Az endometriózis poétikus betegség, mintha erdő nőne a hasunkban

Az endometriózis poétikus betegség, mintha erdő nőne a hasunkban

sa |

Sorozatunkban a Mastercard Alkotótárs 2023-as ösztöndíjasait ismerhetitek meg jobban. A harmadik epizódban Zilahi Annával és Hegedüs Verával beszélget Ott Anna. Szóba kerülnek tabuk a női létről, a nők saját testükhöz való viszonya, az anyává válás és ennek nem akarása, valamint az őszinteség kérdései is. Cikkünkben az elhangzottakból szemezgettünk.

Hallgasd meg az első és a második részt is!

  • Ebben az adásban egy olyan alkotót hívtak meg, aki sokat jelent Zilahi Annának – ő pedig a Horváth Péter-ösztöndíjas Hegedüs Verát választotta, mert Ostoba című könyvében olyan olvasnivalóra talált, amit évek óta keresett. A kötetben erősen megjelenik a testben való lét, az abból való kitörés lehetetlensége, és ennek az életünkben legelső és legutolsó tapasztalata.
  • Hegedüs Vera elmesélte, hogy „légüres térben” írt, tehát nem volt egyértelmű, lesznek-e olvasói, ezért egy olyan, kvázi kész szöveget kell létrehoznia, amit aztán már keveset kell szerkeszteni. A szöveg még Hegedüs hamburgi tartózkodása idején született, a nyelvi és földrajzi távolságot pedig elidegenítően élte meg, ami szintén ráerősített benne a „légüres tér” érzésére. Utána a kézirat két évig állt a kiadónál, és az is bizonytalan volt, hogy vajon megjelenik-e.

"A zsűrit a szövegrészlet szabadsága vette le a lábáról" - Laudáció Zilahi Anna írásáról
"A zsűrit a szövegrészlet szabadsága vette le a lábáról" - Laudáció Zilahi Anna írásáról

Kerber Balázs és Zilahi Anna nyerte az idén harmadik alkalommal átadott Mastercard - Alkotótárs irodalmi ösztöndíjat és a vele járó 3-3 millió forintot. A díjat a hétvégi Margó Irodalmi Fesztiválon adták át. Zilahi Annát Mán-Várhegyi Réka laudálta. 

Tovább olvasok

  • Sok szerzőnek az első és a második kötet közötti időszak a nehéz – ebben hivatott segíteni a Mastercard Alkotótárs ösztöndíja –, Hegedüsnek viszont inkább „harmadik kötetes szorongása” van, mert a második kötete már gyakorlatilag készen volt, amikor az Ostoba megjelent.
  • Zilahit – Kerber Balázshoz hasonlóan – eleinte sokkolta az ösztöndíj elnyerése, mostanra viszont összeállt benne annak a folyamata, hogyan írja meg a regényét. A koncepcióját évek óta hordozta magában, ám sokáig úgy érezte, hogy olyan témák foglalkoztatják, amikről nem lehet írni. Az ösztöndíj viszont arra is visszajelzést adott, hogy ez érdekel másokat.
  • Hegedüs már azelőtt is ismerte Zilahi nevét, hogy utóbbi először megkereste volna. Ám mivel Hegedüs nem igazán olvas kortárs magyar lírát, mert távolinak érzi magától, csak a kapcsolatfelvételt követően olvasta a verseit. Az extrodæsia enciklopédiát lapozva azonban megértette, hogy Zilahinak miért tetszett az Ostoba. Hozzátette, hogy rengeteg olyan mondatot tudna aláhúzni benne, ami vele maradt, és most már a kortárs lírától is kevésbé fél.

Zilahi Anna: A fájdalom mint az emberi lét sajátossága érdekel
Zilahi Anna: A fájdalom mint az emberi lét sajátossága érdekel

Zilahi Annát, a Mastercard - Alkotótárs irodalmi ösztöndíjának nyertesét Ott Anna kérdezte. Szóba került Sárvár és Kemény István jelentősége a pályája alakulásában és a "kötetdüh" fájdalma. Elárulta, miért választotta a regényformát, és milyen alapvető kérdések foglalkoztatják a kötetével kapcsolatban. Podcast.

Tovább olvasok

  • Zilahinak tetszett az a direkt nyerseség, ami megjelenik Hegedüs szövegeiben, és ezzel az őszinteséggel vette fel vele a kapcsolatot, mert érdekelte, hogy ki a szerző, a személy a szöveg mögött. Később sok hasonlóságot találtak maguk között és az íráshoz való hozzáállásukban is. Hegedüsnek, aki korábban zenélt, viszont most parkolópályán van az életében, az is inspiráló volt, hogy lát olyan embereket, akik több művészeti ágban is sikeresek – mint Zilahi.
  • Zilahiból egy ponton kibukott, hogy ő egyébként nem szereti az őszinteség szót, Hegedüs szövegében is inkább az integritást és a lényeglátást emelné ki. Hegedüsnek az őszinteség önazonosságot jelent magánemberként és íróként is. Emellett azt vette észre, hogy a kortárs magyar prózában sokan az „őszinteséget” a letisztultság és a minimalizmus szinonimájaként használják, amit ő „semmiképp sem” tenne.

Kerber Balázs: A versnél érzem, hogy a szöveg akar valamit és nem én
Kerber Balázs: A versnél érzem, hogy a szöveg akar valamit és nem én

Kerber Balázs és Zilahi Anna nyerte a harmadik alkalommal átadott Mastercard - Alkotótárs irodalmi ösztöndíjat. Ott Annának ezúttal Kerber Balázs mesélt egy általános iskolában írt kalandregényről, a nyugatosok és a klasszikus kínai költők hatásáról, valamint a stratégiai játékokról is.

Tovább olvasok

  • Hegedüs elmondta, hogy olyan témákkal kapcsolatban érezte azt, hogy ezekről még mindig nehéz írni, mint amikor valaki nem akar anya lenni, a nőként megélt magány, illetve a saját testtel és a nyelvvel való ambivalens viszony. A jövőben továbbra is érdekli a gyerekvállalás a negatív oldalról – illetve a saját érintettsége okán is szeretne írni a női betegségekről, amiken belül az endometriózist különösen poétikusnak találja: „mintha egy erdő vagy virágok nőnének az ember hasában”. Hegedüst emiatt elkezdte érdekelni az ökokritika, illetve az is, hogy az emberi test betegségei és a környezetszennyezés milyen párhuzamba állíthatóak. Tervezi, hogy ellép a weird zsáner irányába, ami szerinte nagyon alkalmas arra, hogy erről beszéljen.
  • A gyerekvállalás problematizálása Zilahi készülő regényében is megjelenik, de érdekli emellett a depresszió tapasztalata, amit nők esetén történetileg gyakran csak hisztériának tartottak. Ezzel együtt szerinte a meddőség és ennek a fájdalma még tabutéma: az érintett is szégyenként éli meg és a társadalom is másodrendű állampolgárként tekint rá.
  • A beszélgetés végén Zilahi és Hegedüs olyan könyveket ajánlottak, amik a gyerekvállalás problematikus oldalairól szólnak.

A beszélgetést meghallgathatod itt, Spotifyon és PodBeanen is.

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Kerber Balázs: A versnél érzem, hogy a szöveg akar valamit és nem én

Kerber Balázs és Zilahi Anna nyerte a harmadik alkalommal átadott Mastercard - Alkotótárs irodalmi ösztöndíjat. Ott Annának ezúttal Kerber Balázs mesélt egy általános iskolában írt kalandregényről, a nyugatosok és a klasszikus kínai költők hatásáról, valamint a stratégiai játékokról is.

...
Podcast

Ha van valami, ami az időtlent próbálja ostromolni, az a költészet

András László Vad vidék és Babiczky Tibor A tengerről című köteteit az őszi Margón mutatták be. A szerzőket Czinki Ferenc kérdezte, most a teljes beszélgetést meghallgathatod. 

...
Podcast

Andrei Dósa: A bizonytalanság beleivódott egy egész generációba

Andrei Dósa Füveskert című kötetét a 2023-as őszi Margón mutatták be, a szerzőt Veiszer Alinda kérdezte. Most az egész beszélgetést meghallgathatod.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írókat és kutatókat kértünk meg, hogy ajánljanak olvasnivalókat a roma irodalomból. Cikkünkben most összegyűjtöttük ezeket.

Szerzőink

...
Sándor Anna

A legújabb tündéres fantasy kellemesen borzongat, miközben ősi varázslatok mélyére húz

...
Kiss Imola

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

...
Kiss Imola

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.