Ishiguro Napok romjai és a Ne engedj el… című regényeit már korábban megfilmesítették, jelenleg pedig a debütkötete mellett további két könyvéből, Az eltemetett óriásból, illetve a Klara és a Napból is készül mozgóképes adaptáció.
Mély és szűkszavú
A dombok halvány képe fejezeteit Ishiguro szűkszavúan, visszafogott stílusban beszéli el, mégis sikerül feltárnia a történelem és a lélek mélységeit. A történet két szálon fut: Ecuko angol vidéki házában, ahol látogatóba érkezett lányával beszélget, valamint a háború utáni Nagaszakiban, ahol összebarátkozik a nála idősebb Szacsikóval, segít neki a gyereknevelésben,
és férje meg apósa közt őrlődve éli a mindennapjait.
Ishiguro az olvasóra bízza, mit tart fontosnak a fojtott légkörből, a szereplők álmaiból, valamint a kisszerű és töredékes párbeszédeikből. Csak halványan sejlenek fel az árnyak: az erőskezű apa, akinek tekintélyéből már alig maradt valami, a tiszteletet, sőt szolgai alázatot követelő férj, a gazdag család maradéka és a nevelés felelőssége elől egy semmirekellő amerikai ígéreteibe menekülő barátnő, a sérült kislány, a háború pusztítását túlélt városnegyedek és emberek körvonalai.
A kötet Todero Anna fordításában, az Európa gondozásában jelent meg magyarul.
Premier az atombomba árnyékában
A dombok halvány képe filmváltozatát A férfit jegyző Kei Ishikawa írja és rendezi, Ishiguro executive producerként vesz részt a munkálatokban, a főszereplőt pedig Hirose Suzu formálja meg.
A Nobel-díjas író azt nyilatkozta a Deadline-nak, hogy „nagy tisztelője” a rendezőnek, mert Ishikawa „mesterien uralja a film nyelvét, és árnyalt alakításokra ösztönzí a színészeit”.
Ishiguro hozzátette, hogy lenyűgözte a remek forgatókönyv, amelyet titokzatosnak és megindítónak talál.
„A történet annak a generációnak a vágyairól, reményeiről és félelmeiről szól, amely a gyorsan változó Japánban nőtt fel, a 2. világháború borzalmai után. Helyénvaló tehát, hogy a tervek szerint épp ezen szörnyűségek lezárulásának 80. évfordulóját kerül a mozikba. Hiszen az atombomba árnyéka ma is rávetül mindannyiunkra” – fogalmazott az író.
Nyitókép: Wikipedia