Miért olyan ellentmondásos az It Ends With Us fogadtatása?

Hoover It Ends With Us – Velünk véget ér című regénye a pandémia idején a BookTok-nak köszönhetően vált bestsellerré. A történet középpontjában a bántalmazásból való kitörés és a túlélés áll, amelyhez sokan érzelmileg kapcsolódtak. 

A regény adaptálása

A történet egy fiatal nő és egy idegsebész kapcsolatát meséli el, ami romantikusan indul, de kapcsolaton belüli erőszakba torkollik. A regény főhőse Lily Bloom, aki éveken át keményen dolgozott azért, hogy olyan életet élhessen, amire vágyott. Elhagyta a kisvárost, ahol felnőtt, egyetemet végzett és Bostonba költözött, ahol saját vállalkozásba kezdett, de miután megismerkedik a sármos idegsebésszel, Ryle Kincaiddal, a dolgok rossz irányt vesznek. Lilyt Blake Lively, Ryle-t pedig Justin Baldoni alakítja a vásznon, aki egyben a film rendezője is. Korábban azt írtuk, hogy Colleen Hoover, akit a BookTok koronázatlan királynőjeként tartanak számon, nemcsak íróként, de producerként is részt vett a bestseller megfilmesítésében, mert fontosnak tartotta, hogy minél hűbb adaptáció készüljön a regényből. 

Vegyes fogadtatás

A film előzetesei és reklámkampánya – amely főként Livelyre, valamint a színésznő stílusára helyezte a hangsúlyt – éles kritikákat kapott. Sokak szerint a film túl könnyed hangvételt üt meg, ezzel eltorzítva a könyv eredeti üzenetét.

A kritikusok szerint az adaptáció romantizálja a kötet központi témáját

és nem bánik kellő érzékenységgel a bántalmazás ábrázolásával.

Hoover írásairól többen is azt gondolják, hogy tele vannak klisékkel és nem elég kreatívak, ugyanis a könyvei zöme hasonlóan épül fel: a főhősnő találkozik egy férfival, akibe beleszeret, de a férfiról kiderül, hogy erőszakos, hazudik. Többen hangot adtak annak is, hogy a traumatizált karakterek nincsenek elég pontosan kidolgozva, amivel a szerző bagatelizálja az áldozatok tapasztalatait és olyan témákat tesz könnyebbé, amelyek sokkal komolyabb feldolgozást igényelnének.

COLLEEN HOOVER
It Ends With Us – Velünk véget ér
Ford. Kamper Gergely, Könyvmolyképző, 2024, 424 oldal
-

Ezzel szemben a The Literary Vault kritikája dicsérte a könyv ritka érzékenységét és árnyalt megközelítését, a Ms Magazine viszont azt írta, hogy,

a könyv csupán úgy tesz, mintha küzdene a bántalmazó férfiak ellen

valójában csak erősíti a képet. A Cosmopolitan szerint Hoover regényei olyan üzeneteket közvetítenek, hogy a bántalmazás a kapcsolat velejárója, míg a Guardian szerint a film elegáns, romantikus dráma, a The Telegraph pedig úgy véli, hogy Lively játéka új megvilágításba helyezi a családon belüli erőszakot.

Az adaptációjával kapcsolatban a Women's Aid nevű jótékonysági szervezet is megszólalt és arra hívta fel a nézők figyelmét, hogy a bántalmazás és az erőszak felületes bemutatása újra traumatizálhatja az áldozatokat.

A szerző véleménye

Hoover túlzónak érzi a kritikát, hiszen a könyveit az olvasók sokféleképpen értelmezhetik, ami szerinte az irodalom természetes velejárója. A film kapcsán Hoover és Lively egy texasi könyvfesztiválon arról beszéltek, hogy a könyv rajongói nem fognak csalódni a filmben. 

„Ha először a könyvet olvastad, őszintén hiszem, hogy tetszeni fog a film, pedig ilyet nem szoktam ígérni. Colleennak nagyon fontos, hogy tiszteletben tartsuk és hűek legyünk ahhoz, amit az olvasók szeretnek a történetben” – mondta Lively. Justin Baldoni azt reméli, hogy a film felhívja a figyelmet arra, hogy a bántalmazás minden korosztályt és társadalmi réteget érint.

Mit gondolnak a rajongók?

Hoover 2012-ben saját kiadásban jelentette meg első regényét, a Slammed-et, amely később az Amazon pozitív kritikái révén gyorsan népszerűvé vált. Az igazi áttörést azonban BookTok-nak köszönheti,

2022-ben már hat regénye szerepelt a New York Times bestseller listáján.

Hoover nemcsak a romantikus irodalom világában alkot, hanem pszichológiai thrillereket is ír, bár a művei leggyakrabban fiatal felnőttek érzelmi kihívásaival és élethelyzeteivel foglalkoznak és olyan komoly témákat boncolgatnak, mint a bántalmazó kapcsolat, a szexuális erőszak, a vetélés vagy a hűtlenség.

Az írónő többször is nyíltan beszélt arról, hogy ezek a témák személyesen is közel állnak hozzá, mivel apja fizikailag bántalmazta az édesanyját. Ez szolgált alapul az It Ends With Us Velünk véget ér című regényhez, ami a kritikák ellenére sok olvasónak segített megérteni, hogy miért nehéz a bántalmazott félnek kilépni a bántalmazó kapcsolatból. 

A negatív kritikák ellenére Hoover meghatározó alakja a kortárs irodalomnak. Ezt jól mutatja az is, hogy a Time magazin tavaly a világ 100 legbefolyásosabb embere közé sorolta. A filmadaptáció körüli viták pedig biztosítják, hogy Hoover története még hosszú ideig beszédtéma marad.

Forrás: The Week, BBC, The Hollywood Reporter

Nyitókép: Sony Pictures

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

#BookTok: Megmentheti a TikTok az olvasást?

A TikTokon létrejött könyves közösségek világszerte határozzák meg a fiatalok olvasási szokásait. A #BookTok címkével ellátott videókban elsősorban lányok és fiatal nők osztják meg olvasmányélményeiket, és mostanra már a könyvpiacra is kimutatható hatással vannak.

...
Hírek

Bestseller-listára repíti a BookTok a könyveket

Fiatal TikTok-felhasználók tesznek ismét népszerűvé már elfeledtnek hitt könyveket. A futótűzként terjedő BookTok-jelenség pedig egyre nagyobb hatással van a kiadók és könyvkereskedők munkájára is.

...
Szórakozás

Blake Lively és Colleen Hoover azt ígéri, az It Ends With Us-film hű lesz a könyvhöz

A romantikus bestseller készülő adaptációjáról árult el részleteket a főszereplő, Blake Lively és a szerző.

...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk. 

Szerzőink

...
Bakó Sára

Lovas Rozi: Egy családban gyakran előfordul, hogy improvizálni kell

...
Szabolcsi Alexander

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

...
Kolozsi Orsolya

A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen

Gyerekirodalom
...
Nagy

Zágoni Balázs: A világháború, a vészkorszak története gyakrabban akad meg a felnőttek torkán, mint a fiatalokén

Szólhat ifjúsági regény a világháború egyik legsötétebb évéről, 1944 történéseiről, a zsidóüldözésről és a nyilasok kegyetlenkedéseiről? A csillag és a százados kötet szerzőjével, Zágoni Balázzsal beszélgettünk.  

...
Hírek

Ezért olvas egyre kevesebb gyerek – ciki szeretni a könyveket?

Egy angol gyerekkönyv-szerző szerint azért olvas egyre kevesebb gyerek a szabadidejében, mert félnek a csúfolástól.

...
Gyerekirodalom

Kincsek a szocializmusból: Vuk, Garfield és más mesehősök korabeli plakátokon

Vuktól az Óz, a nagy varázslóig – kiállítás nyílik a szocializmusban készült gyermek- és ifjúsági plakátokból.

Hírek
...
Hírek

Steven Spielberg David Lynchről: Hiányozni fog a világnak egy ilyen eredeti, egyedi hang

...
Promóció

Így segíthetnek a kütyük az olvasási szokások kialakításában

...
Hírek

Ilyen, amikor kortárs magyar alkotók újraértelmezik Shakespeare-t

...
Hírek

Meghalt David Lynch, a Twin Peaks rendezője

...
Hírek

Hemingwaytől Popeye-ig – ezek a művek lettek világszerte közkincsek

...
Hírek

Kiadják Tar Sándor eddig ismeretlen verseit