„Annyira legyünk igazak, amennyire az igazság minket szolgál” – veti oda egy ponton egy náci tisztviselőnek Joseph Göebbels propagandaminiszter, aki hét évet töltött Adolf Hitler mellett az 1938 márciusában zajlott Anschlusstól egészen az 1945 májusában, a Führerbunkerben elkövetett öngyilkosságáig. Megérkezett a náci propaganda kulisszatitkairól szóló, Göebbels, a manipuláció művészete című film magyar előzetese.
Joachim A. Lang német filmrendező alkotását április 24-én mutatják be a magyar mozikban az ADS Service forgalmazásában.
„Miközben Hitler a hatalma csúcsán van, Goebbels megrendeli a Jud Süß és Az örök zsidó (Der ewige Jude) című antiszemita filmeket, amelyek a zsidók tömeges meggyilkolására készítik fel az embereket. A sztálingrádi vereség és az 1944 végén egyre kilátástalanabbá váló helyzet után Göebbels a legradikálisabb propagandaakciót állítja színpadra: Hitler öngyilkosságát, családja meggyilkolását, valamint saját életének kioltását” – írták a film ismertetőjében.
Könyveket olvasnál a témában?
2024-ben az év könyvének választottuk Daniel Kehlmann német szerző Mozgókép című regényét, ami a hatalom és művészet, propaganda és szerzői film, kompromisszum és önfeláldozás kérdéseit vonultatja fel.
A hírnév és siker miatt Hollywoodba utazott rendező egyszer csak hazatér Ausztriába, pont amikor a nácik hatalomra kerülnek, és nem marad más választása, mint hogy a göbbelsi propagandának gyártson filmeket. A történet G.W. Pabst életét dolgozza fel, bravúros érzékenységgel és átható szorongással, úgy, hogy egy kivégzést vagy tábort sem kell megemlítenie hozzá. A könyvet podcastban is kibeszéltük.
Januárban, a holokauszt felszabadításának 80. évfordulóján pedig a holokausztirodalom kevésbé ismert műveiből ajánlottunk néhányat.