„Ivy a kedvencem” – A Csengetett, Mylord?-enciklopédia szerzőjével beszélgettünk

„Ivy a kedvencem” – A Csengetett, Mylord?-enciklopédia szerzőjével beszélgettünk

Mi lehet a Csengetett, Mylord? titka, amivel ennyire betalált a magyar nézőknél? A sorozatról készült enciklopédia szerzőjét, Boromisza Istvánt kérdeztük.

Sándor Anna | 2024. április 04. |

Harminc éve berobbant, és azóta is rajongók hadát tudja maga mögött Magyarországon a Csengetett, Mylord? című brit sorozat. A műsor az 1920-as évek intenzíven változó angol társadalomba kalauzol: a Meldrum-házban az arisztokrácia és a cselédek közti helyzetek okozzák a komikus pillanatok sorát – persze jó angol humorba csomagolva.

A sorozatról most egyszerre két könyv is megjelent magyarul, az Az finom lesz! - Minden, ami Csengetett, Mylord? a Helikonnál és az A Csengetett, Mylord? - Univerzum - Interaktív enciklopédia a 21. Századnál. Utóbbi a sorozathoz kötődő korabeli érdekességek sorát tárja fel az olvasó előtt. Mint például: hogyan élhettek a Meldrum-házban fenn és lenn? Mennyi lenne Ivy, Stokes vagy Mabel bére mai számítások szerint? Illik eltartani a kisujjunkat csészéből ivás közben? Vagy hogy mit tudott az a híres Kit Kat Klub? A szerző, Boromisza István most a mi kérdéseinket is megválaszolta.

Boromisza István
A Csengetett, Mylord? - Univerzum - Interaktív enciklopédia
21. Század, 2024, 351 oldal
-

A sorozat tele van felejthetetlen szereplőkkel, karakterekkel. Neked ki volt a kedvenced, és miért?

Azt hiszem, nem vagyok egyedül, ha azt mondom, hogy

Ivy a kedvencem.

Egyrészt Ivy külseje és melegszívűsége édesanyámra emlékeztet, másrészt jó egyensúlyban van meg benne a naivitás és egy adag hetyke szókimondás is, amit csak néha villant fel a sorozatban. A lépcső felettiek közül Charles érseket kedvelem, aki „kolduló körútjaira” mindig napsugaras vidámsággal érkezik.

Szerinted mi a sorozat titka, amivel ennyire betalált a magyar nézőknél? Része lehetett-e ebben a humor mellett annak, hogy a húszas évekbeli angol és a kilencvenes évekbeli magyar is egy nagyon változó társadalom volt?

Első helyen mindenképpen a magyar szinkront említeném, amelyre azóta is egyedülálló módon a kor legnagyobb magyar színészei közül válogattak, például Hollósi Frigyest, vagy Pásztor Erzsit. Teljesen más élmény eredeti nyelven nézni a sorozatot – a magyar verzió meleg, családias élményt nyújt és árnyalja a színészek játékát is. A sikerhez nagyban hozzájárul a rendszerváltás is, hiszen

a keleti blokk sorozatai után a Mylord volt az egyik első, Nyugat és az arisztokrácia életét bemutató sorozat.

Azt hiszem, a szinkron és az újdonság ereje tökéletes recept volt a sikerre.

-

Boromisza István (Fotó: Boromisza István)

A nosztalgián túl mit adhat ma a Csengetett, Mylord? Miért lehet releváns vagy aktuális ma?

Mivel folyamatos változás vesz minket körül, minden alkalmat megragadunk, hogy valamihez közelebb húzódjunk, ami állandó. A Csengetett, Mylord? éppen ilyen. Karakterei a barátainkká, családtagjainkká váltak az elmúlt három évtizedben, közegük biztonságot nyújt. De ismerek jó pár tizenévest, akik szüleikkel együtt nézik a sorozatot és őket is behúzza a Mylord világa. Továbbá vannak benne olyan örökérvényű toposzok, mint a „jót felemelik, a rossz pórul jár”, „lassan járj, tovább érsz” és „amit szabad Jupiternek, nem szabad a kis ökörnek”, amelyek hol szívet melengetőek, hol kacagtatóak.

Hozott-e újdonságot a műsor a korabeli vígjátéksorozatokhoz képest? Akár a koncepciójában, akár a forgatás során.

A korabeli angol sorozatokhoz képest igen. Egyrészt az 50 perces epizódok hosszabbak a megszokott 30-40 perces formátumnál, másrészt a szerzők váltogatták a stúdióban, élő közönség előtt felvett jeleneteket a külső helyszíneken, „konzervnevetéssel” ellátott jelenetekkel.

Miből merítettek ihletet az alkotók? Hol érhetők tetten ezek a műsorban?

Jimmy Perry és David Croft nagyon termékeny alkotók voltak és saját elmondásuk szerint a Csengetett, Mylord? volt munkásságuk koronaékszere – még ha nem is ez lett legsikeresebb sorozatuk Nagy-Britanniában. 

Perry nagyapja komornyikként szolgált, Croft édesanyja pedig zenés vígjátékokban szerepelt.

Nevelőnőjét pedig Ivynak hívták. Bár az ő gyermekkoruk a harmincas években telt, a sorozatot jellegzetessége miatt mégis a „dübörgő huszas évekbe” helyezték, amikor történelmi és szociológiai okokból elképesztő változásokon ment keresztül a világ.

-

Interaktív enciklopédia – írod az alcímben. Miért az enciklopédia formátumot választottad? És mitől lesz interaktív?

Érdekes módon az „enciklopédia” szót szinte azonnal a kézirat elejére írtam. Az elejétől fogva tudtam, hogy mi lesz a könyv formátuma, az interaktivitása pedig onnan jött, hogy szerettem volna, ha egyes szócikkek hangfájlokra mutatnak, amik segítenek az olvasónak még inkább elmélyülni a sorozat világában. Minden szócikk mellett QR-kódok szerepelnek, amik egyrészt enciklopádiához méltóan forrásmegjelölések, másrészt alkalmat adnak arra, hogy az olvasó még mélyebben utánaolvashasson egyes részleteknek. A könyvet többféleképpen lehet forgatni: 

egyrészt a történelem, Anglia, a szociológia és a gasztronómia szerelmesei önálló olvasmányként is használhatják,

másrészt a sorozat epizódjaival együtt is forgatható, hiszen a könyv kronológiai sorrendben dolgozza fel a részeket, harmadrészt a névmutatóból bármilyen Mylord-témájú kérdésünkre választ kaphatunk. Így akár barátainkkal, családtagjainkkal remek kvízjátékot is játszhatunk.

-

Számodra mi volt a kutatómunka legizgalmasabb része? Hogyan válogattad össze a „szócikkeket”?

Munkamódszeremre a „rendszerező” szó illik legjobban. Egyszerűen össze akartam gyűjteni minden hiányzó puzzle-darabot, ami a sorozatot univerzummá teszi. A kutatást a főcímzenénél kezdtem és a sorozat utolsó jeleneténél hagytam abba, tehát teljesen lineáris folyamat volt. Először végignéztem a sorozatot angolul, majd magyarul és kijegyzeteltem, hogy mi mindenről szeretnék írni. Ezután megszűrtem a témákat aszerint, hogy az olvasót mi érdekelheti és mi az, ami esetleg már túlzott részletességgel boncolgatja a sorozatot. Ezután következett a szócikkek kibontása, és közben párhuzamosan dolgoztam Kvassai Tibor barátommal az illusztrációkon. Ez volt a legkönnyebb, mert 

Tibor elképesztő könnyedséggel ráérzett arra, hogy mit szeretnék viszontlátni a papíron.

Együttműködésünkről az is sokat elmond, hogy az utolsó rajzot szinte napra pontosan akkor küldte el, amikor a kézirattal elkészültem. 

Sikerült kapcsolatba lépned az alkotókkal? Ők hogyan fogadták a magyar rajongást?

Igen, az írás első napjaiban kapcsolatba léptem a BBC-vel az esetleges jogokért, akik a David Croft lányai által alapított produkciós irodához irányítottak. Itt sikerült kapcsolatba lépnem Becky Crofttal, aki áldását adta a könyvre, örömét fejezte ki, hogy Magyarországon töretlen a sorozat sikere, és elmondta, hogy egyik testvérének a férje magyar származású. Mindössze egy dolgot kért tőlem: hogy postázzak majd neki egy dedikált példányt a Csengetett, Mylord? Univerzumból. 

Ott voltál a 2018-as első hazai közönségtalálkozón – esetleg részt vettél a szervezésben?

Képzeld, legnagyobb bánatomra sajnos nem voltam ott! Mire eszméltem, már minden jegyet elkapkodtak, ezért csak beszámolókat hallottam az eseményről. Nagyon-nagyon remélem, hogy sor kerül még liyen találkozóra, mert már attól is földöntúlian boldog voltam, hogy élőben láthattam Londonban a sorozat forgatásául szolgáló házat, hát még, ha élőben láthatnám a szereplőket!

(Képek a sorozatból: TV2 Comedy)

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

A Csengetett, Mylord? óta tudjuk, hogy az Ivy nevű szobalányokra figyelni kell

...
Kritika

Csengetett, Mylady?

...
Beleolvasó

Olvass bele, hogyan éltek a Párizsba emigrált orosz arisztokraták a '20-as években

Helen Rappaport könyvéből kiderül, hogyan próbáltak alkalmazkodni sokkal szűkösebb, új életükhöz Párizsban az egykori nemesek.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

K. Varga Bence: Akna és kampó

„Egyetlen perc. Fent sár és csizma, lent betoncsend, torokkattanás” ‒ K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

A hét könyve
Kritika
Stephen King első horrorját a kukából kellett kimenteni / 50 éves a Carrie
...
Zöld

UFO-invázió nem lesz, de arrogáns azt gondolni, hogy egyedül vagyunk – Podcast Rab Árpád jövőkutatóval

Litkai Gergely a Bookline Zöld új podcastjében Rab Árpád jövőkutatóval beszélget Jane McGonigal Elképzelhető című könyvéről. 

...
Kritika

Stephen King első horrorját a kukából kellett kimenteni / 50 éves a Carrie

1974-ben, 26 évesen jelent meg Stephen King első regénye, a Carrie, amelyben egy középiskolás lány első menstruációjának a következménye több száz halott és egy kisváros elpusztítása. 

Szerzőink

...
Valuska László

A háromtest-probléma: mi lesz velünk, ha 400 év múlva elpusztítanak minket a szuperokos high-tech lények?

...
K. Varga Bence

K. Varga Bence: Akna és kampó

...
sa

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.