Analógia: Az őszinteség hatalmas szabadságot ad az analóg fotózásban

Analógia: Az őszinteség hatalmas szabadságot ad az analóg fotózásban

A veszprémi KUNSZT és a Művészetek Völgye után a szentgyörgyvári Margófeszten is látható lesz Kőrösi Tamás analóg képekből álló kiállítása, az Analógia, amelyben a 70-80-as évek balatoni nosztalgiájának hódol. A We Love Balaton hivatalos fotósának képeiből az oldal 10. évfordulójára válogattak, majd interjúban is kérdezték a tóhoz kötődő emlékeiről, fotós karrierjéről és az analóg fotózásról is.

sa | 2023. augusztus 08. |

Kőrösi Tamás első komolyabb tapasztalata a fotózásról egy családi nyaraláshoz kötődik, ami után a profi fényképész múltú nagybátyja javasolta számára a fotós iskola elvégzését.

-

A We Love Budapestnél dolgozott, amikor felmerült, hogy kellene valaki, aki a We Love Balaton oldal számára fotózná az ottani helyszíneket és programokat. Ráadásul akkoriban robbant Magyarországon a gasztroforradalom, sok motiváló emberrel és történettel lehetett találkozni.

-

Mint az interjúból kiderül, Kőrösi családja inkább a Velencei-tóra járt, ahogy fogalmazott: “kvázi újraalkotom azt az élményt, amiből anno kimaradtam.” Ebben az újrateremtő folyamatban pedig az analóg technika is a segítségére sietett. Véleménye szerint az analóg lehetőséget ad a kísérletezésre, például a nyersanyagokkal: “rájöttem, hogy milyen érdekes lejárt negatívra fotózni, de még izgalmasabb, ha ezt mozifilmre teszi az ember, sőt ha lejárt mozifilmre, az lesz igazán különleges.” A digitális fényképezés a tökéletesség érzetéhez képest pedig jobban megjelenik benne az életszerű tökéletlenség. Ez utóbbi őszintesége Kőrösi szerint “hatalmas szabadságot ad”.

-

“Egyszer például balatoni strandokat kellett volna fotóznom, viszont végig szakadt az eső, digitális géppel nem értek volna sokat ezek a fényképek, de analóg kamerán keresztül nagyon jól nézett ki.” A nosztalgikus témák véletlen együttállásoknak is köszönhetők: egy elhaladó vonat vagy vitorlás mellett feltűnő piros ruhás lány vagy törülköző idős ember. Emellett a fotós számára ideális alapanyagok akár a sorban egymás mellett hagyott papucsok is.

-

Kőrösi kíváncsisága töretlen, ahogy meséli, “idén nyáron elkezdtem kísérletezni egy új analóg technikával, egy régi Super8-as kamerával mozgóképeken próbálom elkapni az ikonikus balatoni pillanatokat, ebből pedig majd a Margófeszt látogatói is kaphatnak egy kis ízelítőt.”

A teljes interjút itt találod.

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Analógia: Boldizsár Ildikó és fotók is mesélnek a Balatonról a Margófeszten

A Margófeszt idén két programmal is kedveskedik a Balaton szerelmeseinek: a We Love Balaton Analógia című kiállítása mellett Boldizsár Ildikó mesekutató mondja el a tó történeteit.

...
Hírek

Tompa, Boldizsár, Visky – irodalmi programok a Margófeszten

A 2023-as Margófeszten irodalmi programokból sem lesz hiány, az esemény vendége lesz Tompa Andrea, Boldizsár Ildikó, Visky András, és két zalai folyóirat, a Hévíz és a Pannon Tükör is bemutatkozik a fesztiválozóknak. 

...
Hírek

Indie-től az elektróig, énekelt verstől a bordalokig – a Margófeszt koncertprogramja

A szentgyörgyvári Margófeszt zenei fellépői között ott lesz a Fran Palermo, a Galaxisok, a Platon Karataev, de az Analog Balaton, Bérczesi Robi, a beck@grecsó és Kolibri is játszik majd a zalai dombok között.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvfesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.

...
Nagy

Bognár Péter: Nyílt sisakkal

Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen, ez a záró rész.

...
Kritika

Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját

A Füveskert merész vágásokkal élő, lírai hangú, látomásos prózakötet. Andrei Dósa ágbogas pop- és magaskulturális hivatkozáshálózattal dolgozik, és utat vesztett szereplőinek beállástörténetein keresztül voltaképp a művészi indulást meséli el. Ez a hét könyve.

...
Nagy

John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál

Mi köze lehet a hüvelykujjunknak a sci-fihez és a fiatal generációhoz, milyen a rém kellemetlen laudáció, és mit jelent spekulatív irodalmi nagykövetnek lenni? A Könyvfesztivál megnyitóján jártunk.

...
Kritika

Miért gyilkolnak a gazdagok, ha a pénz és a hatalom már nem elég motiváció?

Jeneva Rose thrillerjében a város leggazdagabb feleségei olyan döntésre szánják el magukat, ami örökre összeköti őket.

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

...
Kritika

A háborúból nincs visszatérés, ez az élet

A Mindenki másképp gyászol a hét könyve, amiben a háború nem esemény, hanem a létezés egyfajta állapota. A haditudósítás nem munka, hanem szembenézés a Gonosszal. Jászberényi Sándor a kegyetlenségben a sebezhetőséget, a kiszolgáltatottságban az ellenállást ábrázolja. 

Szerzőink

...
Sándor Anna

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

...
Litkai Gergely

Ürge-Vorsatz Diána: Tévút, ahogy a nagy cégek áttolják a felelősséget a fogyasztókra / Mi van, ha megmentjük a világot?

...
Valuska László

Benedek Ágota felboncolt teste és az irodalmi striciskedés

A hét könyve
Kritika
A háborúból nincs visszatérés, ez az élet
...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvfesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Lídiák és megtöltésre váró üres kötetek – A Véletlenül írtam egy könyvet forgatásán jártunk

Magyarok készítenek filmet a holland sikerkönyvből, amely egyszerre szól az írás csodájáról és a gyász intenzív feldolgozásáról. A Véletlenül írtam egy könyvet budapesti forgatásán jártunk, ahol kiderült, mire vágyott egész életében Zsurzs Kati, és mit tanult az írásról a rendező Lakos Nóra.

...
Szórakozás

A kamaszkor-bestseller, ami inspirálta a Barbie-mozit, és a Kenergia legfontosabb kötete

Egy lovakról szóló album, egy eladási listákat vezető nonfiction és egy cameokötet. Utánajártunk a Margot Robbie és Ryan Gosling főszereplésével készült Greta Gerwig-opusz könyves vonatkozásainak.

...
Nagy

Oppenheimernek két szerelme volt, az atombombával megváltoztatta a történelem menetét

Christopher Nolan egy közel három évtizeden át íródó, hétszáz oldalnál is hosszabb életrajzi kötet felhasználásával készítette el Oppenheimer című háromórás, friss moziját. A film világpremierjének napján bemutatjuk a forgatókönyvhez felhasznált biográfiát.