Neked mit jelent a Balaton? A szikrázó kékséget, a víz lagúnaszerű színfoltjait, ahogy lenézel az öbölbe Tihanyból? A vitorlásokat, ahogy a büszkén szelik a habokat? A sorbanállást a lángosért, ami sosem lehet elég fokhagymás? A nagyszüleid emlékét, akikkel először jártál a tóra?
Idén harmadik alkalommal lesz a Zala megyei Szentgyörgyvár az irodalom, a zene, a film otthona (a programokat itt találod), a Margófeszt pedig most dupla programmal kedveskedik a Balaton szerelmeseinek: történetek és képek is elmondják, hogyan látjuk a Balatont most és akár évszázadokkal ezelőtt. A We Love Balaton Analógia címmel kiállítást nyitott a nyáron állandó fotósa, Kőrösi Tamás analóg képeiből. Ezeket a fesztivál ideje alatt a templomkertben, valamint a Nagyszínpad felé vezető úton nézheted meg. Kőrösit egyaránt mozgatta a Balaton jelene és az elvitathatatlanul működő nosztalgia is, így olyan, a régi képeslapokat idéző fotókat készített, amik egyfajta időutazásra is invitálnak a tó körül.
A kiállítás mellett a templomkertben Boldizsár Ildikó mesekutató, meseterapeuta, író augusztus 10-én mondja el a régiek történeteit a magyar tengerről (a részleteket itt találod), és azt is, mi mindenről mesélhetne (ha tudna), és mit tanulhatunk tőle?
A Margófeszt a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatásával jött létre.
A cikk Kőrösi Tamás fotóiból ad ízelítőt.
Augusztus 10. és 12. között zenészek, írók, költők és slammerek töltik meg a Keszthely és Hévíz közelében található Szentgyörgyvár utcáit és tereit a háromnapos Margófeszten. A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Főváros program legnyugatibb csatlakozott településén a látogatók felfedezhetik Zala megye természeti, kulturális és gasztronómiai értékeit, miközben közel 50 zenei és irodalmi program közül válogathatnak a kis település életébe csöppenve.
A szentgyörgyvári Margófeszt zenei fellépői között ott lesz a Fran Palermo, a Galaxisok, a Platon Karataev, de az Analog Balaton, Bérczesi Robi, a beck@grecsó és Kolibri is játszik majd a zalai dombok között.
Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat.
A Microsoft AI csoportjának vezetője sommás véleményt fogalmazott meg az internetes szerzői jogokról. Egy interjúban azt mondta, szerinte bármi, amit a felhasználók közzétesznek a weben, az bárki számára szabadon másolható és továbbgondolható.