Három könyv a páratlan, vicces és feledhetetlen barátságokról

Három könyv a páratlan, vicces és feledhetetlen barátságokról

Egy igazi barátságkönyv lett a hónap könyve – írtuk a hónap elején, amikor kiderült, hogy a holland Erna Sassen Egy indián, mint te meg én című kötete lett a júniusi Szívünk rajta fókuszpontja. Mostani összeállításunkba három olyan könyvet választottunk, amelyeknek a barátság nem deklarált témája, viszont tagadhatatlanul fontos motívuma.

ro | 2021. június 28. |

Tóth Krisztina: Gatyát fel! – Malac és Liba 3.

Tóth Krisztina
Gatyát fel! – Malac és Liba 3.
Ill.: Hajba László, Manó Könyvek, 2020, 56 oldal
-

Tóth Krisztina mesesorozatának a főhőse egy páratlan páros, Malac és Liba, akik egy tanyán ismerkednek össze és kötnek életre szóló barátságot. A mesék elsősorban az ovis korosztályt célozzák, az első kötetről szóló kritikánkban is azt írtuk, hogy egy lelassult, békebeli világba repítik vissza az olvasót, ahol van ide töprengésre, rácsodálkozásra, és persze kalandozásra. A Malac és Liba-történetek vicces, viszonylag rövid történetek, amelyek képi világáról Hajba László gondoskodik. 

Csukás István: Pom Pom újabb meséi

Csukás István
Pom Pom újabb meséi
Ill.: Sajdik Ferenc, Könyvmolyképző, 2017, 75 oldal
-

A magyar gyerekirodalom nagy klasszikusa a Pom Pom, amelynek az alapszituációja ugyanakkor hétköznapian egyszerű: egy kislány minden reggel iskolába megy, a ház előtt pedig a barátja várja. Ez a barát viszont egy ágon hintázik és leginkább egy szőrpamacsra hasonlít. Picurt és Pom Pomot leginkább a mesevilág köti össze, amelynek vicces, bizarr, feledhetetlen hősei a hétköznapi dimenzión túlmutatva keresik helyüket a világban. A meséket Sajdik Ferenc illusztrálta. Ha Csukásról szeretnétek többet tudni, hallgassátok meg a Mesék Minden Mennyiségben április podcastjét.

Czigány Zoltán: Csoda és Kósza legrégebbi kalandjai

Czigány Zoltán:
Csoda és Kósza legrégebbi kalandjai
Ill.: Baranyai (b) András, Pagony, 2017, 96 oldal
-

Beszélő, röhögve nyerítő, poénkodó lovak a hősei Czigány Zoltán Csoda és Kósza-köteteinek, amelyekben keverednek a hétköznapi és a bizarr kalandok: a sorozatban így előfordul, hogy a lovak ellátogatnak egy sima pizzériába, de ha úgy hozza az élet, nyakukba veszik az egész világot. Az első kötetért Czigány Zoltán IBBY-díjat kapott, Békés Pál laudációjában pedig akkor arra emlékeztetett, hogy az  író egy nagy múltú irodalmi hagyomány nyomába indította mesekönyvének hőseit, „akik vásott nyerítéssel vágtatnak vagy poroszkálnak elődeik után”, hozzátéve ugyanakkor , hogy nem csupán a szelíd irónia, hanem olykor a harapósabb szatíra is felvillan a gyakran groteszk történetek lapjain. A meséket Baranyai (b) András illusztrálta.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Szívünk rajta: egy igazi barátságkönyv lett a hónap könyve

A Szívünk rajta független szakértői minden hónapban megneveznek egy kiemelkedő alkotást: a program szakmai zsűrije ezúttal Erna Sassen Egy indián, mint te meg én című könyvét választotta.

...

Három könyv, amelyekben egészen biztosan felbukkan egy boszorkány

A gyerekirodalom emblematikus alakja a boszorkány, rengeteg mesének hőse és egyben antihőse. A Szívünk rajta májusi válogatásában is egy boszis kötet (sőt, napló! sőt, képregény!) lett a kiemelt könyv, és ennek örömére kiválogattunk a matricásak közül még hármat, amelyekben felbukkan egy-egy boszorkány.

...

Szinetár Dóra: Úgy nőttem fel, hogy az ember olvas

Szinetár Dórát, a Szívünk rajta állandó zsűritagját saját olvasásélményeiről és a közös mesélés fontosságáról faggattuk, közben szóba került, miért nem baj, ha olvasás közben nem tudunk jól farkast utánozni, és személy szerint miért szereti, ha egy képeskönyvben átláthatóak és letisztultak az illusztrációk.

SZÓRAKOZÁS
...

Hogyan tovább Ferenc pápa halála után? Nézd meg vagy olvasd el a Konklávét!

A Konklávé című regény vagy a Ralph Fiennes főszereplésével készült filmadaptáció segít jobban megérteni, mi történik a kulisszák mögött.

...

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

...

Hamupipőke mostohatestvérének lenni maga a horror

Hogy alakul a mese, ha van plasztikai sebészed?

A hét könyve
Nagy
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk
Ferenc pápa, az elnyomottak védelmezője: 7 könyv a szentatya iránymutatásairól 

Ferenc pápa, az elnyomottak védelmezője: 7 könyv a szentatya iránymutatásairól 

Kedves, egyszerű, toleráns embernek mutatta magát, ez pedig az írásaiban is visszaköszön. Könyveket ajánlunk Ferenc pápától. 

Kiemeltek
...

Az LMP-s Ungár Péter versben mondja el mi a baj a világgal - Olvass bele!

Politikusnak lenni nem egyszerű, főleg akkor, ha utána rögtön költőnek áll az ember. Ungár Péter az LMP társelnöke nemrég versekbe foglalta azt, hogyan látja a világot. Olvass bele!

...

A Föld napja: 7+1 könyvújdonság, amivel visszatalálhatunk a természethez és az egyszerűbb élethez

A bolygónk csodálatos hely: ha egy kicsit túllátnánk a saját kis valóságunkon, észrevehetnénk, milyen intelligens növényekkel és állatokkal vagyunk körülvéve. 

...

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.

Hírek
...

Taylor Swift és Diana hercegnő inspirálta Emily Henry új könyvét

...

200-szor hallgatta végig A nagy Gatsbyt, már aludni sem tud nélküle

...

Nicholas Sparks és M. Night Shyamalan közös regényen dolgozik

...

Ian Fleming annyira gyűlölt a magyar származású építészt, hogy James Bonddal megölette

...

Villamosprobléma, Bolyai János és az óceánok – Kiosztották az idei Zsoldos Péter-díjakat

...

25 évet is kaphat a Nobel-díjas Salman Rushdie támadója