Hogyan NE válasszunk háziállatot? Szily László válaszol!

Hogyan NE válasszunk háziállatot? Szily László válaszol!

Miért fontos döntés a széklet kutyaválasztáskor? Kicsi, nagy, lusta, aktív kutyát válasszunk? A 444 újságírója, aki már több kötetben ábrázolta, milyen valójában a gyereknevelés, most kicsi és nagy állatokról ír, meg a városról, amiben az emberek nem akarnak magányosan bolyongani, hanem társra vágynak. Szily László Idegtartás címen saját városi állattartós élményeiből kiindulva feltérképezte, miért és hogyan érdemes állatot tartani a városban. A törpemalacok trendjétől a tacskók lelkivilágán át a kutyafuttatók zárt közösségéig mindenről beszélgetünk podcastunkban a szerzővel. 

Valuska László | 2023. február 18. |

Szily László az egyik legmegbízhatóbb újságíró a Földön: ha valaki olvasta az apáknak írt túlélőkalauzát, a Kitolást, majd a folytatását, amiben egytől ötéves korig dolgozta fel a szülő-gyerek viszonyt, vagy az iskolára az apákat felkészítő Beírást, az tudhatja, hogy ezekben semmi hazugság nincs, viszont van oknyomozás, pszichológia, emberkísérlet és humánetológia is. Szily ezekben a könyvekben nemcsak nem hazudott soha, hanem a legőszintébben, és épp ezért a legszórakoztatóbban mesélt arról, hogy a sok öröm mellett mennyi szívással jár a gyerek. Az Idegtartás ebből a szempontból mindenképp a magyar irodalom válasza Karl Ove Knausgard Harcom sorozatára, amelyben a norvég író hat köteten át vezet be a mindennapjaiba: Szily látszólag különböző állatokról és vicces sztorikról ír, valójában érzelmesen vezeti be az olvasót a mikrosztorijain keresztül abba a felnövéstörténetbe, amelynek a végén felelős állattartó lett.

Szily László
Idegtartás
Magyat Jeti Zrt., 2022, 341 oldal
-

Az Idegtartás - A legnépszerűbb házi kedvencek titkolt bűnei: hogyan NE válassz állatot magadnak tavaly jelent meg a 444 kiadásában. Az Etetés című halbarát horgászkönyvet jegyző Szily dönthetett volna úgy, hogy meztelenül, egy bundában kiáll a város különböző tereire egy táblával, hogy megvédje az állatokat az embertől, de helyette könyvet írt belőle. Bogarakról, törpekecskéről, óriáscsigáról, papagájról, macskáról, kutyáról és az emberről ír. Vagyis arról, hogy ha nem értjük az állatokat, akkor ne hajszoljuk bele magunkat abba a szórakoztató önszopatásba, amit egyébként az állatartás tud jelenteni, mert az állattartás az önmegismerés végtelen útja.

Az Idegtartás, ahogy a podcastból is kiderül, felszakította az elmúlt másfél év élményeit bennem is: akkor költözött be hozzánk egy fantasztikus magyar vizsla. Gyerekkoromban volt vizslánk, imádtam, de szórakoztató, néha bosszantó hullámvasút volt az életünk. Amikor a feleségem bedobta a témát, hogy legyen kutyánk, akkor őszintén be kellett vallanom neki, hogy a kutya szó minden esetben a magyar vizslát jelenti nekem. A nyelvi csapda meghatározta a döntést - szerencsére! Szily könyve abban segít, hogy ne legyünk ilyen csapdák áldozatai, mert szempontjai bármennyire is szórakoztatóak, mégis tök praktikusak, én már ajánlottam az egyik barátomnak, aki épp arra készül, hogy örökbe fogadjanak a családjával egy kutyát. 

Szily László könyve szuper olvasmány, ami tényleg szembesíti az olvasót azzal, hogy rohadt jó poén bármilyen állattal együtt élni, de jusson eszünkbe, hogy nemcsak saját magunk vagy családunk, hanem az állatunk életéért is felelősséggel tartozunk. Egy ideális világban, ha valakinek az eszébe jutna, hogy városban állatot tartson, akkor kötelezően el kellene olvasnia az Idegtartást, majd ahogy az aranykalászos gazdáknak a földvásárlás előtt, vizsgázniuk kellene. Milyen jó lenne azt megérteni, hogy egy kis kutya kis kakával jár, egy nagy meg még nagyobbal. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Csányi Vilmos: Sokszor kell felállni azért, hogy az ember szabad maradjon

Az eredendő tudásvágyról, az állatok érzéseiről és gondolkodásáról, valamint az emberi hiedelemrendszerekről és egy Zebulon nevű halról is szó esett tegnap Csányi Vilmos új könyvének margós bemutatóján. A Kíváncsiságom történetéről Juhász Anna kérdezte az etológust.

...

Már kutyával is látogatható néhány magyar könyvtár

Több könyvtár lett kutyabarát az elmúlt években Magyarországon. Melyikbe viheted magaddal négylábú kedvencedet?

...

Ha gondok akadnak az olvasással, sokat segíthet - egy kutya

Kutatások igazolják, hogy a gyerekek jobban teljesítenek, ha nem egy felnőttnek, hanem egy terápiás kutyának kell felolvasniuk.

Kiemeltek
...

Szerinted is rondák Elena Ferrante könyveinek borítói?

Állítólag nem véletlenül választottak ilyen giccses képeket Elena Ferrante Nápoly-tetralógiájához.

...

Mastercard – Alkotótárs 2025 ösztöndíj: Gyakran ismételt kérdések

Az idén ötödik alkalommal kiírt Mastercard – Alkotótárs irodalmi ösztöndíjprogramjának jelentkezési időszaka elindult.

...

Nagy dobások a könyvpiacon: a gyerekirodalom legyőzhetetlen, de a romantasy is utat tört magának

Milyen könyvekből jelent meg a legtöbb példány az első negyedévben? Mutatjuk!

Olvass!
...

Egy nő, aki a fagyasztóba temeti halott állatait – Olvass bele Molnár T. Eszter új novelláskötetébe!

Az állatok lefagyasztása és a gyász között talán valami párhuzam húzódik?

...

Stephen Kinget elütötte egy kisteherautó, erre ő megírta, hogyan kell regényt írni

Ha már úgyis ráért, a lábadozás alatt befejezte a könyvét.

...

Egy halottnak hitt anya hosszú évek után visszatér – Olvass bele Holly Jackson új könyvébe!

Részlet a Rachel Price visszatérése című regényből.

A hét könyve
Kritika
A gamer közösség mutat kiutat az elitiskola fojtogató valóságából
15 új könyv magyar íróktól, amivel várjuk a nyarat

15 új könyv magyar íróktól, amivel várjuk a nyarat

Rejtély a Svábhegyen és egy feltörekvő sakkozó – mutatjuk a legizgalmasabb magyar megjelenéseket, amiket érdemes beszerezni a nyárra.