Csodaszarvas, turul, bányarém, markoláb, garabonciás vagy prikulics. Ikonikus alakok a magyar mese- és mondavilágból vagy azokból a rémtörténetekből, amelyekkel dédszüleink ijesztgették a rosszalkodó gyerekeket. Ezeket a lényeket gyűjti össze a Bestiarium Hungaricum, amely első ízben kísérli meg áttekinteni a magyar népi kultúra vonatkozó hagyományait, bemutatva annak legjellemzőbb szegmenseit. Az album 31 fejezete megannyi külön világ, sajátos, hiedelmekkel átszőtt népköltészeti univerzum.A magyar hiedelemvilág lényeit Németh Gyula színes grafikái, P. Szathmáry István fekete-fehér linómetszetei és Magyar Zoltán néprajzi és kultúrtörténeti leírásai jelenítik meg. A Bestiarium Hungaricum e két kulturális közelítés: kép és szöveg szimbiózisa által válik igazán különlegessé.
Egyedülálló vállalkozás volt az első magyar bestiárium összeállítása, melyet a Margó Fesztiválon mutattak be októberben. A szerzőkkel Sándor Anna beszélgetett. Magyar Zoltán néprajzkutató elmondta, hogy a bestiárium az antik időkig visszanyúló műfaj, amely a mitikus világban előforduló állatokat, szörnyeket és hasonló teremtményeket gyűjti össze. A magyar kultúrkörben korábban ilyen nem léltezett, ők pedig menet közben
úgy döntöttek, hogy az állatokat, fenevadakat kibővítik egyéb mitikus, természetfeletti lényekkel és mágikus erejű emberi szereplőkkel.
Az album ötlete egyébként már régóta foglalkoztatta mindkét illusztrátort. Németh Gyula 2019-ben egy kiállításhoz el is készített egy sor digitális festményt mitikus lényekről (a képek aztán bekerültek ebbe a kötetbe is). P. Szathmáry Istvánt egy lengyel bestiárium miatt kezdte el érdekelni a téma, végül a Cser Kiadónál értek össze a szálak, és ekkor keresték meg Magyar Zoltánt, mert szakmailag is hiteles szöveget szerettek volna. Az egyes lényekhez kétféle illusztráció, egy leírás és azt támogató mese vagy más szövegrészlet is tartozik.
A bemutatón szó esett még arról, hogy hogyan választották ki a rendkívül színes palettáról a kötetbe bekerülő alakokat, melyek a magyar kultúrkör legrégebbi alakjai, és miben különbözik a magyar hiedelemvilág más európai népekétől. Kiderült az is, hogy mi az a nyomódémon és ki a fehér ember, milyen szerepük volt, és hogy hogyan kapcsolódnak a jelenünkhöz ezek a különleges lények, figurák.
Fotó: Kállai-Tóth Anett / Margó