Bestiarium Hungaricum, fotó: Kállai-Tóth Anett

A magyar folklór mitikus lényei olykor az emberek pszichés terheit is oldották

A Margó Fesztiválon mutatták be a Bestiarium Hungaricum című, egyedülálló kötetet, mely a magyar nyelvterület hiedelmeiben felbukkanó, természetfeletti erővel rendelkező állatokat, szörnyeket és hasonló teremtményeket gyűjti össze. A kötetbe beleolvashatsz itt, a beszélgetést pedig most teljes egészében meghallgathatod.

ki | 2023. december 01. |

Csodaszarvas, turul, bányarém, markoláb, garabonciás vagy prikulics. Ikonikus alakok a magyar mese- és mondavilágból vagy azokból a rémtörténetekből, amelyekkel dédszüleink ijesztgették a rosszalkodó gyerekeket. Ezeket a lényeket gyűjti össze a Bestiarium Hungaricum, amely első ízben kísérli meg áttekinteni a magyar népi kultúra vonatkozó hagyományait, bemutatva annak legjellemzőbb szegmenseit. Az album 31 fejezete megannyi külön világ, sajátos, hiedelmekkel átszőtt népköltészeti univerzum.A magyar hiedelemvilág lényeit Németh Gyula színes grafikái, P. Szathmáry István fekete-fehér linómetszetei és Magyar Zoltán néprajzi és kultúrtörténeti leírásai jelenítik meg. A Bestiarium Hungaricum e két kulturális közelítés: kép és szöveg szimbiózisa által válik igazán különlegessé.

magyar zoltán
Bestiarium Hungaricum - Csodás lények és teremtmények a magyar néphagyományban
Ill. Németh Gyula, P. Szathmáry István, Cser Kiadó, 2023, 251 oldal
-

Egyedülálló vállalkozás volt az első magyar bestiárium összeállítása, melyet a Margó Fesztiválon mutattak be októberben. A szerzőkkel Sándor Anna beszélgetett. Magyar Zoltán néprajzkutató elmondta, hogy a bestiárium az antik időkig visszanyúló műfaj, amely a mitikus világban előforduló állatokat, szörnyeket és hasonló teremtményeket gyűjti össze. A magyar kultúrkörben korábban ilyen nem léltezett, ők pedig menet közben 

úgy döntöttek, hogy az állatokat, fenevadakat kibővítik egyéb mitikus, természetfeletti lényekkel és mágikus erejű emberi szereplőkkel.

Az album ötlete egyébként már régóta foglalkoztatta mindkét illusztrátort. Németh Gyula 2019-ben egy kiállításhoz el is készített egy sor digitális festményt mitikus lényekről (a képek aztán bekerültek ebbe a kötetbe is). P. Szathmáry Istvánt egy lengyel bestiárium miatt kezdte el érdekelni a téma, végül a Cser Kiadónál értek össze a szálak, és ekkor keresték meg Magyar Zoltánt, mert szakmailag is hiteles szöveget szerettek volna. Az egyes lényekhez kétféle illusztráció, egy leírás és azt támogató mese vagy más szövegrészlet is tartozik.

A bemutatón szó esett még arról, hogy hogyan választották ki a rendkívül színes palettáról a kötetbe bekerülő alakokat, melyek a magyar kultúrkör legrégebbi alakjai, és miben különbözik a magyar hiedelemvilág más európai népekétől. Kiderült az is, hogy mi az a nyomódémon és ki a fehér ember, milyen szerepük volt, és hogy hogyan kapcsolódnak a jelenünkhöz ezek a különleges lények, figurák.

Fotó: Kállai-Tóth Anett / Margó 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Szűcs Ádám: Olyan könyvekért rajongok, amiket én soha nem tudnék megírni

Szűcs Ádám nyerte el az első Margó x Erste #higgymagadban különdíjat a 2023-as Margó-díj versenyében. A regényről és az alkotói folyamatról a szerzővel Valuska László beszélgetett. Podcast.

...

Szendrői Csaba: A vers elhanyagolt műfaj

Szendrői Csaba Féyn című, harmadik kötetét az őszi Margón mutatták be, a szerzőt Ott Anna kérdezte. Most a teljes beszélgetést meghallgathatod.

...

Nagy Gabriella: A regényemet mozgató alak szeretett harcolni és ölni

Az őszi Margón mutatták be Nagy Gabriella Elviszlek Amerikába című, dermesztő témát feldolgozó regényét. A kötetbemutatón harcokról, játékosságról és egy titokzatos fotóról is szó esett. A beszélgetést most teljes egészében meghallgathatod.

Hírek
...

Meghalt Ferenc pápa, aki Dosztojevszkijt és A Gyűrűk Urát is szerette

...

Képes egy növény kommunikálni? – Zoë Schlanger új könyvéből kiderül

...

A háború pokla nyomot hagyott Tolkienben

...

J. K. Rowling ünnepli, hogy a hazájában a transz nők jogilag többé nem nők

...

Pszichológiai könyvet olvasnál? 5 tipp, hogy jól válassz!

...

Felemelő videón, ahogy 300 ember élőláncot alkot, hogy egy könyvesboltnak segítsen

SZÓRAKOZÁS
...

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

...

Hamupipőke mostohatestvérének lenni maga a horror

Hogy alakul a mese, ha van plasztikai sebészed?

...

10 dolog, amit csak az igazi könyvmolyok értenek

Számodra melyik ismerős?

...

Puskás Panni: Muszáj lenne olyan szövegeket mutatni a fiataloknak, amihez tudnak kapcsolódni

...

Rosszabb a levegőminőség egy magyar faluban, mint egy nagyvárosban?

...

A Föld jövője a tét, de az óriáscégek máig elbagatellizálják a klímaválságot