Nagy Gabriella: A regényemet mozgató alak szeretett harcolni és ölni

Nagy Gabriella: A regényemet mozgató alak szeretett harcolni és ölni

Az őszi Margón mutatták be Nagy Gabriella dermesztő témát feldolgozó regényét. A közösségről, a traumák meghaladásának lehetőségeiről, illetve egy kegyetlen sorozatgyilkos árnyákáról is szóló Elviszlek Amerikába nemrég a hét könyve volt nálunk. A kötetbemutatón küzdelemről, játékosságról és egy titokzatos fotóról is szó esett. A beszélgetést most teljes egészében meghallgathatod.

Fotó: Nagy Attila

vn | 2023. november 27. |

Az Elviszlek Amerikába három fejezetből áll. Az első, 1916-ben játszódó részben egy cinkotai ház udvarán szörnyű bűntettek nyomára, bádoghordókban oszló női holttestekre bukkannak. A gyilkosságok egymást keresztező szálainak, a tettes, Kiss Béla és áldozatai sorsának az esténként összegyűlő helyiek és a faluba látogató érintettek erednek utána. Beszámolóikkal, szilánkos történeteikkel, heves szóváltásaikkal elsősorban mégis önmagukról, előítéleteikről,

a közösség kegyetlenségéről adnak dermesztő látleletet.

A második, 1917-ben játszódó fejezetben az elmeklinikán a törvényszéki idegorvos, Morvay Ernő a sorozatgyilkos profilján dolgozik. Akárcsak pártfogoltja, a fiatal Bács Géza, a professzor maga is saját démonaival hadakozik, és eközben nem figyel a függőségeit féken tartani képtelen segédorvos új páciensére. A befejező, harmadik részben 1937-ben járunk. A fiatal, csalódott Mária a rákosszentmihályi szülői házból Pestre utazik, hogy ott kezdjen új életet egy társkereső hirdetésben ismerkedő, soha nem látott férfi oldalán.

Nagy gabriella
Elviszlek Amerikába
Kalligram, 2023, 272 oldal
-

Nagy Gabriella leleményesen szőtt, a korszakról impozáns tárgyi és nyelvi tudást mozgató háromfejezetes regényének főhőse maga a pusztító szenvedély. Az őrülettel nemegyszer határos vágyak és becsvágyak éppúgy áthatják az orvost, mint betegét, a gyilkost, mint csapdájába a jobb élet reményében, a szerelem delejes izgalmában besétáló áldozatát, de még az utánuk nyomozókat is. A szerző példás hitelességgel és feszültséggel rajzolja elénk a saját korukkal, valóságukkal soha meg nem békülőket, a falujukból, országukból, sorsukból elvágyódókat.

A legnyugtalanítóbb pedig az, hogy a legkevésbé sem idegenek.

Valuska László az őszi Margó fesztiválon tartott könyvbemutatón úgy konferálta fel Nagy Gabriellát, hogy vannak írók, akiket szeretünk olvasni, és vannak írók, akik nem írnak eleget, utalva arra, hogy a szerző utoljára 2013-ban jelentkezett új regénnyel. Nagy Gabriellától megtudtuk, hogy voltaképpen az Üvegház című kötetéhez folytatott kutatások vezették el a friss prózakötetének témájához, ami olyan mélyen érintette meg – mint mondta – „birkóznom kellett vele: hol letettem, hol újra elővettem”.

Ilyen az első magyar sorozatgyilkos az áldozatok, és nem a Netflix nézőpontjából
Ilyen az első magyar sorozatgyilkos az áldozatok, és nem a Netflix nézőpontjából

Kiss Béla az első magyar sorozatgyilkos, aki legalább hét nővel végzett, majd bádoghordókba rejtette őket  – 1916-ban találták meg a holttesteket. Nagy Gabriella regénye true crime, de nem a bűnelkövetők, hanem az áldozatok felől beszél. Az Elviszlek Amerikába a hét könyve.

Tovább olvasok

Nagy Gabriella családjának anyai ága Rákosszentmihályról származik, és egy helytörténeti füzetben találkozott az ugyancsak a XVI. kerülethez tartozó cinkotai Kiss Béla nevével. A „szerény, jó modorú, és meglepő intelligenciával” rendelkező férfi 174 nőnek tett házassági ajánlatot, és azt valószínűsítik, hogy nagyjából kéttucat gyilkosságot követett el. „Kiss Béla – fogalmazta meg a szerző – szeretett harcolni és ölni”,

számára pedig a regény megírása egyszerre volt küzdelmes és játékos.

A kötetbemutatón a könyvben szereplő álnevekről, a kisközösségek működésmódjáról, illetve egy fényképről is mesélt, ami véletlenül került a kezébe, és ami a 3. fejezet inspirációját adta.

Az Elviszlek Amerikába bemutatójáról írt beszámolónkat itt találod:

Nagy Gabriella tíz éven keresztül kutatta Cinkota pszichopata gyilkosának ügyét
Nagy Gabriella tíz éven keresztül kutatta Cinkota pszichopata gyilkosának ügyét

Elviszlek Amerikába című legújabb regénye margós bemutatóján Valuska László úgy konferálta fel Nagy Gabriellát, hogy vannak írók, akik írnak, és vannak írók, akik nem írnak eleget, utalva arra, hogy a szerző utoljára 2013-ban jelentkezett új regénnyel. A dermesztő témát feldolgozó, de jó hangulatú beszélgetésen szóba kerültek hordóba zárt női testek, jó kedélyű pszichopaták, és az is, mit keres a regényben Csáth Géza és Juhász Gyula alakja.

Tovább olvasok

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Általános cikkek

Nagy Gabriella: A kilencedik [Képalá]

...
Nagy

Nagy Gabriella: Sötét

...
Nagy

Nagy Gabriella: Nincs épeszű ember, aki egy ilyet meg akarna írni

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.