Versterápia - Csukás István: Isten megnyomja a tavasz-gombot

Versterápia - Csukás István: Isten megnyomja a tavasz-gombot

Régóta tudjuk már, hogy a szépirodalom, pláne a versek, csökkentik a szorongást és a stresszt. Így arra az időre, míg a járvány tart, felállítottunk egy költészeti “gyógyszertárat”, és hetente négy adagban kínálunk pirulák helyett verseket, vasárnaponként egy-egy képzőművészeti alkotással is kiegészítve.

Szeder Kata | 2020. április 18. |

Pierre Bonnard: A kert (ca. 1935)

Évek óta siratjuk a tavaszt, hogy szinte nincs is, csupán pár nap, jobb években pár hét, és máris ugrunk a télből a nyárba. Pedig igazából van tavasz, csak jobban résen kell lenni, mert tény, hogy jóval rövidebb, mint az naptárilag indokolt lenne. Figyelnünk kell rá, lelassulni hozzá, hogy kiélvezhessük varázsát.

Csukás István: Isten megnyomja a tavasz-gombot


Isten megnyomja a tavasz-gombot,
s a régi verkli pattogva beindul,
a rigó kiköpi a téli szutykot,
csőrt csücsörít s fütyül bolondul,
a rügyek apró rajzfilmgyárak:
megrajzolják a millió levelet,
szuszog, dohog a vakondjárat,
megindul a forgalom odalent,
a nárcisz kis pöckét kinyomja,
a kapkodva vetkőző égre mereszti,
a vadrózsának tavalyi a rongya,
hullna már, de még nem ereszti,
dagad az akác nyakán az ér,
az éltető nedv lüktetve kering,
bámulok a kertben ösztövér,
apadó hitemmel, s megtelek megint
együgyű csodával, éltető nedvvel,
s kinövök a földből, mint a bokrok,
s motyogom, vén bolond, gyermeki hittel:
jól van, Isten, kapsz egy libacombot!

Most, hogy már bő egy hónapja be vagyunk zárva a négy fal közé, egyszeriben felértékelődik minden, ami ilyenkor odakint várhatna ránk - minden, ami virágzik, zöldell, zümmög és zizeg, süt, fúj vagy épp esik. Kényszerből lelassultunk, és ha végre mehetnénk, talán jobban észre is vennénk, mindazt, amit a természet produkál körülöttünk ilyenkor, ugyanis, ez zajlik éppen: Isten megnyomta a tavasz-gombot!

A képről: Pierre Bonnard 1867-ben egy Párizs melletti kisvárosban, Fontenay-aux-Roses-ban született. Nevéhez köthető a francia posztimpresszionista csoportosulás, a Nabis (1888-1899, héber szó, jelentése próféta) megalakítása, melynek Aristide Maillol, Félix Vallotton és Edouard Vuillard mellett Rippl-Rónai József és Vaszary János is tagja volt. Derűs színkompozícióju képeik kedvelt műfaja volt az enteriőr, művészetük a posztimpresszionizmus zárófejezete, de egyben a szecesszió nyitányát is jelenti, előkészítve az expresszionizmust.

Azért, hogy még teljesebb legyen az tavasz-élmény, a kép és a vers mellé zenének Pjotr Csajkovszkij Diótörőjéből a Virágkeringő a Daniel Barenboim vezette Berlini Filharmonikusokkal.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Versterápia: „Én úgy igyekszem. Fölkelek.”

A versek csökkentik a szorongást és a stresszt, éppen ezért költészeti „gyógyszertárat” nyitottunk arra az időszakra, amíg tart a járvány. A mai napra Nemes Nagy Ágnes Délelőtt című versét ajánljunk, amelyből kiderül, hogy vannak olyan időszakok az életben, amikor már felkelni is teljesítmény. 

...
Nagy

Versterápia: „Kopár szobám – kopárabb négy fala”

A versek csökkentik a szorongást és a stresszt, éppen ezért költészeti „gyógyszertárat” nyitottunk arra az időszakra, amíg tart a járvány. A mai napra József Attila Falak című versét választottuk, ami tökéletes karantén-költemény is lehetne. 

...
Nagy

Slow Art Day: A képek, ha mesélnek

Egy tanulmány szerint átlagosan 17 másodpercet szánunk egy műtárgyra. A slow art kezdeményezés ezen változtatna. Aki most ismerkedik a lelassúlás művészetével, annak segítünk, mutatunk három képet, amelyek előtt érdemes elidőzni.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Polc

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...

Denene Millner két anya és egy lány sorsán keresztül számol le a tökéletes nő mítoszával

...

Alan Moore tálalásában a képregényiparnak átható ondószaga van

...

Terézanyut felfalta és megemésztette Kovácsné

...
...
Nagy

„Miért kéne egy írónak apolitikusnak lennie?” – színészek és rendezők Csurka István drámáiról

90 éve született Csurka István. Ebből az alkalommal olyan színészekkel és rendezőkkel beszélgettünk, akik szerepeltek a színdarabjaiban és/vagy rendeztek tőle valamit. Andrási Attila, Koncz Gábor és Szilágyi Tibor válaszai.

Szerzőink

...
Könyves Magazin

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

...
Sándor Anna

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

...
Sándor Anna

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt