A szerhasználó nőknek az irodalomban sincs több hely, mint a valóságban – 4 könyv nőkről és drogokról

A szerhasználó nőknek az irodalomban sincs több hely, mint a valóságban – 4 könyv nőkről és drogokról

November elején Kaló Zsuzsa Bevezetés a szerhasználó nők világába című könyvéről írtam, illetve interjút is készítettem a szerzővel. Neki is feltettem a kérdést, hogy milyen szépirodalmi könyveket tudna mondani, amiben megjelenik a női szerhasználat mint központi téma. Be kell valljam, ketten sem találtunk sok ilyet, de még olyat se könnyen, amiben legalább mellékszálként van jelen. Ez elgondolkodtató, és mindenképp figyelemfelkeltő, hiszen azt igazolja, amiről Kaló Zsuzsa tudományos megalapozottságú szakkönyve is szól: hogy nem beszélünk eleget a szerhasználó nőkről, és úgy tűnik, ez igaz a társadalmi diskurzusra és az irodalom világára egyaránt. Néhány művet azért sikerült összegyűjtenünk, bízva abban, hogy irodalomterápiás munkám során is hasznosítani tudom majd a listát, és az olvasóknak is több lehetőségük nyílik megismerkedni a szerhasználó nők történeteivel.

Jakobovits Kitti | 2020. november 11. |

Jacqueline Susann: Babák völgye

Jacqueline Susann
Babák völgye
Ford: Loósz Vera, Partvonal, 2014 
Jacqueline Susann: Babák völgye

Az eredetileg 1966-ban kiadott könyv a megjelenése után pillanatok alatt a sikerlisták élére került, lefordították 24 nyelvre, készítettek belőle játékfilmet és több tévés sorozatot is. Már itthon is a sokadik kiadásánál jár, legutóbb a Partvonal Kiadó adta ki 6 éve. A könyv három női főszereplője (állítólag Judy Garlandról, Grace Kellyről és Marilyn Monroe-ról mintázta őket az író) az amerikai szórakoztatóipar hullámvölgyeit élve, ki-ki a maga “csomagját” cipelve próbál boldogulni, több-kevesebb sikerrel. Szakmai szemmel nézve kiemelendő annak a végiggondolása, hogy adott társadalmi közeg, vagy szubkultúra, és az egyént körülvevő személyek hogyan “járulnak hozzá” a függőséghez. Rengeteg más, a női szerhasználatra jellemző sajátosság is megjelenik egyébként: testképzavar, súlyproblémák, alvászavar, szuicid viselkedés, gyermekkori elhanyagolás, partnerhatás, stb.

Ami a főszereplőket, mint szerhasználó nőket illeti, elég speciális mintáról van itt szó, mert azért lássuk be, jóval kisebb a világon azoknak a szerhasználó nőknek a száma, akik a hollywoodi csillogás közepette elért sikerekkel és az odavezető út nehézségeivel nem tudnak megküzdeni, és ezért nyúlnak a különböző tudatmódosítókhoz. Ez azonban nem teszi kevésbé fontossá az ő történetüket, viszont olvasás közben

érdemes arra figyelnünk, hogy ne erősödjön tovább az a létező sztereotípia, hogy a drogok csak a rocksztárok és híres hollywoodi színészek játékszerei.

Inkább az a jó, ha azt tudjuk kiolvasni belőle, hogy egyrészt ők is ugyanazokkal az akadályokkal szembesülnek, mint a “halandó emberek”, másrészt azt, hogy nézzünk szét mi is magunk körül,  felfedezünk-e hasonló élettörténeteket, amik figyelmet igényelnének.

A függőség közös, a reakció nem - Miért kell külön könyv a női szerhasználókról? - Könyves magazin

Hiánypótló könyv került nemrég a boltok polcaira, mind a pszichológusi és addiktológiai szakma, mind a tágabb olvasói körök szempontjából nézve. Kaló Zsuzsa, az ELTE Pszichológiai Intézetének egyetemi docense, az ELTE Kvalitatív Pszichológia Kutatócsoport alapító tagja, az AKUT Alapítvány kuratóriumának elnöke, a Magyar Addiktológiai Társaság elnökségi tagja Bevezetés a szerhasználó nők világába című könyvében arra hívja fel a figyelmet, hogy a sikeres ellátás érdekében bizonyos szempontok mentén külön kell választanunk azt, amit eddig a női és férfi szerhasználatról gondoltunk.

Sinkáné Sinka Rita: A kővirág - a drogpokol hétköznapjai

Sinkáné Sinka Rita
A kővirág - a drogpokol hétköznapjai
L'harmattan, 2004
Sinkáné Sinka Rita: Kővirág - A drogpokol hétköznapjai

Valós alapú, személyes visszaemlékezés a droghasználat kialakulásától a gyógyulásig. A történetben a droghasználat melletti másik fontos szál az evészavar. 

A főszereplő a függősége mellett bulímiával is küzd, e kettő pedig elválaszthatatlanul összekapcsolódik.

Újabb példa arra, hogy milyen komorbid (társuló) betegségekkel jár(hat) együtt a szerhasználat. Továbbá itt is olvashatunk partner-hatásról, áldozat-szerepről, és prostitúcióról (a felmérések szerint nők között a  szexmunkások az egyik olyan csoport, akiknek körében a legnagyobb arányban fordul elő szerhasználat).

Fontos szerepet töltenek be a könyvben az “Anyu” által írt levelek, amik ellensúlyozzák a szöveg többi részében megjelenő személyes elbeszélést. Ezek egy alternatív perspektívát mutatnak be, és a külső szemszöget képviselve tulajdonképpen tükröt is tartanak a főszereplő narratívájának.

A kötet egyébként a Demetrovics Zsolt, Felvinczi Katalin és Rácz József, a hazai pszichológia és addiktológia kiemelkedő szakemberei által megálmodott és létrehozott Sorsok és szenvedélyek című sorozatban jelent meg a L’Harmattan Kiadónál. A könyvsorozat középpontjában az irodalom, a művészet és a szerhasználat, az addikció jelenségkörének összekapcsolása áll. A kötetek között a Kővirágon kívül több életrajzi mű is szerepel.

Hubert Selby Jr.: Rekviem egy álomért

Hubert Selby Jr.
Rekviem egy álomért
Ford.: Greskovits Endre, Cataphilus, 2007
Hubert Selby: Rekviem egy álomért

A filmet valószínűleg többen ismerjük, a zenéjét pedig még annál is többen, mint az eredeti könyvet. Már ha csak a zenét hallanánk, is éreznénk, hogy kicsit sem felemelő dolgokról van szó, és ez az érzés természetesen visszaköszön a filmben és a könyvben is egyaránt. 

A naturalista stílus és a szöveg sűrítettsége elég jól átadja még a legsúlyosabb szerhasználat élményét is.

Nem kell elképzelnünk, hogy az milyen, mert megmutatja.

Női történeteket keresve az anya (Sara) és a fiatal nő (Marion) szálát lehet kiemelni. Érdekes megfigyelni, hogy különböző generációkban és életkorokban hogyan jelenik meg a szerhasználat. Hogy hogyan jelenik meg az, hogy a függőség közös, csak a történetünk és a rá adott reakciónk lehet különböző.

Buzai Borbála: Sárkányos lány - A drogfüggőségtől a szabadulásig

Buzai Borbála
Sárkányos lány - A drogfüggőségtől a szabadulásig
Alexandra, 2003
Buzai Borbála: Sárkányos lány (A drogfüggőségtől a szabadulásig)

Ha már életkori sajátosságok, ebben a szintén önbeszámolón alapuló könyvben

arról olvashatunk, hogyan alakul ki a függőség egy 13-14 éves lány életében.

Először az alkohol és a cigaretta, majd különböző viselkedéses problémák (bolti lopás, túlzott szexualitás), és komolyabb drogok (LSD, amfetamin, Ecstasy) kerülnek be a képbe, mindez pedig tovább súlyosbítja a testi és lelki egészségét, valamint a viselkedéses problémákat. 

Aztán egy ponton a könyvben megváltozik a narratíva, és az események tényszerű leírása helyett egy belső, lelki folyamatokra fókuszáló hangnem kezdődik. Rácz József, akit már említettem A Kővirág esetében, A függőségtől a szabadulásig - drogos elbeszélések című tanulmányában ezt a két narratívát esemény-narratívának és intrapszichés valóság-narratívának nevezi el. A két elbeszélőmód között Rácz megfogalmaz egy másik különbséget is: a második narratívát “nőiesebbnek” nevezi. Ebben a részben jelennek meg a szerhasználathoz kapcsolható testi betegségek, azon belül is a nemspecifikus női problémák, valamint az erőteljesebb érzelmi töltet, a dolgok szubjektív megélése. Az első, érzelmeket nem említő, csak a tényeket leíró rész értelmezhető úgy, mint az a valóságban is létező, patriarchális társadalmakra jellemző narratíva, amiben a női szerhasználatot minden specifikumának figyelembevétele nélkül közelítik. Ezt a különbséget az a motívum is megerősíti, hogy az első részben egy férfi, a másodikban egy női terapeutáról van szó. S míg az egyik etikai kereteket nem kicsit átlépve fordul a főszereplőhöz, mint klienshez, addig a másik segít neki, és a változásra és a tapasztalatok erőforrássá alakítására ösztönzi őt.

(Forrás)



Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A függőség közös, a reakció nem – Miért kell külön könyv a női szerhasználókról?

Kaló Zsuzsa a Bevezetés a szerhasználó nők világába című könyvében arra hívja fel a figyelmet, hogy a sikeres ellátás érdekében bizonyos szempontok mentén külön kell választanunk azt, amit eddig a női és férfi szerhasználatról gondoltunk. Interjú. 

...

A kamaszkor minden lehetséges értelemben a szélsőségek kora

Vekerdy Tamás könyve, a Kamaszkor körül idén, 34 évvel az eredeti kiadás után jelent meg újra. Meddig marad aktuális egy nevelési szemléletmód, főleg egy olyan világban, ahol minden rohamléptekben változik? Jakobovits Kitti írása.

...

A megcsalás mindenkinek mást jelent

A pár- és pszichoterapeuta Esther Perel Affér című könyvében hűtelnségről, monogámiáról és a politikailag inkorrekt féltékenységről írt. Ebben a pillanatban is megcsalnak valakit.

Polc

Életközépi válság thriller elemekkel: hogyan is lehetne „normális” az, aki elől elhallgatták a múltat? 

...

Knausgård volt felesége megjárta a poklot

...

Nem csak te érzed magad üresnek, ez a globális tapasztalat

...

Helyettesítheti-e a szexet egy vegyesbolt? – Murata Szajaka: Keiko vegyesboltja

...
Gyerekirodalom
...

Az esti meseolvasás lehet az apák egyik szuperereje

Az apás mesélésekhez ajánlunk egy nemrégiben megjelent, kortárs antológiát, az Apa olvas című kötetet. 

...

A Véletlenül írtam egy könyvet elhozta a Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíját

Fődíjat nyert Montréalban Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című filmje. 

...

Ezek az év legjobb gyerekkönyvei: taroltak az állatos és az erdei történetek

10. alkalommal adta át a HUBBY - Magyar Gyerekkönyv Fórum az év legjobb gyerekkönyveinek járó díjakat. A rekord számú nevezés sok izgalmas kötetet hozott, mutatjuk a részleteket.

Hírek
...

Schillinger Gyöngyvér nyerte idén a Békés Pál-díjat

...

Hatalmas összefogással indul az Esterházy-ház felújítása

...

Távozik a Színház folyóirat szerkesztősége

...

Meghalt Richard Chamberlain, a Tövismadarak csábító papja

...

Krasznahorkai László regénye rangos irodalmi díjat kaphat Londonban

...

Mi a szabadság? Itt a Pynchon-adaptáció hosszú előzetese!