A függőség közös, a reakció nem – Miért kell külön könyv a női szerhasználókról?

A függőség közös, a reakció nem – Miért kell külön könyv a női szerhasználókról?

Hiánypótló könyv került nemrég a boltok polcaira, mind a pszichológusi és addiktológiai szakma, mind a tágabb olvasói körök szempontjából nézve. Kaló Zsuzsa, az ELTE Pszichológiai Intézetének egyetemi docense, az ELTE Kvalitatív Pszichológia Kutatócsoport alapító tagja, az AKUT Alapítvány kuratóriumának elnöke, a Magyar Addiktológiai Társaság elnökségi tagja Bevezetés a szerhasználó nők világába című könyvében arra hívja fel a figyelmet, hogy a sikeres ellátás érdekében bizonyos szempontok mentén külön kell választanunk azt, amit eddig a női és férfi szerhasználatról gondoltunk. Interjú. 

A könyv sok mindenkinek érdekes lehet: azoknak is, akik a kutatási adatokat, táblázatokat és ábrákat szeretik, azoknak is, akik társadalmi jelenségekről szeretnek gondolkodni, érvelni, vitatkozni, és azoknak is, akik laikus, de lelkes érdeklődőként fordulnak a pszichológia területei felé. Utóbbiak esetében talán egy hajszállal több türelemre és nyitottságra van szükség, hisz a két előbbi valóban komoly és tömör szakirodalommá teszi a szöveget, ugyanakkor szerintem megéri a fáradozás, és még egy jó lehetőség is lehet arra, hogy az ismeretterjesztő műfaj felől a “nehezebb” szakirodalom felé is nyissanak az olvasók. Most a könyvismertető mellett beszélgettem is az íróval, bízva abban, hogy ez is közelebb hozza hozzánk a tudomány világát.


Ahogy beszélgetni kezdünk Zsuzsával, és felvázolom, miről szól a koncepció, hogy mindig egy pszichológiai témájú könyvről írok cikket, majd ahhoz készítek egy szépirodalmi gyűjtést olyan művekről, amikben visszaköszön a téma, több sem kell neki, egyből azon kezd gondolkodni, hogy milyen címeket tudna mondani az utóbbihoz. Mivel elég nehezen szedünk össze akár csak kettőt-hármat, hamar rá kell jönnünk, hogy a szépirodalom területére is igaz lehet az, amiről tulajdonképpen Zsuzsa könyve szól: hogy nem beszélünk eleget a szerhasználó nőkről, és a problémákról, amikkel küzdenek.


  • Hogy kezdődik a történet, hogyan vált a női szerhasználat a szakterületeddé?

  • Tinédzserkorom óta volt bennem valamilyen érdeklődés a téma iránt. Akkoriban olvastam a Kérdezd meg Alízt! című könyvet, és most belegondolva, lehet, hogy az volt az első elköteleződési pont. Érdekes, szerintem 20 éve nem gondoltam a könyvre, de most eszembe jutott, hogy szépirodalom, és erről szól. Aztán az egyetemen az első szakom nyelvészet volt, ebből is doktoráltam. 2004-ben nyelvészdoktoranduszként és pszichológushallgatóként kezdtem dolgozni az MTA Pszichológiai Kutatóintézetében, ahol szerhasználó személyekkel készült interjúkat elemeztem. A narratívákban egyértelműen kirajzolódtak a nemi különbségek: a nők beszédmódjában és szóhasználatában abszolút a passzív, elszenvedő hang jelent meg, a férfiak esetében sokkal aktívabb ágenciáról beszélhettünk. Ez volt a második ilyen meghatározó pont, ami megerősített, hogy ezzel szeretnék foglalkozni. Hosszú ideig dolgoztam a Józan Babák Klub Egyesülettel, ahol szerhasználó szülőknek tartanak önsegítő csoportokat, könyveket adtunk ki, kutatásokat végeztünk. Emellett lehetőségem volt bepillantani a skandináv területeken működő gyakorlatba is, amikor egy norvégiai tanulmányút során egy szerhasználókkal foglalkozó civil szervezet kutatási osztályán dolgoztam. Kisebb-nagyobb megszakításokkal, intenzívebb és kevésbé intenzív szakaszokkal, de valamilyen formában folyamatosan jelen volt a munkámban a szerhasználó nők kérdése. Amellett, hogy fiatalkorom óta volt bennem egy személyes érdeklődés, egyfajta düh is megjelent bennem olyankor, amikor ha szakmai konferenciákon beszéltem a kérdésről, a kollégák csak megvonták a vállukat, mondván, igen, tudjuk, vannak nemi különbségek a szerhasználatban is, ez nem újdonság. Mégsem tett senki semmit annak érdekében, hogy megváltozzon a szakemberek és az ellátórendszer hozzáállása. Azt éreztem, hogy ezt itt most valakinek a vállára kell vennie, és elkezdenie.


Az addiktív viselkedés nem válogat, ugyanúgy jelen van a nők és a férfiak, fiatalok és idősek körében. Ugyanakkor nem egy fogalmat és jelenséget kell ismernünk, ha arról akarunk beszélni, miért fontos, hogy külön figyelmet fordítsunk a női szerhasználatra. A külön figyelem ugyan az eltérések kihangsúlyozására irányul, mégis az egyenjogúság nevében szól: mindenki  egyenlő, de nem feltétlenül egyező bánásmódot kapjon, hiszen figyelembe kell vennünk az egyéni sajátosságokat, nemi különbségeket és környezeti tényezőket. 

Ilyenek például a női és férfi test alapvető biológiai különbségei, a nőket és férfiakat érintő társadalmi sztereotípiák, a személyes élettörténetek, és a szerhasználat alatt megfigyelhető viselkedésbeli különbségek. A témában eddig született kutatások megállapították például, hogy a lányok/nők szerhasználatára jellemző, hogy az első szerhasználat után gyorsabban válnak függővé, mint a fiúk/férfiak (teleszkóp-hatás). Emellett a partnernek is nagy szerepe van az addiktív viselkedés kialakulásában és fenntartásában (partner-hatás): a nők jellemzően párkapcsolatuk hatására kezdik el és haladnak előre a szerhasználatban. A könyv említ olyan kutatási eredményt is, ami arról szól, hogy ha injekciós szerhasználó, heteroszexuális párok esetében a nők a férfival közös tűt használnak, azt a párkapcsolat intimitásaként élik meg. Ez viszont tovább erősíti az alárendelt szerepet, még inkább megnehezítve az ellátásba kerülést vagy más segítségkérést. A konvergencia-hipotézis lényege pedig, hogy az utóbbi időben egyre csökken a női és a férfi szerhasználat elterjedtsége közti különbség. Tehát ha így haladunk, előbb-utóbb ez az arány akár ki is egyenlítődhet. 



  • Hogyan született meg végül ez a könyv?

  • Maga a könyv tavaly nyáron, egész rövid idő alatt állt össze. Adott volt a személyes érdeklődés, a rengeteg tapasztalat, a korábbi publikációkhoz összeállított szakirodalmi lista, és ennek adta a végső löketet az, hogy ahhoz, hogy befejezzem a habilitációt, időre el is kellett készülnie.

  • Kik az olvasóid? Kiknek szántad, és most néhány hónappal a megjelenés után mit lászt, kik vették eddig a kezükbe?

  • Azért az hamar látszik a könyvön, hogy erőteljesen szakmai, és így elsősorban a kollégáknak és a hasonló területen dolgozó szakembereknek készült. Tulajdonképpen ez is volt vele az egyik célom, létre szerettem volna hozni egy olyan kötetet, ami összegzi az eddig tudományosan, kutatások által igazolt tényeket, és nem csak a gyakorló pszichológusok tapasztalatairól mesél. A másik pedig, hogy szeretném, ha vita indulna a kérdés kapcsán, ha megjelennének a különböző szakmai hangok, olyanok is, amik megkérdőjeleznek, vitatkoznak, akármii. Induljon el a diskurzus arról, ami évek óta a szemünk előtt van, mégsem foglalkozunk vele még szakmán belül sem. Emellett természetesen ott van az is, hogy jó lenne, ha a laikusok körében is szem elé kerülne a téma. Nem tudom pontosan, hogy kikhez jutott el a könyv, vagy hogy megállapítható-e végül egy célcsoport. Azt tudom viszont, hogy az első kiadás már el is fogyott, és újabb példányokat kell nyomni. Az említett visszhangok azonban eddig nem nagyon érkeztek, ebben talán szerepe van annak, hogy tudományos körökben itthon még mindig nem tartunk ott, hogy ez azonnal és automatikusan megvalósuljon. De várok rá, bízom benne, hogy be fog indulni a folyamat.


Ami a különböző élettörténeteket és a szerhasználatot illeti, az első, és talán legfontosabb dolog, hogy lányok és nők esetében nagyon nagy százalékban van jelen valamiféle traumatikus élmény, abúzus vagy más erőszak, ami kapcsolatba hozható a szerhasználattal. Így a velük való munkában nem elég csupán a szerhasználattal foglalkozni, kiemelt szerepet kell tulajdonítani a trauma kezelésének is. A családi háttérben is találhatunk eltéréseket: az alkoholproblémákkal küzdő nők esetében például sokkal magasabb volt a családtörténetben megjelenő alkoholizmus, mint az alkoholista férfiak vagy az alkoholproblémákkal nem küzdő nők esetében.


  • Szól azoknak is, akik érintettek a kérdésben?

  • Szólhat, igen, vannak is klienseim, akik olvassák, és vissza is jeleznek, hogy éppen mi és miben segít nekik. Főként azt emelik ki, hogy hasznos számukra, hogy szakszavakkal nevezem meg azt, amin keresztülmennek. Egyfajta pszichoedukációként segíti őket az, hogy tudományos keretekben is értelmezhetik magukat, így új narratívát is kapnak a történetükhöz.


Azzal is számolnunk kell, hogy biológiai működésük eltérései is befolyásolják a nőkre és a férfiakra jellemző szerhasználatot. Nem alaptalan az a jelenség, hogy a nők hamarabb kerülnek intoxikált állapotba ugyanannyi alkohol hatására, mint a férfiak. Ebben szerepet játszik a szervezet anyagcseréje, a testsúly, a test víz- és zsírtartalma, és még számos más élettani folyamat. Kutatások bizonyítják azt is, hogy a droghasználó nők többféle egészségügyi következménytől is szenvednek. Náluk nagyobb arányban fordul elő májbetegség, magas vérnyomás, anémia (vészes vérszegénység) és emésztési zavarok. A nemspecifikus betegségek kockázata is jelentősen nagyobb (meddőség, hüvelyi fertőzések, vetélések, koraszülés). Több figyelmet igényel, és az életkori specifikumoknak megfelelő kezeléssel is összefügg a menstruációs ciklus kapcsolata a szerhasználattal. Nem könnyíti meg a rászorulók dolgát, hogy itt két tabunak számító téma ér össze, éppen ezért viszont kétszer olyan fontos, hogy beszéljünk róla. A serdülőkor vagy az időskor változásai, a kettő közötti ciklikus változások mind olyan biológiai-hormonális tényezők változását eredményezik, amik hatással vannak arra, ahogy a szervezet a különböző anyagokra reagál.


  • Említetted, hogy számítanál a vitatkozó hangokra, és például potenciális célpontként látod a könyved a feminizmus különböző irányzatai felől. Ezen egyébként én is gondolkodtam olvasás közben. Miről van itt szó, ha egyszerre akarnak a nők “egyenlővé” válni, ugyanakkor 130 oldal szól arról, hogy hogyan különbözünk csak a szerhasználat mentén?

  • Az egyformaságra törekedni és az egyértelmű különbségek ellen hadakozni felesleges, hiszen nem vagyunk és nem is leszünk egyformák. Az egyenlőség arra kell, hogy irányuljon, hogy felismerjük a nemi különbségeket, és azok teljes körű figyelembevételével a lehető legjobb szakmai segítséget nyújtjuk mindenkinek.

  • Ha ennek a könyvnek az a címe, hogy Bevezetés... , akkor számíthatunk tőled továbbiakra?

  • Igen, és tulajdonképpen már el is készült a következőre. Ez egy szerkesztett kötet. 2019 óta kollégáimmal, hallgatóimmal, önkéntesekkel és az érintettek aktív bevonásával a nemzetközi jó gyakorlatok és a szakirodalom alapján összeállítottunk és teszteltünk egy traumainformált csoportos tanácsadási módszert szerhasználó nőknek. A módszer hatásvizsgálatát is elvégeztük, fontos volt számomra, hogy ha közzéteszek egy ilyen módszert, akkor empirikusan is megvizsgáljuk a hatását. A következő kötet ennek a módszernek a részletes bemutatása és a hatásvizsgálat eredményeinek közlése.



Jakobovits Kitti | 2020. november 04. |

A Bevezetés a szerhasználó nők világába sok mindenkinek érdekes lehet: azoknak is, akik a kutatási adatokat, táblázatokat és ábrákat szeretik, azoknak is, akik társadalmi jelenségekről szeretnek gondolkodni, érvelni, vitatkozni, és azoknak is, akik laikus, de lelkes érdeklődőként fordulnak a pszichológia területei felé. Utóbbiak esetében talán egy hajszállal több türelemre és nyitottságra van szükség, hisz a két előbbi valóban komoly és tömör szakirodalommá teszi a szöveget, ugyanakkor szerintem megéri a fáradozás, és még egy jó lehetőség is lehet arra, hogy az ismeretterjesztő műfaj felől a “nehezebb” szakirodalom felé is nyissanak az olvasók. Most a könyvismertető mellett beszélgettem is az íróval, bízva abban, hogy ez is közelebb hozza hozzánk a tudomány világát.

Kaló Zsuzsa
Bevezetés a szerhasználó nők világába
L'Harmattan, 2020, 168 oldal

Ahogy beszélgetni kezdünk Zsuzsával és felvázolom, miről szól a koncepció, hogy mindig egy pszichológiai témájú könyvről írok cikket, majd ahhoz készítek egy szépirodalmi gyűjtést olyan művekről, melyekben visszaköszön a téma, több sem kell neki, egyből azon kezd gondolkodni, hogy milyen címeket tudna mondani az utóbbihoz. Mivel elég nehezen szedünk össze akár csak kettőt-hármat, hamar rá kell jönnünk, hogy a szépirodalom területére is igaz lehet az, amiről tulajdonképpen Zsuzsa könyve szól: hogy 

nem beszélünk eleget a szerhasználó nőkről, és a problémákról, amikkel küzdenek.

Hogy kezdődik a történet, hogyan vált a női szerhasználat a szakterületeddé?

Tinédzserkorom óta volt bennem valamilyen érdeklődés a téma iránt. Akkoriban olvastam a Kérdezd meg Alízt! című könyvet, és most belegondolva, lehet, hogy az volt az első elköteleződési pont. Érdekes, szerintem 20 éve nem gondoltam a könyvre, de most eszembe jutott, hogy szépirodalom, és erről szól. Aztán az egyetemen az első szakom nyelvészet volt, ebből is doktoráltam. 2004-ben nyelvészdoktoranduszként és pszichológushallgatóként kezdtem dolgozni az MTA Pszichológiai Kutatóintézetében, ahol szerhasználó személyekkel készült interjúkat elemeztem. A narratívákban egyértelműen kirajzolódtak a nemi különbségek: a nők beszédmódjában és szóhasználatában abszolút a passzív, elszenvedő hang jelent meg, a férfiak esetében sokkal aktívabb ágenciáról beszélhettünk. Ez volt a második ilyen meghatározó pont, ami megerősített, hogy ezzel szeretnék foglalkozni. Hosszú ideig dolgoztam a Józan Babák Klub Egyesülettel, ahol szerhasználó szülőknek tartanak önsegítő csoportokat, könyveket adtunk ki, kutatásokat végeztünk. Emellett lehetőségem volt bepillantani a skandináv területeken működő gyakorlatba is, amikor egy norvégiai tanulmányút során egy szerhasználókkal foglalkozó civil szervezet kutatási osztályán dolgoztam. Kisebb-nagyobb megszakításokkal, intenzívebb és kevésbé intenzív szakaszokkal, de valamilyen formában folyamatosan jelen volt a munkámban a szerhasználó nők kérdése. Amellett, hogy fiatalkorom óta volt bennem egy személyes érdeklődés, egyfajta düh is megjelent bennem olyankor, amikor, ha szakmai konferenciákon beszéltem a kérdésről, a kollégák csak megvonták a vállukat, mondván, igen, tudjuk, vannak nemi különbségek a szerhasználatban is, ez nem újdonság. Mégsem tett senki semmit annak érdekében, hogy megváltozzon a szakemberek és az ellátórendszer hozzáállása. Azt éreztem, hogy ezt itt most valakinek a vállára kell vennie, és el kell kezdenie.

Az addiktív viselkedés nem válogat, ugyanúgy jelen van a nők és a férfiak, fiatalok és idősek körében. Ugyanakkor nem egy fogalmat és jelenséget kell ismernünk, ha arról akarunk beszélni, miért fontos, hogy külön figyelmet fordítsunk a női szerhasználatra. A külön figyelem ugyan az eltérések hangsúlyozására irányul, mégis az egyenjogúság nevében szól: mindenki  egyenlő, de nem feltétlenül egyező bánásmódot kapjon, hiszen figyelembe kell vennünk az egyéni sajátosságokat, nemi különbségeket és környezeti tényezőket. 

Ilyenek például a női és férfi test alapvető biológiai különbségei, a nőket és férfiakat érintő társadalmi sztereotípiák, a személyes élettörténetek, és a szerhasználat alatt megfigyelhető viselkedésbeli különbségek. A témában eddig született kutatások megállapították például, hogy a lányok/nők szerhasználatára jellemző, hogy az első szerhasználat után gyorsabban válnak függővé, mint a fiúk/férfiak (teleszkóp-hatás). Emellett a partnernek is nagy szerepe van az addiktív viselkedés kialakulásában és fenntartásában (partner-hatás): a nők jellemzően párkapcsolatuk hatására kezdik el és haladnak előre a szerhasználatban. A könyv említ olyan kutatási eredményt is, ami arról szól, hogy ha injekciós szerhasználó, heteroszexuális párok esetében a nők a férfival közös tűt használnak, azt a párkapcsolat intimitásaként élik meg. Ez viszont tovább erősíti az alárendelt szerepet, még inkább megnehezítve az ellátásba kerülést vagy más segítségkérést. A konvergencia-hipotézis lényege pedig, hogy az utóbbi időben egyre csökken a női és a férfi szerhasználat elterjedtsége közti különbség. Tehát ha így haladunk, előbb-utóbb ez az arány akár ki is egyenlítődhet. 

Hogyan született meg végül ez a könyv?

Maga a könyv tavaly nyáron, egész rövid idő alatt állt össze. Adott volt a személyes érdeklődés, a rengeteg tapasztalat, a korábbi publikációkhoz összeállított szakirodalmi lista, és ennek adta a végső löketet az, hogy ahhoz, hogy befejezzem a habilitációt, időre el is kellett készülnie.

Kik az olvasóid? Kiknek szántad, és most néhány hónappal a megjelenés után mit látsz, kik vették eddig a kezükbe?

Azért az hamar látszik a könyvön, hogy erőteljesen szakmai, és így elsősorban a kollégáknak és a hasonló területen dolgozó szakembereknek készült. Tulajdonképpen ez is volt vele az egyik célom, létre szerettem volna hozni egy olyan kötetet, ami összegzi az eddig tudományosan, kutatások által igazolt tényeket, és nem csak a gyakorló pszichológusok tapasztalatairól mesél. A másik pedig, hogy szeretném, ha vita indulna a kérdés kapcsán, ha megjelennének a különböző szakmai hangok, olyanok is, amik megkérdőjeleznek, vitatkoznak. Induljon el a diskurzus arról, ami évek óta a szemünk előtt van, mégsem foglalkozunk vele még szakmán belül sem. Emellett természetesen ott van az is, hogy jó lenne, ha a laikusok körében is szem elé kerülne a téma. Nem tudom pontosan, hogy kikhez jutott el a könyv, vagy hogy megállapítható-e végül egy célcsoport. Azt tudom viszont, hogy az első kiadás már el is fogyott, és újabb példányokat kell nyomni. Az említett visszhangok azonban eddig nem nagyon érkeztek, ebben talán szerepe van annak, hogy tudományos körökben itthon még mindig nem tartunk ott, hogy ez azonnal és automatikusan megvalósuljon. De várok rá, bízom benne, hogy be fog indulni a folyamat.

Ami a különböző élettörténeteket és a szerhasználatot illeti, az első, és talán legfontosabb dolog, hogy lányok és nők esetében nagyon nagy százalékban van jelen valamiféle traumatikus élmény, abúzus vagy más erőszak, ami kapcsolatba hozható a szerhasználattal. Így a velük való munkában nem elég csupán a szerhasználattal foglalkozni, kiemelt szerepet kell tulajdonítani a trauma kezelésének is. A családi háttérben is találhatunk eltéréseket: az alkoholproblémákkal küzdő nők esetében például sokkal magasabb volt a családtörténetben megjelenő alkoholizmus, mint az alkoholista férfiak vagy az alkoholproblémákkal nem küzdő nők esetében.

Szól azoknak is, akik érintettek a kérdésben?

Szólhat, igen, vannak is klienseim, akik olvassák, és vissza is jeleznek, hogy éppen mi és miben segít nekik. Főként azt emelik ki, hogy hasznos számukra, hogy szakszavakkal nevezem meg azt, amin keresztülmennek. Egyfajta pszichoedukációként segíti őket az, hogy tudományos keretekben is értelmezhetik magukat, így új narratívát is kapnak a történetükhöz.

Azzal is számolnunk kell, hogy biológiai működésük eltérései is befolyásolják a nőkre és a férfiakra jellemző szerhasználatot. Nem alaptalan az a jelenség, hogy a nők hamarabb kerülnek intoxikált állapotba ugyanannyi alkohol hatására, mint a férfiak. Ebben szerepet játszik a szervezet anyagcseréje, a testsúly, a test víz- és zsírtartalma, és még számos más élettani folyamat. Kutatások bizonyítják azt is, hogy a droghasználó nők többféle egészségügyi következménytől is szenvednek. Náluk nagyobb arányban fordul elő májbetegség, magas vérnyomás, anémia (vészes vérszegénység) és emésztési zavarok. A nemspecifikus betegségek kockázata is jelentősen nagyobb (meddőség, hüvelyi fertőzések, vetélések, koraszülés). Több figyelmet igényel, és az életkori specifikumoknak megfelelő kezeléssel is összefügg a menstruációs ciklus kapcsolata a szerhasználattal. Nem könnyíti meg a rászorulók dolgát, hogy itt két tabunak számító téma ér össze, éppen ezért viszont kétszer olyan fontos, hogy beszéljünk róla. A serdülőkor vagy az időskor változásai, a kettő közötti ciklikus változások mind olyan biológiai-hormonális tényezők változását eredményezik, amik hatással vannak arra, ahogy a szervezet a különböző anyagokra reagál.

Említetted, hogy számítanál a vitatkozó hangokra, és például potenciális célpontként látod a könyved a feminizmus különböző irányzatai felől. Ezen egyébként én is gondolkodtam olvasás közben. Miről van itt szó, ha egyszerre akarnak a nők “egyenlővé” válni, ugyanakkor 130 oldal szól arról, hogy hogyan különbözünk csak a szerhasználat mentén?

Az egyformaságra törekedni és az egyértelmű különbségek ellen hadakozni felesleges, hiszen nem vagyunk és nem is leszünk egyformák. Az egyenlőség arra kell, hogy irányuljon, hogy felismerjük a nemi különbségeket, és azok teljes körű figyelembevételével a lehető legjobb szakmai segítséget nyújtjuk mindenkinek.

Ha ennek a könyvnek az a címe, hogy Bevezetés... , akkor számíthatunk tőled folytatásra?

Igen, és tulajdonképpen már el is készült a következő. Ez egy szerkesztett kötet. 2019 óta kollégáimmal, hallgatóimmal, önkéntesekkel és az érintettek aktív bevonásával a nemzetközi jó gyakorlatok és a szakirodalom alapján összeállítottunk és teszteltünk egy traumainformált csoportos tanácsadási módszert szerhasználó nőknek. A módszer hatásvizsgálatát is elvégeztük, fontos volt számomra, hogy ha közzéteszek egy ilyen módszert, akkor empirikusan is megvizsgáljuk a hatását. A következő kötet ennek a módszernek a részletes bemutatása és a hatásvizsgálat eredményeinek közlése lesz.

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Szabó Győző azért írt függőségéről, hogy elrettentse az embereket a drogoktól

...
Kritika

Az ex-drogos szexmunkás túl jól illik a klisékbe

...
Kritika

A drogbárók machetével vésik akaratukat a hétköznapokba

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

A hét könyve
Kritika
A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról
...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

Olvass!
...
Beleolvasó

Az Emberszemlélet humanista filozófiába öltöztetett kézikönyv a fenntarthatóságról

Gazsi Zoltán első könyve életrajzba bújtatott vállalati-impresszionista tankönyv cégvezetésről, fenntarthatóságról, a hétköznapok vidámságáról és a nehéz élethelyzetek túléléséről. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A PTSD-s detektív egy megfojtott nő ügyét próbálja felderíteni ebben a mágikus krimiben

Kocsis Gergely A varjúszellem című regényében közélet és történelem, krimi és horror szálai fonódnak lidérces, felkavaró történetté, melynek legfőbb kérdése, hogy a holtak mentik meg az élőket, vagy fordítva. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A Kovács ikrek regényében az élők gürcölnek, a holtak mulatnak – Olvass bele!

Tovább vinni az évtizedek óta épített családi gazdaságot, vagy meglépni előle? Többek közt erről szól a Kovács ikrek különleges humorú, mágikus realista családregénye. Olvass bele a Lesz majd minden című könyvbe!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

...
Nagy

Miért hasonlítanak a roma mesék a kortárs versekre?

Hogyan mozgatnak meg egy kortárs költőt a roma mesék? Miben fedez fel hasonlóságot az archaikus történetek és generációja meghatározó irodalmi témái között? És miképpen válik a mesékből költészet? Veszprémi Szilveszter cikkében a Vijjogók munkacímű verseskötetéről mesél.

...
Nagy

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

Bartha Dorka kötete a Balaton-part eltűnőben lévő épített örökségét és múlhatatlanságát mutatja meg. A történész-újságíró szerzővel egy nyikorgós Csepel bringáról, fotózásról, történetek utáni kutatásról, illetve a déli part felfedezetlen értékeiről beszélgettünk.

...
Nagy

Milyen apa volt Hemingway?

A Nobel-díjas Ernest Hemingwaynek Papa volt a beceneve. De vajon hogy osztotta be az idejét, ha az írás és az apai teendők között kellett választania?