A múlt és a jelen sebei, merész társadalomkritikák és a történelmi múlt traumáinak kérdései a világ minden tájáról. A Szegény párák mellett Isabel Allende, Max Porter és Rebecca Miller új köteteit is megtaláljátok az augusztusi világirodalmi megjelenések között. A regények emberi történeteket, a lélek legmélyebb titkait és a társadalmi elvárások korlátait tárják elénk különleges perspektívából.
Max Porter: Shy
Az angol szerző 2020-ban, Totth Benedek fordításában megjelent A bánat egy tollas állat című regénye után augusztusban érkezik Max Porter új műve. Akárcsak az előző kötet, a Shy (a.m. szégyellős) is alig több mint 130 oldal. Egy fiú történetét meséli el, aki egy este a hátizsákjába tömte minden gondját-baját és kisurrant az Utolsó Esély zűrös tanulói közül. Egyedül nekivág a sötét rétnek, miközben gondolatai a szülei, a haverjai és a pszichológusa szavai körül forognak. Elindítja a kedvenc albumát, de a legzseniálisabb dalok sem tudják elnyomni a benne kavargó zűrzavart. Az ingoványos út végén azonban váratlan fordulat történik.
Max Porter új kisregénye alattomos játszmák, elmaradt szívességek és vélt sérelmek ingoványa, a szívatások és fenyegetések fortyogó törésvonalai mentén.
Isabel Allende: A szél tudja a nevem
A chilei író a világ legolvasottabb latin-amerikai szerzői közé tartozik. Új regénye, melybe itt beleolvashatsz, két idősíkon játszódik.
Először 1938-ban járunk Bécsben, amikor a hatéves Samuel Adler édesanyját hátrahagyva, egyetlen váltás ruhával és legnagyobb kincsével, a hegedűjével száll fel az utolsó Kindertransport vonatra, amely a nácik által megszállt Ausztriából az Egyesült Királyságba menekíti sok száz kisgyerekkel együtt. A második szál 2019-ben indul Arizonában, amikor a hétéves vak kislány, Anita Díaz édesanyjával menekül a fenyegető veszély elől Salvadorból, hogy az Egyesült Államokban találjanak menedéket.
A két történetet nyolc évtized választja el, a szereplők mégis egyfelé tartanak, hogy a találkozásuk gyógyírt hozzon sebzett lelkükre. A szél tudja a nevem mély és megindító regény a múlt és jelen összefonódásáról, a háború és bevándorlás továbbhullámzó hatásairól és az anyai szeretet és odaadás végtelenségéről.
Rebecca Miller: Totál
Az amerikai író, filmes – a Menekülés az életbe, valamint a Jack és Rose balladája című filmek forgatókönyvíró-rendezője – regényei és novelláskötetei eddig 32 nyelven jelentek meg. Miller filmszerűen megírt, fordulatos, drámai helyzeteket felvonultató novellái tele vannak meglepetéssel. Főhősei a kapcsolódást és az örömöt keresik, ha mégoly különös, olykor pusztító módon teszik is.
A Totál hét történetet mesél el, amelyek mindegyike egy élénk színekkel megfestett külön világ, amelyek lakói és kérdései befészkelik magukat a gondolatainkba, és ott maradnak jóval azután is, hogy a történet véget ért.
Alasdair Gray: Szegény párák
Jórgosz Lánthimosz filmje, a Szegény párák két Golden Globe-díjat, öt BAFTA-díjat és négy Oscart nyert el. A különös történet a skót Alasdair Gray 1992-es kötete alapján készült, amely azt a kérdést feszegeti, vajon istenkísértés-e, ha valaki elég bátor ahhoz, hogy saját útját járja ahelyett, hogy a társadalmi normák rabja maradna.
Az eredeti műben Godwin Baxter tudós elhatározza, hogy egy tökéletes társat alkot önmagának. Álmai akkor látszanak beteljesedni, amikor rátalál a szépséges Bella holttestére a vízparton, akit egy Frankensteinhez méltó tudományos kísérlettel életre kelt. Nagyratörő terveit azonban meghiúsítani készül dr. Archibald McCandless, aki szerelembe esik a teremtménnyel.
Ez a merész kísérletezőkedvvel és igaz szerelemmel átszőtt történet forgószélként ragadja magával az olvasót a Viktória királynő korabeli Skóciába. A kor klasszikus regényeinek szatírájaként megírt regényből a végére szórakoztató politikai allegória kerekedik, amelyben a férfiúi vágyakozás és a függetlenségükért küzdő nők gondolatébresztő összecsapását tárja elénk az író.