Nyáry Luca: Sally Rooney minden regényében van egy meleg pulcsiba burkolózó, nyafogó nő

Nyáry Luca: Sally Rooney minden regényében van egy meleg pulcsiba burkolózó, nyafogó nő

Múlt héten került a polcokra Sally Rooney új kötete, az Intermezzo, október 3-án pedig egy különleges beszélgetés keretein belül Nyáry Krisztiánnal, Nyáry Lucával és Nyáry Lizával beszélgetett Szűcs Péter a szerzőről, az új kötetről, és arról, hogy vajon mitől olyan népszerűek Rooney kötetei, amik a 14 évesektől az ötven pluszosokig szinte mindenkit képes megszólítani. 

Simon Eszter | 2024. október 04. |

Sally Rooney regényei szinte összefonódtak azokkal a fiatalokkal, akik elméletben tudják, mit jelent felnőttnek lenni, de a gyakorlatban még keresik az útjukat. Nyáry Krisztián és lányai, Nyáry Luca és Liza, különböző generációk képviselőiként, Szűcs Péter vezetésével járták körül a Rooney-jelenséget az Intermezzo kapcsán, amiben két Z generációs és három Y generációs karakter találkozik.

sally rooney
Intermezzo
Ford. Dudik Annamária Éva, 21. Század, 2024, 414 oldal
-

Melyik a Z generáció kedvenc Rooney regénye?

Az Intermezzo két testvér, Peter és Ivan Koubek kapcsolatáról szól, akik egymás tökéletes ellentétei. Peter, aki elmúlt harminc, menő ügyvéd Dublinban. A férfi magabiztos és sikeres, de apjuk halála után csak altatóval tud aludni, párkapcsolati zűrökbe gabalyodik és két nő között ingázik: Sylvia, a régi szerelme, és Naomi, az egyetemista lány, aki meglehetősen lazán veszi az életet. A fiatalabb testvér, Ivan 22 éves profi sakkozó, csendes, visszahúzódó srác. ńApjuk halála után találkozik a nála idősebb Margarettel, akivel váratlanul komoly kapcsolatba keveredik. A testvérek élete gyökeresen megváltozik: új vágyak, dilemmák és lehetőségek között kell kitalálniuk, hogyan tovább.

Nyáry Luca szerint

a Z generációnak könnyebb Rooney első két kötetével, a Baráti beszélgetésekkel és a Normális emberekkel azonosulni,

mivel azokban korban közelebb állnak hozzájuk a főszereplők, éppen ezért az Intermezzóban is inkább Ivan karakterét értik  jobban, aki szigorúan vizsgálja saját társas készségeit és vitathatatlanul jól olvassa az embereket. 

Mit ér az élet?

Szűcs Péter megjegyezte, hogy egyesek szerint Rooney új kötete az eddigi legmélyebb írása, ami valószínűleg annak is köszönhető, hogy ahogyan a szerző, úgy a karakterei is egyre érettebbé válnak. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lennének benne a tőle megszokott, a fiatalokat érintő témák, mint például a globális kérdések.

Nyáry Krisztián az első ötven oldal után még bizonytalan volt, mit is gondol a regényről, végül mégis úgy csukta be kötetet, hogy megkedvelte a történetet. 

Nyáry Krisztián arra számított, hogy a lányai, akik kifejezetten szerették Rooney korábbi kötetit, jobban odalesznek majd a regénytől, de ez végül pont fordítva alakult.

Az Intermezzo többek között arra világít rá, hogy mire az ember megtanulja hogyan kellene élni, addigra már nem lesz rá lehetősége. Nyáry Krisztián szerint a mulandóság kétségkívül fontos témája az irodalomnak, valójában mégsem érdemes hosszan elmélázni rajta, addig legalábbis biztosan nem, amíg nem találták fel az időutazást. 

Jól megszokott Rooney-féle krízisek

A kötet központi krízise a Koubek testvérek apjának halála, amit Peter és Ivan teljesen másképp dolgoznak fel. Peter élete látszólag szépen halad előre, de ez csak a felszín. Ahogy azt Rooney karaktereitől megszokhattuk, Peter is

rendszeresen bünteti magát, gyógyszerekért nyúl, sőt az öngyilkosság gondolata is megfordul a fejében.

A regény másik fontos szervezőereje a gyász, amivel Nyáry Luca és Liza nagyon korán szembesült, amikor gyerekként elvesztették édesanyjukat. Nyáry Luca ezt a traumát azzal az éles belátással kommentálta, hogy idő előtt kellett felnőtté válniuk, és ez máig hatással van az életükre: „Néha azon kapom magam, hogy türelmetlen vagyok azokkal szemben, akiket az élet nem kényszerített arra, hogy érzelmileg gyorsanfelnőjenek.”

Tipikus Rooney karakterek

A beszélgetés során kiderült, hogy

Nyáry Krisztiánnak Margaret karaktere kissé túl nyafogós volt,

amit Nyáry Liza is elismert, ugyanakkor az Margaret számlájára írható, hogy jobban kezeli a korkülönbséget, mint Peter, aki a nála jóval fiatalabb Naominak csapja a szelet.

Velük ellentétben Nyáry Luca szerint Margaret a legérdekesebb női karakter. 

„Minden Sally Rooney-regényben van egy olyan figura, mint Margaret, vékony, akinek seszínű barna haja van, és nagy meleg pulóverekbe burkolózik,

de ezúton is szeretném megkérni a szerzőt, hogy hagyja abba ezt a karakterábrázolást, mert már kicsit idegesítő. Bár hozzá kell tennem, hogy én is egy nyavalygó női alak vagyok, ezért végülis tudok vele azonosulni.”

És ha már tipikus Rooney vonások is szóba kerültek, nem lehetett elmenni a szerző olyan rendszeresen visszatérő témái mellett sem, mint a környezettudatosság, amit a regényben Ivan képvisel azzal, hogy nem hajlandó repülőre szállni.

Nyáry Luca szerint a Z generáció ezt egyrészt valódi tudatosságból, másrészt énmárka-építés céljából teszi. „Van egy külső nyomás, hogy legyünk valakik, ennek lehet része az, hogy nem szállunk repülőre, aminek nyilván van egy olyan része, hogy érdekel a környezet. De azt is be kell látni, hogy a dolognak van egy olyan motivációja is, hogy szeretnénk, ha mások olyan embernek tartanának minket, akit érdekel a környezet.”

Meddig oké a korkülönbség?

A beszélgetés során több ízben is szóba került az életkor, pontosabban az, hogy mit értünk középkorúság alatt. Peter 32 évesen már középkorúnak definiálja magát, míg Szűcs Péter és Nyáry Krisztián szerint a középkor valahol 40 és 50 között kezdődik. 

Nyáry Luca a beszélgetés során kifejtette, hogy szerinte nehéz meghatározni, ki tartozik ebbe az életkorba, hiszen nem lehet tudni, meddig él valaki. Nyáry Liza ennek kapcsán hozzátette, hogy érdekes kérdés az is, miért vonzódik egy olyan középkorú férfi, mint Peter, egy nála fiatalabb nőhöz.

A beszélgetés továbbhaladtával szóba került az is, hogy

mit tehet egy apa, ha lánya jóval idősebb udvarlóval állít haza.

Nyáry Krisztián így fogalmazott: „Ez mindig attól függ, hogy az adott két ember hol tart mentálisan. Nem elsősorban a fizikai kor számít. Apaként nem örültem volna, ha bármelyik lányom egy nála 20 évvel idősebb férfival állít haza, de természetesen megpróbáltam volna elfogadni. Emlékszem, amikor még kicsik voltak a lányok, egy barátommal a

titkos apai félelmeinkről beszélgettünk, és szóba került, milyen fiúk a legrosszabbak.

Előkerült a halálra vágyó emós, a koszos rocker, de végül megállapodtunk, hogy a legrosszabb az 50 éves filozófiatanár lenne."

A korkülönbség és az ebből adódó kapcsolati dinamika, valamint hatalmi egyensúly gyakran megjelenik Rooney műveiben. A Baráti beszélgetésekben Nick tíz évvel idősebb Francesnél, míg a Hová lettél, szép világban Simon öt évvel idősebb Eileennél.

Rooney titka a hétköznapiság

Nyáry Krisztián szerint az Intermezzo azért különleges, mert olyan hétköznapi gondolatokat mutat be, amelyek bárkiben felmerülhetnek, és ettől válik igazán hitelessé. Az új Rooney regény tele van olyan hétköznapi gondolatokkal, amelyekkel minden hétköznapi ember szembesül. „Nem történik valami nagyon nagy szabású dolog a könyvben, egyszerűen az élet van benne. Lehet, hogy egy kicsit sekélyes, de hát a nap végén mindenki hétköznapi dolgokon filozofál a fürdőkádban.”

Nyitókép: Kardos Dániel

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Hamarosan magyarul is olvasható lesz Navalnij életrajza

A világpremierrel egyszerre kerül a hazai könyvesboltokba a Putyin hatalmi gépezetével szembeszálló ellenzéki vezető önéletrajza, amelyben Alekszej Navalnij saját szavaival meséli el pályáját és az ellene elkövetett merénylet részleteit.

...
Szórakozás

Agatha Christie, a székelyek meg a teve – 9 non-fiction bemutatója a Margón

Mit jelent egy kudarcos terápia? Mi köze Izlandnak Tolkienhez? Mit üzen Demszky a fiatal olvasóknak? Az ismeretterjesztő könyvek bemutatóit ajánljuk a Margón.

...
Podcast

Gyurkó Szilvia: Csak ha rendben vagy, akkor tudsz segíteni a családodnak és más gyerekeknek

Az Ezt senki nem mondta! podcastban ezúttal Gyurkó Szilvia mesélt munkafüggőségről, hivatástudat és gyerekvállalás viszonyáról, és a jó jelenlétről is.

...
Kritika

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

Hogyan jelennek meg az AI-jal írt fenyegető levelek és brutálisan meggyilkolt influenszerek, az aktív nyugdíjasok, a távházasság és a gyász Richard Osman új detektívregényében? A Gyilkosokra utazunk folytatja a nyugdíjas detektívek hagyományt, ugyanakkor új fejezetet is kezd egy testőr - exrendőr nyomozópárossal, Amyvel és Steve-vel. Ez a hét könyve. 

Szerzőink

...
sza

Ezeket olvasd, ha tetszett a Nosferatu: 6 könyv, amikben a vámpírok nem nyugszanak

...
Bakó Sára

Lovas Rozi: Egy családban gyakran előfordul, hogy improvizálni kell

...
bzs

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

A hét könyve
Kritika
A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen
...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk.