Agatha Christie, a székelyek meg a teve – 9 non-fiction bemutatója a Margón

Az őszi Margón 67 program, 14 külföldi szerző, 4 zenei-irodalmi est vár rád, programajánlóinkat itt találod: a zenés esményekről, a külföldi szerzők bemutatóinek első köréről. És vár még rád a 2023-as Margó-díjas Visky András önálló estje is.

Janecskó Kata: Nők a hálóban

-

Túl szép ahhoz, hogy igaz legyen – sok nő érzi ezt, amikor az interneten vagy egy különös véletlen folytán megismerkedik egy jó modorú, nagyvonalú és természetesen jóképű idegennel. Aztán mégis elalszik a gyanú és mindent elfeledtet az addig sosem tapasztalt szerelem. Hányféle arca van a romantikus csalásnak? Mit éreznek a becsapott nők? Hogyan válhat áldozattá szinte bárki? Hogy fest a világ a csalók szemszögéből? És mi történik akkor, ha egyikük végül beleakad pár belevaló, kemény nőbe? Janecskó Kata oknyomozó újságíró magyarországi eseteket kutatva járta körül ezt a sokakat foglalkoztató témát. 

A szerzővel Munk Veronika beszélget. Mikor? október 10. 20:00 Hol? Kávézószínpad. Részletek erre>>>

Herner Dorka: Kudarcos terápiák

-

A Kudarcos terápiákban a szerző ismert és elismert segítő szakembereket, kollégákat kérdezett olyan esetekről, melyekkel szerintük kudarcot vallottak. A célja az volt, hogy így körbejárja, kinek mi számít kudarcnak, hogyan lehet vele megküzdeni, használni, tanulni belőle és növekedni általa. Rendkívül izgalmas esetekbe, helyzetekbe kapunk így bepillantást, amitől még jobban megismerhetjük és megérthetjük a segítő kapcsolatok működését is.

A szerzővel Al Ghaoui Hesna, Boldizsár Ildikó, Deliága Éva, Kozma-Vízkeleti Dániel és Piczkó Katalin beszélget. Mikor? október 10. 21:00. Hol? Könyves Magazin Színpad. Részletek erre>>>

Molnár Krisztina Rita: Ilyen kék virágok – személyiségfejlesztő írásgyakorlatok

-

A könyv írásgyakorlatának origója többnyire egy érdekes műalkotás, néha egy-egy természeti jelenség. Egy elgondolkodtató festmény vagy graffiti, egy szokatlan film, egy talán jól ismert vagy soha nem olvasott vers. A műalkotásokkal megismerkedni – az első fontos lépés az önmegismerő alkotás útján. Aztán belőlük kiindulva, segítségükkel már megtéve egy gondolatkört, elmerülve egy hangulatban létrehozhatjuk a saját szövegeinket. A gyakorlatok megírása nem tesz íróvá – de még az is megtörténhet, hogy hozzásegít az írásban való tehetség felismeréséhez. A szerzői szándék ezekkel a játéknak, komolyabb elmerülésnek is tekinthető íráskísérletekkel mégis inkább az volt, hogy aki szeretne, felfedezhessen magában valamit, aminek addig nem volt tudatában. 

A rövid közös kreatív írásgyakorlat előtt a szerzővel Vinczellér Katalin beszélget. Mikor? október 11. 16:30. Hol? Kamaraterem. Részletek erre>>>

Szederkényi Olga: Krimik és krémek – Agatha Christie és Escoffier mester randevúja Gourmandiában

-

Mi volt Agatha Christie kedvenc koktélja? Mit reggelizik Miss Marple? És mi baja van Poirot-nak az ötórai teával? Szederkényi Olga rendhagyó szakácskönyvében egyszerre van jelen francia és angol kulinária művészete, no meg a méregkeverés tudománya: éppoly szerves része a jégből faragott hattyúban feltálalt Peche Melba, mint a romantikus körülmények közt odaégetett sült hering, és persze az arzénes curry. Írni, főzni és gyilkolni: e könyv lapjain e háromszöget járjuk be Agatha Christie életén és regényein, valamint a francia „szakácskirály” Auguste Escoffier receptjein keresztül.

A szerzővel Juhász Anna beszélget, közreműködik Ember Márk. Mikor? október 11. 20:00 Hol? Kávézószínpad. Részletek erre>>>

Egill Bjarnason: A megkerülhetetlen Izland

-

Izland története 1200 évvel ezelőtt kezdődött, amikor egy kiábrándult viking kapitány és haszontalan navigátora zátonyra futott az Atlanti-óceán északi részén. Ettől kezdve a sziget már nem csak a sarkvidéki madarak fészkelőhelye volt. Egy olyan nemzet otthona lett, amely csendesen, ám kulcsszerepet játszott az általunk ismert világ alakításában. Kezdve azzal, nem Kolumbusz, hanem az izlandiak fedezték fel először Amerikát, de túl szerények ahhoz, hogy beszéljenek róla. Ha nincs Izland, az ember nem tette volna be a lábát a Holdra, és Tolkien soha nem írta volna meg A Gyűrűk Urát. Ez a könyv történelmi körútra vezeti az olvasókat, bemutatva, hogy Izland milyen döntő szerepet játszott olyan változatos eseményekben, mint a francia forradalom, Izrael állam megalapítása vagy a női egyenjogúság kivívása. Ez a szerény nép újra meg újra a történelmi események frontvonalában találta magát és formálta az általunk ismert világot.

Egill Bjarnason nagy hírnevet szerzett magának újságíróként, olyan lapoknak ír, mint a New York Times, az Al Jazeera, az Associated Press és a Lonely Planet. Részmunkaidőben médiát és politológiát tanít az Izlandi Egyetemen. A How Iceland Changed The World című könyvének angol kiadását bolgár, cseh, észt, francia, lengyel, német, orosz, szlovák fordítások követték.

A szerzővel Navarrai Mészáros Márton beszélget, közreműködik Csákvári Krisztián. A program angol nyelven zajlik, szinkrontolmácsolással. Mikor? október 12. 15:00 Hol? Könyves Magazin Színpad. Részletek erre>>>

Budapest Street Photography Collective: Budapest Street (fotóalbum) 

-

„Nagyon sokféleképpen lehet rossz egy Budapestről szóló könyv. Például úgy, hogy mindenáron be akarja bizonyítani: ez a világ legszebb városa. Vagy épp az ellenkezőjét: hogy milyen kilátástalanul nyomorúságos hely ez. Esetleg azt, hogy milyen nagy múltú. Hogy mennyire fiatalos. Szemetes. Zöld. Autós. Kerékpáros. A nemzet fővárosa. Multikulturális metropolisz. Hogy itt az emberek boldogok. Hogy itt az emberek szomorúak. Hogy ez itt kérem Balkán, vagy Kelet-Európa, vagy Nyugat-Európa, vagy tulajdonképpen maga Európa. Nos, egyik sem könnyű feladat. Nem egyszerű műterembe vinni a várost, és ott tökéletesen beállított képeket készíteni róla. De van, ami ennél is nehezebb: bemutatni azt, hogy milyen is valójában Budapest, amikor csak úgy van. Létezik, él. A BPSPC-nek ez meglepő módon sikerült. Egy utcafotóalbum ugyanis a város filmelőzetese.” Zubreczki Dávid

Bódis Krisztiánnal, Erdős Dénessel, Juhász Jácinttal, Rácz Dominikával és Soós Bertalannal Kiss Imre beszélget. Mikor? október 12. 19:30. Hol? Kamaraterem. Részletek erre>>>

Demszky Gábor: A visszakapcsolt diktafon

-

Demszky Gábor legújabb kötete életútinterjú a szerzővel, Budapest egykori főpolgármesterével, az SZDSZ volt elnökével, ma is aktív liberális politikussal. A könyvben felmenőiről is mesél, apai nagyapja és nagybátyja történetén keresztül bemutatva a XX. század eleji baloldali illúziók szertefoszlását. Részletesen taglalja és összegzi a Kádár-rendszer ellenzékeként „belső disszidensként” megélt ifjúkori éveinek eseményeit, a későbbi politikusi pályáját meghatározó eszméinek és motivációinak kialakulását. A történet végigkíséri polgármesteri éveit, de kitér a 2010 óta eltelt időszak politikai és személyes eseményeire is. Új munkájával kiegészíti a több mint egy évtizede megjelent könyveit, írásait, az eltelt idő távlatából újraértékelve a korábban publikáltakat, valamint reagál a magyar politikai élet legfrissebb változásaira is. A gazdag képanyaggal ellátott kötetet – az ifjabb olvasókra is gondolva – az egyes történelmi eseményeket röviden bemutató „szövegdobozok” és a „főbb szereplőkről” tájékoztatást nyújtó névmutató egészíti ki.

Mikor? október 13. 14:00 Hol? Kávézószínpad Részletek erre>>>

Ablonczy Balázs: Az utolsó nyár

-

A második világháború a magyar társadalom jelentős részének tudatában ma is nagyrészt 1944-45-öt jelenti, a front átvonulását, a bombázásokat, az erőszakot, a deportálásokat, Budapest ostromát. Ennek megfelelően elsősorban a hadtörténetre és a politikatörténetre összpontosító feldolgozások készültek az időszakról. Az utolsó nyár című könyvében Ablonczy Balázs a hadi események mögé tekint: azt kutatja, mi történt Magyarországon abban a három nyári hónapban, amikor hirtelen felgyorsult a történelem kereke. Hogyan éltek az emberek a hétköznapokban, hogyan vészelték át a bombázásokat, a kiürítéseket, mi módon látták el magukat és családjukat.

Miközben a szövetségesek partra szállnak Normandiában és Provence-ban, kezükre jut Párizs és Róma, Varsó és Szlovákia felkel a németek ellen, Románia pedig átáll, addig Magyarország lakosai vidékre mennek, élelmiszerjegyeket pecsételtetnek, ásnak és főleg sokat gyalogolnak. Hogyan élik meg ezt a három hónapot egészen addig, amikor 1944. augusztus végén a szovjet csapatok elfoglalják az első magyarországi falut, a háromszéki Sósmezőt? A német megszállással hatalomra jutott Sztójay-kormány és a körülötte lévő politikusok, értelmiségiek hogyan képzelik el az ő országukat? Mit terveznek és mi valósul meg ebből? És vajon dobáltak-e a szövetséges repülők robbanó játékokat, engedelmeskedtek-e a lakók egy női légóparancsnoknak, és mihez kezdtek a székelyek egy tevével?

A szerzővel Ablonczy Bálint beszélget. Mikor? október 13. 17:00. Hol? Kávézószínpad. Részletek erre>>>

Kordos Szabolcs: Egy város legújabb titkai

-

Budapest még annál is izgalmasabb, mint amilyennek gondolnánk. Minden utcasarok rejt titkokat, érdekességeket, csak tudnunk kell, hogy mire figyeljünk. Kordos Szabolcs bestseller sorozatának harmadik, de független kötete, mint egy kedves, jól informált barát, újra oda-odamutat egy épületre, és felteszi minden mese legjobb indító kérdését: „Tudtad?”

Segítségével benézhetünk az ország első számú primadonnájának villájába, Ady Endre életének egyetlen „saját” lakásába, és Jókai Mór körúti fészkébe, ahol öt évtizeddel fiatalabb feleségével töltötte utolsó éveit. Megismerjük egy mániákus műgyűjtő tragédiába torkolló életét. A Hotel Nemzeti falai bevezetnek Rigó Jancsi, a Corinthia lakosztályai pedig Krúdy Gyula botrányos szerelmi életébe.

Különös sztorikat mesélnek nekünk romantikáról, politikáról, és gazdagságról a Károlyi palota termei. Beléphetünk Nagy-Britannia nagykövetének rezidenciájába, és kitárulnak előttünk a legismertebb bevásárlóközpont titkai. Végezetül találkozunk Budapest vőlegényével is.

A szerzővel Rényi Ádám beszélget. Mikor? október 13. 20:00. Hol? Kávézószínpad. Részletek erre>>>

Nyitókép: Wikipedia

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Terézia Morával és Sofi Oksanennel is találkozhatsz a Margó Fesztiválon

Lángoló erdők és kihűlt szülő-gyerek kapcsolatok. A berlini fal leomlása után érzett szabadság és Putyin nők elleni háborúja. Idén a világ számos pontjáról érkeznek írók a Margó Fesztiválra. A külföldi szerzőket bemutató ajánlónk első részében bemutatjuk a Budapestre látogató szerzőket és könyveiket.

...
Szórakozás

Kitelepítés a Müpában: gyere és találkozz a Margó-díjas Visky Andrással!

Kitelepítés című regényével 2023-ban Visky András nyerte a Margó-díjat, amihez kapcsolódva önálló esten mesél a Müpa színpadán. 

...
Nagy

Bob Dylan és Jim Morrison szellemét is megidézik az őszi Margó koncertjein

A pszichedelikus hatvanas évek és napjaink elektronikus hangzásának találkozása, a Nobel-díjas dalszerző-előadó áthangszerelt dalai, Radnóti-világpremier, Jazzékiel-trió és Kollár-Klemencz koncerttel egybekötött könyvbemutató is lesz az októberi Margó Fesztiválon!

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

Megfontolt, alapos és csodálatosan furcsa adaptáció készült a Netflixre.

...
Szórakozás

Nincs magyar film az Oscar-jelöltek között

Nem izgulhatunk a Semmelweisért a márciusi gálán, de a fontosabb kategóriák bejelentése még hátravan. 

...
Szórakozás

Az Outlander gyártója készít tévésorozatot a Vér és hamu könyvekből

Sorozatfeldolgozást kap a „Trónok harca vámpírokkal".

Kiemeltek
...
Podcast

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

Megjelent a Könyves Magazin 50-es listája, alaposan átbeszéljük, hallgassátok! 

...
Könyves Advent

Könyves társasjátékok ovisoknak

Kufliktól Babarókáig társasok a kedvenc könyveitek alapján!

...
Beleolvasó

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.