A történelmi regények nemcsak a régmúltról, hanem rólunk is mesélnek

A történelmi regények nemcsak a régmúltról, hanem rólunk is mesélnek

Az idők jelei elvakultságról, hatalommámorról és a valóságérzékelés totális elvesztéséről is szól, amelyben suhancarcú próféták és magukat megváltóknak hirdető hipokriták adtak leckét a történelemnek abból, milyen torzulásokat okoz, ha egy ember elhiszi, hogy egy általa igaznak vélt ügy vagy a saját felemelkedése érdekében büntetlenül mindent megtehet” – írtuk korábbi kritikánkban Rakovszky Zsuzsa legújabb regényéről (olvass bele ITT), amelyről péntek este Szegő János kérdezte a Margón a szerzőt.

Fotó: Posztós János

Ruff Orsolya | 2023. május 13. |

Rakovszky Zsuzsa
Az idők jelei
Magvető, 2022, 310 oldal
-

Az idők jelei című regény címe akár a történelmi regény metaforája is lehetne, adta meg az est felütését a Magvető szerkesztője, Szegő János, aki rögtön a történelmi regényekhez fűződő viszonyáról kérdezte a szerzőt. Rakovszky Zsuzsa elárulta, hogy sok más emberhez hasonlóan gyerekkorában neki is az Egri csillagok volt a meghatározó történelmi olvasmánya, mostanában viszont inkább „sok történelmet” olvas. Egyetért azokkal, akik azt állítják, hogy a történelmet nem azért tanulmányozzuk, hogy ismereteket szerezzünk arról, hogyan viselkedtek mások, hanem, hogy

megtudjuk, kik is vagyunk.

Kiderült ezzel együtt, hogy szereti Kemény Zsigmond könyveit, példaként a Zord idő és A rajongók című regényeket említette.

Szintén a régmúltba vezet Rakovszky Zsuzsa első regénye, A kígyó árnyéka, és bár az író már pontosan nem emlékszik, hogy mi adta meg a legelső szikrát ahhoz a könyvhöz, azt viszont elárulta, hogy soproni lévén mindig is érdekelte a helytörténet, és a városban járva sokszor volt az az érzése, „mintha ott lenne, amit már átéltek”. Legújabb kötete, Az idők jelei az 1530-as évek Münsterébe vezet, ahol az egyre radikalizálódó anabaptisták először a katolikusok, majd egymás ellen fordulnak, és ahol – Szegő János megfogalmazása szerint – egy egészen zavarba ejtő királyságot hoznak létre. A bemutatón Takács Kati olvasott fel részleteket a könyvből, kezdésként egy verset, amellyel egyfajta nyitányként Hermann Kerssenbroch vezeti be az olvasót az események sűrűjébe. Az író elmondta, hogy Kerssenbroch valós krónikás volt, és írt verset is, de az elveszett. A kötetben szerepel még vers, egy névtelen anabaptistának tulajdonítva. „Egyszer csak eszembe jutott, hogy bizonyos eseményeket versben kell megírni, nem magyardolgozat formájában” – mondta a bemutatón Rakovszky Zsuzsa.

-

Az idők jelei fő elbeszélője ugyanakkor nem Kerssenbroch, hanem egy nő, aki időskorában tekint vissza az eseményekre. Ez a narrátor az író szerint a tárgyilagosságot képviseli, ezzel együtt szeretett volna olyan elbeszélőket is, akik egyik vagy másik oldallal szimpatizálnak. „Elizabeth vagyok, a veres Liza, ahogy fiatal koromban emlegettek, vagy az öreg Betha, ahogyan mostanában” – áll a regényben. A fő elbeszélő – ahogy Szegő János fogalmazott – ott van a dolgok sűrűjében, mindent hall, ugyanakkor néma, pontosabban némának tartják (éppen ezért fenntartások nélkül beszélnek előtte mások), de nem ítélkezik. Rakovszky Zsuzsának a szenvedélyes verselőkkel szemben fontos volt, hogy prózai narrátora a tárgyilagos megfigyelő pozícióját foglalja el. Elizabeth egy trauma hatására némul meg, később viszont visszaszerzi a beszéd képességét, és ez a fordulat még magát a szerzőt is meglepte. „Erősebb a regény az írójánál?”, tette fel a kérdést Szegő János, mire Rakovszky elismerte, hogy a cselekményvezetés néha „tényleg kicsúszik az ember kezéből”. Ami Münsterben történt a 16. században, az Rakovszky Zsuzsa szerint nem tekinthető kivételes esetnek a történelemben („A nagy forradalmak is valahogy így játszódtak le”). Szegő János szerint Az idők jelei a manipuláció regénye is, a szerzőt viszont nem a manipuláció foglalkoztatta,

sokkal inkább „annak helytelen volta, hogy a cél szentesíti az eszközt”.

A bemutató végén a készülő könyvére terelődött a szó, amiről azt lehet tudni, hogy verseskötet lesz, és várhatóan ősszel fog megjelenni.

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Új Jeruzsálemet akartak építeni, terror lett belőle

Rakovszky Zsuzsa regényében egy történelmi eseményt dolgoz fel, amelynek középpontjában a 16. századi felekezeti feszültségek állnak. Olvass bele Az idők jelei című regénybe!

...
Kritika

A korlátlan hatalom torzít és legyalulja a lelkeket

Rakovszky Zsuzsa új regénye megtörtént történelmi eseményt dolgoz fel, nem mellesleg pedig elvakultságról, hatalommámorról és a valóságérzékelés totális elvesztéséről is szól. Az idők jelei a hét könyve.

...
Kritika

Rakovszky hőse menekül a szabadság okozta vákuumból

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

Hírek
...
Szórakozás

A sógun alkotója elárulta, mi sokkolta őt az eredeti regényben

...
Szórakozás

Buli a Budapest Parkban, drMáriás, PesText és még Van Gogh is [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Így döntöttek ők

Nyáry Luca: Már egy hete szélcsend van

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmesélni a holokausztot a gyerekek nyelvén? – Olvass bele!

...
Alkotótárs

Kiderült, ki lett a Mastercard – Alkotótárs ösztöndíj 10 döntőse

...
Hírek

3 új könyv áprilisban, amit szupersztárok írtak, és érdemes beszerezned

...
Hírek

Jane Austen bátyjának memoárját senki nem tudja elolvasni, pedig ritka kincseket rejthet

...
Hírek

Megdöbbentő ítéletet hozott a bíróság Harvey Weinstein, a hollywoodi csúcsragadozó ügyében

...
Hírek

Az Artportal nem egyszerűen megszűnt, hanem már el sem érhető az interneten