A híres-hírhedt Truman Capote öt legfontosabb könyve

A híres-hírhedt Truman Capote öt legfontosabb könyve

Ryan Murphy új sorozata, a Viszály: Capote és a hattyúk megjelenésének apropóján megmutatjuk, melyik az az öt könyv, amit szerintünk ismerned kell az amerikai szerzőtől.

Fotó: Wikimedia Commons

ko | 2024. február 12. |

A sorozat kapcsán utánajártunk annak, miként romlott meg az író és befolyásos bizalmasainak kapcsolata, és ez hogyan tette tönkre a karrierjét. A cikkhez és a sorozathoz kapcsolódva  most öt könyvet ajánlunk Truman Capote életművéből, melyekből kiderül, milyen tehetséges író volt ez a gyermeklelkű botrányhős.

Más hangok, más szobák

Truman capote
Más hangok, más szobák - A fűhárfa
Ford. Örkény István, Európa, 2007, 344 oldal
Truman Capote: Más hangok, más szobák - A fűhárfa könyv

Capote már 1948-ban megjelent első kisregényével komoly irodalmi sikert aratott, a The New York Times bestseller-listájának kilencedik helyén debütált. Az első kiadás borítóján a szerző erotikus töltetű fotója volt látható, melyet sokan a jó ízlés elleni támadásnak tekintettek. A borító mellett a könyv viharos fogadtatásában része volt annak is, hogy az író meglehetős nyíltsággal beszélt benne a homoszexualitásról.

A Más hangok, más szobák főhőse, a tizenhárom éves Joel édesanyja halála után titokzatos világba csöppen, amikor soha nem látott apjának meghívására egy isten háta mögötti kisvárosba érkezik. A mocsaras erdőkkel övezett hatalmas, pusztuló kastély poros, fülledt szobáiban egy végzetes szerelem áldozatai élik örökös magányra kárhoztatott, különös életüket. A kisfiú a valóságot csak nehezen képes kibogozni a rejtélyek szőtte sűrű hálóból, a realitás és a fantázia összeolvad ebben a világban. A nagyrészt önéletrajzi ihletésű regény lassú folyású, varázslatos nyelven megírt történetében egy kamasz fiú gazdag képzelete dominál, miközben a Capote számára oly fontos és ismerős Dél fülledt természeti képei is fontos szerephez jutnak. (A költői hangulatú regényből 1997-ben film is készült.)

A fűhárfa

A lassú folyású kisregény 1951-ben jelent meg, Capote második kötete, mely egy árva fiú és két idős hölgy történetét meséli el. A szöveget az író alabamai Monroeville-ben töltött gyermekkorának emlékei ihlették, különösen egy faház, amelyet az 1930-as években építettek egy nagy diófában, unokatestvére Jenny hátsó udvarában. Capote sok időt töltött ebben a faházban unokatestvérével és más gyerekkori barátaival, például a később szintén világhírű íróvá vált Harper Lee-vel. 

A történet azzal kezdődik, hogy a fiatal főhős elveszíti anyját, majd apját, és beköltözik nagynénjei házába. A két nővér tökéletes ellentétei egymásnak: Verena kemény, gyakorlatias és anyagias, szereti irányítani az eseményeket. Dolly romantikus, álmodozó, gyengéd nő, aki elsősorban a mezőn, az erdőben érzi jól magát. Dolly gyógynövényeket gyűjt, és főzeteket készít, és mikor nővére megpróbálja kicsalni tőle a titkos receptet, szembefordul vele, és végre a sarkára áll, és lázadásképp egy fa tetejére költözik. A nagyon erős atmoszférájú Fűhárfa (melyből, a legtöbb Capote-regényhez hasonlóan film is készült azoos címmel 1995-ben) keserédes történet egy kiskamasz felnőtté válásáról, a testvéri szeretet ellentmondásairól, az elmúlásról, a konvenciók elleni lázadásról és a szabadságról. 

Álom luxuskivitelben

truman capote
Álom luxuskivitelben - A fűhárfa
Ford. Róna Ilona, Bartos Tibor, Európa, 2016, 256 oldal
Truman Capote: Álom luxuskivitelben - A fűhárfa antikvár

Az 1958-ben megjelent kisregény főhőse a züllött nagyvárosban, New Yorkban a szerencséjét és önmagát kereső dörzsölt és elragadó lány, aki maga a féktelen szabadság, aki nem tartozik senkihez, de egy nap talán megtalálja azt, akihez tartozhat. Addig pedig issza a koktélokat és folyamatosan töri össze a férfiszíveket. Elsősorban Fredét, a pályakezdő íróét, aki kitartóan és odaadóan igyekszik megszelídíteni ezt a megzabolázhatatlan tüneményt. 

A regény egy ágrólszakadt író és egy rejtélyes fiatal nő kapcsolatának története. Cily Hebrentsch titokzatos nő, senki sem tudja, honnan jött, és pillanatok alatt meghódítja a város előkelő világát. Ragadnak rá a gazdag férfiak, akiket elbűvöl hóbortosságával, nyíltságával s leginkább talán a csábos, gátlástalan nő álcája mögött megbújó védtelen kislány szeretetéhségével. Az Álom luxuskivitelbent elolvasva Norman Mailer azt mondta, Capote generációjának legkiválóbb írója. A regényből 1961-ben legendás film is készült, melyben Audrey Hepburn alakításában vált szinte ikonikus nőalakká a főhős.

Hidegvérrel

truman capote
Hidegvérrel
Ford. Szíjgyártó László, Európa, 2000, 438 oldal
Truman Capote: Hidegvérrel antikvár

1959. ​november 15-én a Kansas állambeli Holcomb városkában brutális kegyetlenséggel gyilkolták meg a megbecsült, feddhetetlen hírű farmert, Herbert Cluttert, valamint feleségét és két gyermekét. Az elkövetők a ház különböző helyiségeiben egyenként megkötözték, majd közvetlen közelről puskával fejbe lőtték őket. A gyilkosság indítéka ismeretlen volt, a tettesek után szinte semmi nyom nem maradt. Öt évvel később a két gyilkost felakasztották.

Ennek a hat embernek az életével és halálával foglalkozik Capote legismertebb alkotása, a Hidegvérrel, melynek műfaját ő maga így határozta meg: tényregény. Ezzel azt akarta sugallni, hogy könyvében minden egyes részletnek szigorú valóságalapja van: minden esemény úgy történt, minden egyes szó úgy hangzott el, ahogy az anyagot elrendező, a művész-riporter szerepét betöltő író ábrázolja. Az 1966 januárjában megjelent regényhez a szerző 8000 oldalnyi jegyzetet készített, könyvét interjúkra, hivatalos iratokra, saját megfigyeléseire alapozta. Már 1967-ben megfilmesítették a történetet, a forgatókönyvet maga Capote írta.

Mozart és a kaméleonok

truman capote
Mozart és a kaméleonok
Ford. Bart István, Gy. Horváth László, Osztovits Levente, Európa, 1982, 264 oldal
Truman Capote: Mozart és a kaméleonok antikvár

Az ​1980-ban, majdnem másfél évtizeddel a Hidegvérrel  hatalmas sikere után a kábítószer- és alkoholfüggő Capote írt még egy utolsó novelláskötetet, melyet dokumentarista elbeszélésekből és irodalmi riportokból szerkesztett egybe. A kötetben szereplő írásokra egyszerűség és letisztultság jellemző, a szerző itt jutott legközelebb ahhoz, hogy olyan puritán módon írjon, ahogy mindig is szeretett volna. A novellák elé az író egy hosszabb bevezetést is írt, melyben addigi pályafutását értelmezte, és kifejezte azt a szándékát, hogy maximális jelenlétre törekedjen az írásaiban.

A három részre osztható kis kötetben van olyan írás, mely gyermekkori emléket idéz, de olyan is, mely egy kisvárosi gyilkosságsorozat történetét meséli el. Furcsa és épp ezért felejthetetlen alakok népesítik be a könyvet, mint például az idős arisztokrata nő, akinek zongorajátékát kaméleonok hallgatják: „Én továbbra is kinn ülök a teraszon, innen nézem őt, ezt a még mindig sikkes hölgyet, a vérkeveredés eredményét. Belekezd egy Mozart-szonátába. Végül csak összegyűltek a kaméleonok: egy tucat, aztán még egy tucat, a legtöbb zöld, néhány bíborvörös meg levendulaszínű. Átszaladtak a teraszon, és beiramodtak a szalonba: érzékeny, elbűvölt zeneközönség. ”

Ha pedig érdekel, hogy miért került a Hidegvérrel után lejtőre ez az ígéretes karrier, ezt a cikkünket ajánljuk:

Capote belebukott, hogy elárulta a manhattani elit szent szörnyetegeit
Capote belebukott, hogy elárulta a manhattani elit szent szörnyetegeit

Árulás, kiteregetett szennyesek és bonyolult szerelmi sokszögek. Egy gellert kapott golyó, egy francia étterem és egy főmű, ami nem készült el soha. Az író és a befolyásos hattyúnők története rémálom luxuskivitelben. Utánajártunk a sztorinak.

Tovább olvasok

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

30 évig a könyvtárban porosodtak, most találták meg Truman Capote kamaszkori műveit

...

A Vanity Fair kiadatlan Capote írásokat adott közre

...

Capote belebukott, hogy elárulta a manhattani elit szent szörnyetegeit

Árulás, kiteregetett szennyesek és bonyolult szerelmi sokszögek. Egy gellert kapott golyó, egy francia étterem és egy főmű, ami nem készült el soha. Az író és a befolyásos hattyúnők története rémálom luxuskivitelben. Utánajártunk a sztorinak.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.