4 könyv sorsfordító vakációkról: minden utazás változást hoz

4 könyv sorsfordító vakációkról: minden utazás változást hoz

Egy utazás, ami után már semmi nem lesz ugyanolyan, mint azelőtt: felnövéstörténetek, első szerelmek és olyan tapasztalatok ideje ez, ami a szereplők egész életére hatással van. Négy olyan könyvet ajánlunk, amiben egy kiruccanás mindent megváltoztat.

chk | 2025. június 27. |

Ki ne álmodozna arról, hogy mindent hátrahagy, és elindul élete kalandjára egy lakóautóval? Vagy arról, hogy végre eljut egy olyan távoli helyre, amiről mindig álmodozott? A vakáció, a szabadság és az utazás azonban nem csak örömöt hoz, hanem szembesít a múlttal, és örökre megváltoztat. 

Mélissa Da Costa: Az ég minden kékje

Mélissa da costa
Az ég minden kékje 
Európa Könyvkiadó, 2025, Fordította: Kaló Krisztina, 654 oldal 
-

A huszonhat éves Émile fiatalkori Alzheimer-kórban szenved, az orvosok mindössze két évet jósolnak neki. Émile úgy dönt, hátat fordít a kórháznak, a kísérleti terápiának és az előre gyászoló családnak, és inkább egy lakóautóval utazgatva szeretné eltölteni a hátralévő idejét.

Felad egy őszinte hirdetést, és legnagyobb meglepetésére akad is egy jelentkező. A fekete ruhában, hatalmas kalapban és még nagyobb hátizsákkal felbukkanó Joanne társaságában egy fantasztikus és szépséges utazás veszi kezdetét. A természet, az életöröm, a szépség, a szerelem és a barátság felfedezése révén Émile-nek sikerül kibújnia a halál öleléséből.

Somfai Anna: A fal túloldalán

Somfai Anna
A fal túloldalán
Cerkabella Könyvkiadó, 2024, 362 oldal
-

Flóra, mint minden kamasz, folyton falakba ütközik: társadalmi szigorba, tekintélyelvűségbe, megalkuvásokba, elhallgatásokba. Egy családi utazás során szó szerint is megtapasztalja a határokat: a Berlint kettéosztó fal nem engedi tovább. A kamaszkori lázadás, a barátok, első szerelem összefonódik mindazzal, ami a fal túloldalán van.

A 80-as években játszódó kötet egy tinédzser szemszögéből mutatja be, milyen nagy kaland volt egy berlini utazás és hogyan élte meg egy átlagos család. Somfai Anna kötete arról is mesél, hogy milyen volt az élet a keleti blokkban, Magyarországon és az NDK-ban. A regény – amibe itt beleolvashatsz  elnyerte 2025-ben az év legjobb gyerekkönyveiért járó HUBBY-díjat a 12 éven felülieknek szóló könyvek kategóriájában. 

Jón Kalman Stefánsson: Gondolatok a mamutfenyőkről és az időről 

Jón kalman Stefánsson 
Gondolatok a mamutfenyőkről és az időről 
Ford. Patat Bence, Typotex, 2023, 196 oldal
-

Jón Kalman Stefánsson a kortárs izlandi irodalom egyik legjelentősebb, világirodalmi rangú alkotója. Regényei mindig az élet legfontosabb dolgairól szólnak, írásait egyszerre fordulatos és mozaikszerű cselekményvezetés jellemzi. Ebben a regényben hosszú nyári vakáció vár a tízéves fiúra, aki élete első nagy kalandjára készül: Norvégiába repül a nagyszüleihez. A hetvenes években járunk, amikor „Izlandról legfeljebb stewardessek és politikusok utaztak külföldre”. A „forró” délen, ahol – ellentétben Izlanddal – magas fák nőnek, és rövidnadrágos férfiak élnek, csupa új élmény és új tapasztalat várja, és egyúttal a gyerekkor végének és mulandóságának a megsejtése.

A felismerést, hogy nem maradhatunk örökké gyerekek, és képzeletbeli barátaink, a kedvenc regényhőseink sem maradnak mindig velünk, a Beatles zenéje festi alá. A „felnőttek halott gyerekek”, állapítja meg Jón Kalman Stefánsson 2001-es regényének főhőse, mi olvasók pedig vele együtt eredhetünk az idő mulandóságát firtató, a fájdalmat melegszívű humorral oldó kérdések nyomába. Itt bele is olvashatsz a könyvbe.

Harlan Coben: Senki bolondja

Harlan Coben 
Senki bolondja 
Jaffa Kiadó, 2025, Fordította: Hessky Eszter, 378 oldal
-

Harlan Coben napjaink egyik legnépszerűbb krimiírója. A Netflix 14 krimi és thriller műfajú regényéből készít filmet vagy sorozatot. A Nem versz át, Az idegen, a Safe vagy a Maradj mellettem is közös munkájuk gyümölcsei.

Senki bolondja főszereplője Sami Kierce, a New York-i rendőrség renitens nyomozója. Egy szenvedélyes nyári éjszaka örökre megváltoztatta az életét: hátizsákos egyetemistaként, 22 évvel ezelőtt a haverjaival nyaralni ment a spanyol tengerpartra. A nyomozó élete sínen van, de szembesülnie kell múltja sötét fejezetével, amikor a menyasszonya gyilkosa váratlanul szabadlábra kerül. Ezzel egy időben feltűnik az életében az a lány is, aki miatt évtizedekkel ezelőtt kisiklott az élete. A könyvbe itt beleolvashatsz.

Nyitókép: Leo Visions / Unsplash

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A cél a Balaton, de késik a vonat? Könyveket ajánlunk az utazáshoz!

Egy jó könyvvel a leghosszabb vonatút is gyorsan elszáll.

...

8 könyv élménygazdag utazást tervezőknek

Hosszú hétvégére indulnál vagy álmaid nyaralását készíted elő? Tengerparti strandolást, esetleg aktív kikapcsolódást keresel? Ezek a kötetek abban segítenek, hogy az utazásod a lehető legtartalmasabb legyen!

...

Könyvesblokk: Sorsfordító utazások a Balatontól Toszkánáig

Ezen a héten három olyan nyári olvasmányt ajánlunk, amelyben az utazás igazi sorsfordító eseményeket tartogat. 

Listák&könyvek
...

5 könyv, ami segít a testi-lelki egyensúly megtalálásához

...

10 olvasnivaló a Tavaszi Margó Irodalmi Fesztiválhoz

...

Lehet szerethető az öregedés? 5 könyvet ajánlunk Oravecz Imre Alkonynaplója mellé

Kiemeltek
...

Orvos-Tóth Noémi: A gyereknek nem tökéletes anyára, hanem egy valódi emberi lényre van szüksége

Ott Anna nagyinterjúja anyákról, szülőkről és családi szerepekről Orvos-Tóth Noémivel.

...

Tóth Marcsi: Piche-la-colle

Milyen nehézségeket hordoz a magyar nyelv? Tóth Marcsi társacorozatának első részéből kiderül.

...

Mrs. Dalloway: A tökéletes háziasszony magánya – A nő hétszer (2.)

A nő hétszer podcastsorozatban a Mrs. Dallowayt tárgyaljuk ki: tomboló húszas évek, női választójog, fura divatok, és egy olyan háború utóhatása, amelyben elveszett egy komplett generáció.

Olvass!
...

Lehet valaha boldog egy elrendezett házasság? – Olvass bele a Windsor testvérek sorozat 3. részébe!

Két sérült ember és egy nem kívánt házasság: vajon van esély a boldogságra?

...

Az általános iskola betonja alatt halottak vannak – Olvass bele a Heaven Street Seven frontemberének könyvébe!

Hogyan kapcsolódik össze a halál, a kiborult tejbegríz és Pilinszky? Olvass bele Szűcs Krisztián kötetébe!

...

Fenekestül felfordul Sally Diamond élete, miután tűzre veti az apját – olvass bele az ír bestsellerbe!

Sokkoló, felkavaró könyv egy ír falucskában élő magányos nőről. 

Hírek
...

Valóban léteznek ufók? A Pentagon egykori hírszerzőjének könyvéből kiderül

...

Új kiadásban jelennek meg Németh Gábor hozzáférhetetlen regényei

...

Nyáron jelenik meg Kavakami Mieko anyaságról és női testről szóló bestsellere

...

„Ezúttal anyázni fogok. Buzgó szüvel” – jön Cserna-Szabó András családregénye

...

Így lehet elbúcsúzni Nádasdy Ádámtól

...

Született tanár, nagybetűs polgár – Nádasdy Ádámtól búcsúznak pályatársai, tisztelői