Nemere István sci-fitől a romantikus regényig számtalan műfajban alkot, amihez meglehetősen nagy számú írói álnevet használ. Néhány éve ünnepelte 750. könyvének publikálását, de egy számláló folyamatosan követi a honlapján, hogy épp hol tart a kiadott köteteinek száma. Mutatunk néhány érdekességet a ma 80. születésnapját köszöntő szerzőről!
- Eddig összesen 795 könyvet írt. Nemere első könyve, A rémület irányítószáma című krimiregény 1974-ben jelent meg. Vagyis évente közel 15 kötettel gyarapítja életművét.
- Ezt a mennyiséget hihetetlen munkatempójával éri el. Minden igazi rajongó pontosan tudja például, hogy Nemere István mivel töltötte a mai napját: "Nekem az a természetes, hogy minden reggel 5-kor nekiülök és délutánig írok. De úgy értse, hogy szombat, vasárnap, a születésnapomon, vagy január elsején is.” - nyilatkozta több interjúban is. „Azt szoktam mondani – talán nagyképűen – hogy én akkor élek, amikor írok és addig élek, amíg írok. Az írásért és az írásból élek. Szerencsésen összejött, hogy ez adja a megélhetésemet és a legfőbb gyönyörűséget az életben."
- 46 írói álnév alatt dolgozik a honlapja szerint. Már a saját nevén és az anonim módon írt kötetek mellett. Kezdetben saját nevén publikált, de hamarosan a különböző műfajok különböző írói inkognitót is kaptak. Őt takarja például Melissa Moretti, Bíró Dániel, Paula Patton vagy Samira Ar-Rashid.
- Romantikus szerzőként a legsikeresebb. Eleinte ifjúsági írásokat adott ki, majd főleg tudományos-fantasztikus regényeket írt. A legtöbben talán ezekkel azonosítják a nevét, azonban krimik, kaland- és történelmi regények épp úgy kerültek ki a tolla alól, mint a fent említett romantikus darabok.
- A fantasztikus nagynéni című könyvéből Ruttkai Éva főszereplésével forgattak ifjúsági filmet 1986-ban. A színésznőnek ez volt az utolsó filmes alakítása. A címszereplő Máli néni, vagyis a fantasztikus nagynéni hosszú évek után tér haza Argentínából. Itthon maradt családja mellett régi szerelmével is szeretne találkozni. Utóbbi keresésére indulnak a Balatonhoz két rosszcsont unokaöccse, Huba és Csaba társaságában. A fiúknak azonban nyomuk veszik, sőt egy kislány is eltűnik velük. A gyülekező rejtélyeket Máli néni és a kislány hozzá csatlakozó nagypapája (Zenthe Ferenc) igyekeznek megoldani. A történet végére a kisgyerekek nemcsak megkerülnek, de lelepleznek egy bűnbandát, Máli pedig hozzámegy a nagypapához. A könyv folytatásai: A várúr fia, A titokzatos padlás, Merénylet a Balatonon.
- Az eszperantó nyelvnek köszönhette első feleségét és az 1990-es években kétszer egymásután megválasztották a Nemzetközi PEN Club eszperantó csoportja elnökének. (Ennek alapján a Svéd Akadémiánál javaslatot tehet valakinek irodalmi Nobel-díjra való jelölésére.) "Még a gimnáziumi években megtanultam az eszperantó nyelvet, így aztán hamarosan kapcsolatba kerültem külföldi eszperantistákkal. 1964 nyarán egy fiatal lengyel tanárnõ jött barátaival a Balaton partra, tolmácsuk voltam, késõbb a hölggyel közelebbi kapcsolatba kerültünk és azon év telén – életemben elõször – külföldre utaztam: Csehszlovákia, Lengyelország volt az úti cél." - írja erről életrajzában. "A következõ két évben, néhány sikertelen továbbtanulási kísérlet közben eldõlt, hogy feleségül veszem a lengyel hölgyet és kiköltözöm Lengyelországba. Az esküvõre egy katolikus templomban, eszperantó nyelvû szertartás keretében, 1966-ban került sor." A házasságból végül válás lett, azonban született egy lányuk, Kinga.
- Viszonylag későn lett hivatásos író. Honlapja szerint: "1972-tõl 1979-ig még „rendes” munkahelyeim is voltak. Ismét voltam könyvtáros, aztán biztosítási ügynök, majd négy évig mentõápolóként dolgoztam gépkocsin, utána egy ideig voltam sajtótitkár és ismét könyvtáros. 1980 januárja óta szabadúszó vagyok, amely életformát munkaerkölcs szempontjából a legmagasabbra helyezem."
- Nemcsak a műveiről, de magáról Nemere Istvánról is forgattak filmet. A Nemere István: Addig írok, amíg élek című dokumentumfilmet 2024 szeptemberében mutatták be a magyar mozik. A filmben maga az író mesél az életéről. (A filmről szóló cikkünket itt találod.)