10 éve röhögtünk azon, hogy Rambo Nagy Lászlót szaval

10 éve röhögtünk azon, hogy Rambo Nagy Lászlót szaval

Egy évtizede a magyar internet azon szórakozott, hogy világsztárok magyar költeményeket „szavaltak”, ami a vershallgatást is menővé tette. Az irodalmi hangalámondás csúcsaként pedig Nagy László legszebb szerelmes verse hangzott el Rambótól.

sa | 2024. március 19. |

A trükk persze az volt, hogy az ikonikus filmjelenetek vagy egyszerűen monológok alá a mémgyáros a külföldi sztárok állandó magyar hangjainak szavalását keverte. Így történhetett, hogy Sylvester Stallone állandó szinkronhangja, Gáti Oszkár előadásában a Rambo 4 címszereplőjétől hallhattuk Nagy László Ki viszi át a szerelmet című versét. Íme:

A szerelemről szavaló akcióhős láza akkor minket is elért, a Margón saját kiállítást szerveztünk köré a Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Könyvesen pedig Vári György írt Rambóról és a szent magyar poézisről.

Vári György: Rambo és a szent magyar poézis
Tovább olvasok

Ki volt az elkövető?

Boldizsár Péter a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végzett, és több hasonló videót is a nagyérdemű közönség elé eresztett. Így például Al Pacino Végvári Tamás hangján mondta el Juhász Gyula Milyen volt szőkesége című versét, egy másik videóban pedig a Blöff főgonoszát alakító Alan Ford szavalta a Husztot.

Anthony Hopkins, a korai előfutár

Az ötlet egyébként egy egyetemi feladatból pattant ki még 2009-ben, ahol egy alkotás új értelmezését kellett elkészíteni. A végeredmény pedig az lett, hogy Sir Anthony Hopkins Sinkó László hangján mondta el Rege a csodaszarvasrólt A bárányok hallgatnakban.

„Mivel én animáció szakos voltam, közelebb állnak hozzám a filmek. Így jött ez az ötlet, aztán rátaláltam a Benedek Elek-féle Csodaszarvasra, amit Sinkó László mesélt el” – nyilatkozta Boldizsár az Indexnek, amikor a Rambo-Nagy László páros sikere apropóján megkeresték.

Azt egyébként Boldizsár szintén elárulta a lapnak, hogy ő már csak feliratosan nézi a külföldi filmeket: „Régen a szinkron fasza dolog volt, ezért is lehet most ilyen dolgokat készíteni belőlük, mint ezek a videók. 

A régi, profi színészek tudtukon kívül ágyaztak meg ennek a műfajnak.

A mai hazai filmszinkron lent van, nagyon mélyen. Az elmúlt évekből nem tudok olyan filmet mondani, amit szinkronnal néztem volna meg. A régiek zseniálisak voltak, sokkal nagyobb teret biztosítottak szakmailag a szinkronszínészeknek. Ma csak kapkodás van, és ez nagyon meglátszik a mozifilmeken. Egyedül az animációs sorozatoknál van még remény.”

És feltűntek a trónkövetelők

Nagy László és Rambo sikerein felbuzdulva mások is követték Boldizsár példáját. Köztük volt a rádiós Erdős László, akinek videójában Samuel L. Jackson Kőszegi Ákos hangján mondja el Karinthy Frigyestől a Nem mondhatom el senkineket.

Erdős az Index megkeresésére 2014-ben az mondta a saját motivációiról: „(R)engeteg nagyszerű és gyönyörű vers is van, de ki olvasná el őket? Nagyon kevesen, talán sokaknak még ciki is, főleg a 16- korosztályban. Hallgatni már többen szeretik, mert ki ne akarna egy ilyen előadásmódban bármit meghallgatni? És így, hogy belekerült a »vicces faktor«, már osztják és nézik az emberek! És lájkolják, kommentelik,

szóval menő lett a vershallgatás.

Alapjában véve már ezért megérte egyet legyártani.”

Forrás: Index1, Index2

Címlapi kép: John Rambo (2008) - Lionsgate/Best Hollywood

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Vári György: Rambo és a szent magyar poézis

...
Általános cikkek

John Rambo egy született bölcsész

...
Kritika

Rambo-Köbükivel támad a magyar képregény

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

Még több olvasnivaló
...
Kritika

Öröklődő traumákról és elveszett gyerekekről szól Susanne Abel sikerkönyve

Mit jelent, ha egy anyát elszakítják a gyerekétől? Hogy élhetünk teljes életet, ha nem ismerjük a családunk történetét? Ezeket a kérdéseket járja körül az El a kezekkel Gretától!, egy magával sodró regény, ami elsők között beszél a háború utáni „Barna Babák” tragédiájáról. 

...
Nagy

Jövő héten magyarérettségi – mi változik és mi várható?

A mostani végzősök azok, akik a középiskolát a Covid-járvány közepén, online oktatásban kezdték, most pedig az elsők, akiktől már az új NAT követelményeit kérik számon. Megnéztük, mire készülhetnek.

...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írókat és kutatókat kértünk meg, hogy ajánljanak olvasnivalókat a roma irodalomból. Cikkünkben most összegyűjtöttük ezeket.

...
Nagy

K. Varga Bence: Akna és kampó

„Egyetlen perc. Fent sár és csizma, lent betoncsend, torokkattanás” ‒ K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

A hét könyve
Kritika
Stephen King 50 éves horrorja egy menstruáló kamaszlány miatt vált klasszikussá
...
Beleolvasó

Mihez kezd egy elkeseredett férfi egy szakítás és egy felmondás után? Olvass bele Arnaud Dudek regényébe [MARGÓ KÖNYVEK]

A francia Arnaud Dudek Légy észnél című regényével folytatódik a Margó Könyvek sorozat. Főhőse Martin, akinek az élete egyik napról a másikra omlik össze: szakítás, felmondás. Aztán előkerül egy kalapács. Most elolvashatsz egy részletet a kötetből.

...
Nagy

„Még mindig őrült vagyok, talán őrültebb mint valaha” – Paul Auster, az író, aki rábízta magát a véletlenre

Paul Auster életművének a teremtés, a megszállottság, az írás és az élet a legfontosabb motívumai. Összegyűjtöttük az április 30-án, 77 éves korában elhunyt szerző pályájának legfontosabb állomásait.

Szerzőink

...
Könyves Magazin

Ezt senki nem mondta – Péterfy-Novák Éva: Az írás gyógyít

...
Horányi Hanna Zelma

Öröklődő traumákról és elveszett gyerekekről szól Susanne Abel sikerkönyve

...
Kolozsi Orsolya

Jövő héten magyarérettségi – mi változik és mi várható?

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Fényűzés, intrika, hűtlenség, egy megtörtént botrány, sztárszínészek –  a Viszály: Capote és a Hattyúk című sorozatban minden adott a sikerhez. Megnéztük.

...
Szórakozás

Ezeket az új adaptációkat nézd májusban a Disney+-on!

A Disney+ április végi és májusi premierjei között négy könyvadaptációt is találsz. 

...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.