Öt friss, izgalmas könyv nyári napokra

Az e heti könyvesblokkban igazi nyári olvasmányokat gyűjtöttünk össze. Utazás, szerelem, csalódás, kalandok és újrakezdések - öt könyvújdonságot mutatunk! 

fk | 2021. június 22. |

Julie Caplin: Egy csésze tea Tokióban

Julie Caplin
Egy csésze tea Tokióban
Ford.: H. Pinkler Renáta, Libri, 2021, 488 oldal
Julie Caplin: Egy csésze tea Tokióban

Utazás, szerelem, Japán: az Egy csésze tea Tokióban főszereplője, Fiona utazásokról szóló blogot ír. A sors ráadásul úgy hozza, hogy megnyer egy minden költségét fedező utazást álmai országába, Japánba. Amikor azonban megérkezik Tokióba, egy régi ismerősébe botlik bele, Gabe-be, aki tíz évvel korábban összetörte a szívét. Sok-sok fájdalom jön elő újra a találkozástól, a japán környezet és a szertartások azonban gyógyulást hoznak mindkettejük számára.

Ildikó Von Kürthy: Itt az idő

Ildikó Von Kürthy
Itt az idő
Ford.: Almássy Ágnes, Central, 2021, 354 oldal
Ildikó Von Kürthy: Itt az idő

Ildikó von Kürthy könyve, az Itt az idő öniróniával és könnyed humorral mesél az életközepi válságról. A történet főhőse Judith, aki hamarosan betölti az ötvenet, a házassága kihűlt, a gyerekei felnőttek, és a hazugság, amellyel hosszú évek óta együtt él, lassan már-már igaznak tűnik. Édesanyja halála miatt haza kell mennie szülővárosába, ahol aztán alaposan felbolydul körülötte minden. Óhatatlanul felmerül benne a kérdés, hogy vajon lehet-e még ennyi idősen új életet kezdeni.

Tóth Gábor Ákos: Balatoni futár

Tóth Gábor Ákos
Balatoni futár
21. Század, 2021, 384 oldal
Tóth Gábor Ákos: Balatoni Futár

Igazi nyári olvasnivaló Tóth Gábor Ákos új könyve, a Balatoni Futár, amely a 19. század végi Balaton parton játszódik. Három évvel vagyunk az utolsó magyarországi kolerajárvány után. Egy évvel az egész országot (sőt még a császárt is) megmozgató millenniumi ünnepségek előtt. Egy fiatal újságírót a rossz magaviselete miatt úgymond száműznek Balaton-Füredre. Közben megtudunk jó pár helytörténeti és irodalomtörténeti érdekességet, például Jókairól, aki egészen izgalmas füredi kalandokba bonyolódott akkortájt.  

Budai Lotti: Akik poggyász nélkül utaznak

Budai Lotti
Akik poggyász nélkül utaznak
Álomgyár, 2021, 474 oldal
Budai Lotti: Akik poggyász nélkül utaznak

Budai Lotti legújabb könyvének főhőse Laura, akinek az életében váratlanul felbukkan gyerekkori szerelme, Bence, és persze pont a legrosszabbkor: az eljegyzése után. Bence tízévnyi távollét után Indiából tér haza, és alaposan felkavarja az állóvizet Laura körül. Hatására a lány átértékeli korábbi döntéseit és jövővel kapcsolatos terveit, de még azt is megkérdőjelezi, hogy valóban a saját útját járja-e. Barátnője, Nóri oldalán végül Indiáig utazik a válaszért. Ott pedig új ismeretségek és spirituális kalandok várják.

T. M. Logan: A nyaralás

T.M. Logan
A nyaralás
General Press, 2021, 352 oldal
T.M. Logan: A nyaralás

Lehet-e egy nyaralás vérfagyasztó? T. M. Logan krimijében igen. Kate azt hiszi, élete legjobb nyaralása vár rá: a három legjobb barátnője a családjával egy provence-i luxusvillában.  Hamar kiderül azonban, hogy az álomutazás inkább a rémálmokra hasonlít. Kate-ben ugyanis felébred a gyanú, hogy a férje megcsalja, mégpedig az ő egyik barátnőjével. Ráadásul a helyzet még ennél is szörnyűbb, valaki ugyanis még gyilkolni is kész lenne, hogy a titka rejtve maradjon.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Nyári könyvvásárt tart az Európa Könyvkiadó

2021. június 24. és 27. között a Buda EG bevásárlóközpont első emeletén váltogathatunk több száz, kedvezményes árú könyvből.

...
Hírek

Idén nem tart nyári szünetet a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár

Idén nem tart nyári szünetet a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, a tagkönyvtárak július 5-től szeptember 5-ig érvényes nyári nyitvatartásáról a bibliotéka honlapján lehet tájékozódni - közölte a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) hétfőn az MTI-vel.

...
Hírek

Bill Gates három órát olvas naponta, amikor nyaral

Mikor és mennyit olvas Bill Gates és hogyan képes annyi információt befogadni? Ezekre a kérdésekre válaszolt az amerikai üzletember pénteken a Reddit AskMeAnything eseményen.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

A hét könyve
Kritika
A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké
...
Zöld

Kleinheincz Csilla: Nem akartam a mágiával elvenni az olvasótól a valóságos megoldásokat

Kleinheincz Csilla a hazai spekulatív irodalom egyik kiemelkedő alakja, a Gabo Kiadó szerkesztője, fordító. Új regényében visszanyúlt a tanulmányaihoz, és ember és föld kapcsolatán keresztül beszél napjaink égető kérdéseiről. Podcast.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A déli gótika mesterének novellái inspirálták Bruce Springsteen legsötétebb lemezét

Május elején jelent meg Warren Zanes Deliver Me from Nowhere című kötete, amely Bruce Springsteen tán legkülönlegesebb, és leginkább kedvelt lemezén, az 1982-es Nebraskán hallható dalok mögött felsejlő személyes motívumokat, és művészi hatásokat tekinti át.

...
Szórakozás

Jordan? Pipa! – Az alfakosaras, a tárgyalóasztal meg a munkaalkoholista fehér férfiak

Az Air – Harc a legendáért arra a pávatáncra fókuszál, amely 1984-ben zajlott a Jordan család és egy ambiciózus sportszergyártó vállalat vezetői között. Hozzáolvastuk a pár éve magyar nyelven is elérhető Michael Jordan-monográfia vonatkozó részeit.

...
Nagy

Cseh Tamás és Bereményi Géza dalai olyan korhű helyzetjelentések, melyek jelentőségével maguk sem voltak tisztában

Hétfőn este nyílt meg a Cseh Tamás életművéről szóló kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A zeneszerző-énekes idén januárban ünnepelte volna nyolcvanadik születésnapját; a tárlat megidézi emlékét, az archív felvételek pedig visszarepítenek a hetvenes évekbe.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Minden idők száz legjobb gyerekkönyve a BBC listáján

A BBC Kultúra rovata 56 ország 177 könyvszakértőjét kérdezte, hogy megtalálja minden idők legjobb gyerekkönyveit. A szakértők között magyarok is voltak: Szekeres Nikoletta és Cseri Anna Flóra. 

...
Gyerekirodalom

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált

Úgy tűnik, a képalkotó mesterséges intelligenciának még vannak meglepő korlátai.

...
Gyerekirodalom

Berta Ádám: A Szöszmösz történetszövésében nem ütköztem korlátokba

Berta Ádám első gyerekkönyvének hőse egy süni, aki a zöld mohavirágot kutatva nagy utazásra indul. Szerencsére nem egyedül, hiszen útitársa egy Szöszmösz nevű tündéregér. Ketten vágnak neki az ismeretlennek, kalandjaik során pedig fura és emlékezetes szerzetek egész sorával találkoznak. A mesét Agócs Írisz illusztrálta, a szerzőt, Berta Ádámot pedig most inspirációról, meseírásról és a mélyből felbukkanó fontos témákról is kérdeztük.