Míg a 2024-es párizsi olimpia fiatal bajnokairól csak ezután születnek könyvek, van jó néhány korábbi, legendás olimpikon, akiről már született életrajz vagy maga írta meg visszaemlékezéseit. Ezek közül a kötetek közül válogattunk most.
Csabai Márk: Így nyertek ők – Magyar sportolók, akik megváltoztatták a világot
Ahogy Csernus Imre is megállapította, a magyar sportolók sikerei miatt szinte minden hazánkfia képes büszkeséget érezni. Magyarország pedig a népesség arányát és a megszerzett aranyérmek számát összevetve az egyik legkiválóbb szereplő az olimpiákon.
A kötet utánajár az egykor leghangosabb magyar olimpiai sikereknek és bemutatja kiemelkedő atlétáink életútját és versenystílusát, mindezt korhű cikkekkel és képekkel tarkítva. A szerző többek között felfedi a Gerevich Aladár és Szilágyi Áron közti rejtett szálat, összeveti Egérkét és az Iron Ladyt, de Milák Kristófról is szó esik.
Mike Sielski: Kobe – Felemelkedés
Az ötszörös NBA- és kétszeres olimpiai bajnok Kobe Bryant NBA-pályafutását eddig is bárki ismerhette, „előtörténete” azonban mind ez idáig homályban maradt. A könyv a kosárlabdázó tinédzserkorára fókuszál, és új perspektívából mutatja be, honnan indult a pályafutása.
Onnantól látjuk Kobet, amikor még nem érte el semmilyen jelentősebb célját, de már biztos benne, hogy el fogja érni azokat. A Felemelkedés addig követi nyomon a sorsát, míg meg nem valósul egyik nagy vágya: a Los Angeles Lakers tagja lesz.
Sielski hozzáfért a legenda ifjúkori, eddig nem publikált interjúihoz, melyek Bryant álmairól, céljairól tanúskodnak. De a szerző maga is több mint száz interjút készített kötetének hőséről.
Stejǎler Olaru: Nadia Comǎneci és a Securitate
Az egész világot bejárta a hír, amikor a sporttörténelmet írt tornásznő, az ötszörös olimpiai aranyérmes Nadia Comǎneci 1989 novemberében a zöldhatáron át megszökött Romániából. Felfedezése, elképesztő karrierje nem csak az edzőként befutó Károlyi házaspárral fonódott össze, vagy az Ónfalván (Oneşti) szinte a semmiből megszülető versenytornával, de a kommunista terror eszközének számító Securitatéval is.
Dédelgetett sztár volt ő, vagy aranykalitkába zárt, szabadságától megfosztott nemzeti kincs? Veszélyben forgott az élete a szökés után? A titkos iratokat, jelentéseket átnéző Stejǎler Olaru alaposan dokumentált könyve izgalmas látleletet ad egy korszakról, a hol derékbatörő, hol határokat nem ismerő álmokról.
Luca Caioli: Messi – A fiú, aki legenda lett
Lionel Messi egy igazi legenda, és bár a fociban az olimpia kevésbé fontos, mint a más bajnokságok, az aranyat nyerő argentin csapatban ő is benne volt 2008-ban.
Hihetetlen technikájával és a játék iránti lelkesedésével elkápráztatja a futballrajongókat, rengeteg trófeát nyert el és számos rekordot döntött meg pályafutása során. Kétségtelenül ő a futball valaha volt egyik legjobb játékosa.
Luca Caioli könyvéből számos anekdota és érdekesség kiderül Messiről, a szerző pontos képet fest a szupersztárról, az argentínai gyermekkortól a spanyol futballakadémián eltöltött éveken át az FC Barcelonában elért nagyszerű sikerekig és a Paris Saint-Germainben töltött időszakig. Izgalmas és szórakoztató könyv arról a játékosról, akit joggal tartanak számon Pelé és Maradona utódjaként.
Andre Agassi: Open – Önéletrajz
A sporttörténelem egyik legkedveltebb és legtehetségesebb teniszezője gyermekkora óta gyűlölte a teniszt. Nagy sikerű, felejthetetlen önéletrajzában Agassi elmondja élettörténetét, amelyet folyamatos konfliktusok kereteznek, és amely az önpusztítás és a maximalizmus között egyensúlyozik. Játékához hasonlóan könyvét is az elegancia, a stílus, a sebesség és az erő jellemzi. Nyolc Grand Slam egyes bajnokságot nyert az örökranglista hetedik helyezettje, egyetlen férfiversenyzőként ő nyerte meg a Golden Slam-et a négy nagy versenyt plusz az olimpiai aranyérmet. A Davis-kupán is az egyik legsikeresebb amerikai versenyző.
A riválisai több nemzedékének – Jimmy Connors, Pete Sampras, Roger Federer – eleven portréi mellett beszámol félresikerült párkapcsolatairól, az önbizalmát aláásó depressziójáról, és a hibáról, ami miatt csaknem tönkre ment minden. Végül felidézi látványos feltámadását, amely a hősies 1999-es French Openen bekövetkezett visszatérésében csúcsosodott ki, és ő lett a legidősebb férfi versenyző, aki valaha a világranglista élén állt.
Futaki Attila, Tallai Gábor: 10 – A Puskás
A Puskás névről még mindig az egész világ tudja, kiről és miről van szó. Arról, hogy volt egyszer egy zseniális labdarúgó, aki emberek százmillióit kápráztatta el. 1952-ben az Aranycsapat tagjaként ő lőtte az egyik, aranyhoz vezető gólt a helsinki olimpián.
Tehetsége és zseniális játéka vigasztalást jelentett számunkra a szovjet megszállás, a terror, a kommunista elnyomás időszakában. Fénye akkor kezdett el ragyogni, amikor nekünk éppen befellegzett. Öcsinek végül el kellett menekülnie, nekünk pedig megtiltották, hogy beszéljünk róla. Mi azonban továbbra is szerettük Öcsit, ahogy ő is visszavágyott hozzánk a távolból. Mert Puskás Ferenc a világ tetején is az maradt, aki volt: egy huncut mosolyú kispesti srác. Megismételhetetlen a pályája, sorsa páratlan sikertörténet.
Gerald Marzorati: Ismerd meg Serenát!
Soha nem volt még olyan sportoló, mint Serena Williams, akiről ez a lebilincselő portré szól. Két évtizeden át uralta a női teniszt, megváltoztatta a játékmódot, ledöntött számos mítoszt. Négy olimpiai aranyat nyert. Williams hatása azonban nem korlátozódott a teniszpályára. Befolyásos nőként, aki megküzdött a siker eléréséért és megtartásáért, kulturális ikonná vált.
A kötet Williams visszatérését mutatja be a teniszhez a lánya megszületése után - a vitatott 2018-as US Open-döntőtől Ószaka Naomi ellen végig a 2019-es szezonon át, amely több világméretű krízis hátterében zajlott le.
Gerald Marzorati, a New Yorker magazin tenisz-szakírója beszélgetett korábbi női tenisznagyságokkal, sport- és kulturális kommentátorokkal – és magával Serenával. Megfigyelte őt a pálya mellől, a vörös szőnyegen, a divatlapokban, a közösségi médiában, hogy visszaadja a teniszezőnő sok-sok arcát.
Bob Schaller: Michael Phelps, az úszócsoda
Phelps, Cseh László egykori legnagyobb riválisa öt olimpián csak aranyból 23 érmet nyert. Bob Schaller könyvéből az olvasók számos érdekes, korábban nem közölt részletet is megtudhatnak az úszóbajnok életéről.
A szerző átfogó elemzést ad az úszó gyermekkoráról és családjáról, exkluzív interjúkban megszólaltat csapattársakat és edzőket is, illetve részletesen bemutatja Michael Phelps teljesítményét a sydney-i, az athéni és a pekingi olimpiákon.
Rahaman Ali: Testvérem, Muhammad Ali
Megszámlálhatatlanul sokat írtak már Muhammad Aliról, aki minden kétséget kizáróan az egyik legkedveltebb sportoló volt a világon, emellett pedig milliók példaképe. Testvére és legjobb barátja, Rahaman állt a legközelebb Muhammadhoz. A Cassius és Rudolph néven született testvérpár együtt nőtt fel, együtt edzettek, együtt járták be a világot, és együtt harcoltak az utcán és a ringben.
Szemtanúja volt bátyja legjobb és legrosszabb pillanatainak, ismerte a fáradhatatlan tréfamestert, az elszánt polgárjogi aktivistát, a hűtlen férjet és a szerető apát. A kötet bennfentes nézőpontból eleveníti fel a bokszsztár életének nevezetes eseményeit, miközben eddig ismeretlen történetek segítségével rajzolja meg egy büszke, megosztó, ám sérülékeny ember arcképét.
Rahaman Ali rendkívüli és megrendítő memoárja minden eddigi Muhammad Ali-életrajznál nagyobb igényű és személyesebb dokumentum a 20. század egyik ikonikus sportolójáról - és egy, a születéstől egészen a halálig elválaszthatatlan testvérpár története.
Nagy Viktor: Ma nem! – A Szőnyi úttól Tokióig: Így láttam a kapuból!
Nagy Viktor az a szeleburdi fickó, aki képes volt annyira belemélyedni egy könyvbe az egyik világversenyen, hogy lemaradt csapata edzéséről. Aki húszévesen ismerte meg élete párját, de egyedül nem merte elhívni randizni. Aki néha egy szál fürdőgatyában és köpenyben indult el otthonról edzésre, és nem félt elmerülni a kétfokos Holt-Tiszában. Igazságérzete mindig vezette a vízben és a parton is, nehezen viseli, ha valakit bántanak, de saját vívódásait nem szereti kimutatni.
Izgalmas önéletrajzi könyvében Nagy Viktor, aki tagja volt a Tokióban bronzérmet szerző válogatottnak, visszatekint pályafutása állomásaira, egyúttal pedig betekintést enged a magyar póló utóbbi húsz évének kulisszatitkaiba is. A kötetben – mások mellett – Kemény Dénes, Madaras Norbert, Varga Dániel, Märcz Tamás és Hajdú B. István is megszólal.