Kiút a traumából – Ma van a poszttraumás stressz betegség nemzetközi napja

Ma van a poszttraumás stressz betegség nemzetközi napja. Ebből az alkalomból a Traumaközpont a traumáról és a terápiáról tartott izgalmas kerekasztal-beszélgetést. Mutatjuk, hol lehet meghallgatni a podcastet és mi mindenről beszéltek a pszichológusok a PTSD kapcsán. A Traumaközpont szakértőivel Richter Júlia beszélgetett.

Könyves Magazin | 2020. június 26. |

  • A trauma szó eredete a görögökig nyúlik vissza, sérülést, ártalmat, bajt jelent. A trauma váratlan, eláraszt, felülírja a személy megküzdő képességét. A személyiség magvát töri szét.
  • A poszttraumás stressz a trauma következménye. Nagyon sokfélék lehetnek a piszichiátriai zavarok, amiket okoz. Sokan egyedül is megküzdenek vele, és olyan is van, hogy gazdagabban keverednek ki emberek belőle, sokan azonban nem tudnak megbirkózni vele, ők igényelnek szakmai segítséget.
  • A PTSD akkor lép fel, amikor baleset történik, erőszak ér minket, vagy valamiért a szervezetünket testileg-lelkileg veszélyeztetve érezzük. Az esemény után akár azonnal jelentkező állapottól kezdve körülbelül egy hónapig teljesen normális.
  • Több fázisa van. Az elején lehet egy sokk, lefagyás, ami természetes. Aztán jön a kétkedés, önhibáztatás, és annak a kérdésnek a feltevése, hogy miért pont velem történt. A harmadik szakasz az érzelmi indulati kitörések fázisa. Majd felmerül a társas támogatás igénye.
  • Létezik poszttraumás növekedés. Nem biztos, hogy krízissé fajul az állapot, hanem az is előfordul, hogy a személyiség tanul a tapasztalatból.
  • Megváltozhat az emlékezés, a hangulat, az éberség. Szinte mindenre kihat és testi tünetekben is megmutatkozhat. Lehetnek emlékbetörések, érezhetjük úgy magunkat, mintha kívülállók lennénk. Előfordulhat elkerülő viselkedés, hangulatingadozás, a visszaemlékezés képtelensége. Gyakori lehet az önhibáztatás és a bizalmatlanság a világgal szemben.
  • A gyerekek esetében kialakulatlan idegrendszerre hat, ezért sokkal rombolóbb a hosszan fennálló traumatikus kitettség. Hogy kialakul-e PTSD egy trauma után, az attól is függ, hogy a család hogy reagál. Ugyanakkor a legtöbb gyerek a családon belül szenvedi el a traumát.
  • A terápiák esetében a legtöbb hatékony megközelítés abból indul ki, hogy a trauma után ezek normális, automatikus reakciók egy nem normális helyzetre.
  • A terápiában három szakasz van: a stabilizálás, a feldolgozás majd az integráció, a jövőre való fókuszálás. 

 

 

 

 

 

 

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Szentesi Évát édesanyja betegsége szembesítette saját feldolgozatlan traumáival

Szentesi Éva reméli, hogy a betegségével kapcsolatban nem kell már új fejezetet nyitnia. A legfontosabbat utoljára hagytam című új könyvet egyszerre szánja lezárónak és összegzőnek - a kötetet a Margón mutatták be.

...
Nagy

Szántó T. Gábor: Az elhallgatott traumák roncsolnak, emiatt a nemzedékek konfliktusba kerülnek egymással

Írhat egy író szimfóniát? Úgy tűnik, igen, hiszen Szántó T. Gábor legújabb regénye, az Európa szimfónia nemcsak címében, de négy részre tagolódó szerkezetében is a zeneművet idézi. A szerzővel családi titkokról, a megtévesztett értelmiségi ifjúságról, és a történelem ismétlődő mintázatairól beszélgettünk. 

...
Szívünk rajta

Egy zaklatott trauma- feldolgozás krónikája

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ebben az EU-s országban engedélyezhetik legközelebb az eutanáziát

Újabb ország parlamentjében nyújtottak be olyan törvényjavaslatot, mely az eutanáziát lehetővé tévő gyógyszer engedélyezésére vonatkozik. Könyveket ajánlunk a hír mellé.

...
Zöld

4 könyv azoknak, aki hátat fordítanának a magánynak

Az Egyesült Államokban élő 45 és 65 év közötti emberek jóval magányosabbnak, elszigeteltebbnek érzik magukat egy friss tanulmány szerint, mint európai társaik. 4 könyvet ajánlunk a jobb társas kapcsolatokért.

...
Zöld

Zöld kiadók: Mik azok a környezetbarát betűtípusok?

A világ egyik legnagyobb kiadója, a HarperCollins több ezer fát mentett meg azzal, hogy az utóbbi pár évben apró, zöld szemléletű változtatásokat vezettek be a könyvtervezés terén.

Még több olvasnivaló
...
Podcast

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek

A Könyves Magazin podcastjában Kemény Lili először beszél a Nem című önéletrajzi regényéről. Hallgassátok!

...
Nagy

Ayhan Gökhan: A fal című regényben a kívülállóság markánsan képviselteti magát [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Ayhan Gökhan Marlen Haushofer egyik regényéről írt.

...
Nagy

Bánhidi Lilla: Még másfél nap

„Bemegy a próbafülkébe. Levetkőzik, belebújik a farmerruhába. Tetszik magának” ‒ Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

...
Podcast

Szexualitás, vagina, szülés – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk ötödik vendége Dr. Benkovics Júlia nőgyógyász volt, a beszélgetéshez könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Gyerekirodalom

Roma mesék a gyerekirodalomban – Mi történt az elmúlt években?

Hogyan jelennek meg a roma mesék, karakterek, hagyományok a gyerekeknek szóló kötetekben? Veszprémi Szilveszter költő, irodalmár négy, a közelmúltban megjelent könyvet vizsgált meg.

...
Nagy

Költészet napja – Ismerj meg 6 új verseskötetet és a szerzőiket! [2. rész]

A magyar költészet napja alkalmából készített összeállításunkban 6 frissen megjelent verskönyv szerzőjét ismerhetitek meg, és a köteteikből is mutatunk egy részletet. Kerber Balázs, Láng Orsolya és Takács Nándor válaszai és szövege.

A hét könyve
Kritika
A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról
...
Kritika

„A rendszerek változnak, a cigánypolitikájuk nem” – Zsigó Jenő a Tények és tanúk sorozatban

Zsigó Jenő a magyarországi cigány mozgalom egyik legkiemelkedőbb alakjaként évtizedeken át dolgozott a hazai közéletben. Életinterjú-kötetén keresztül egy elkötelezett, soha meg nem alkuvó ember munkásságát ismerjük meg.

Olvass!
...
Beleolvasó

Az Emberszemlélet humanista filozófiába öltöztetett kézikönyv a fenntarthatóságról

Gazsi Zoltán első könyve életrajzba bújtatott vállalati-impresszionista tankönyv cégvezetésről, fenntarthatóságról, a hétköznapok vidámságáról és a nehéz élethelyzetek túléléséről. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A PTSD-s detektív egy megfojtott nő ügyét próbálja felderíteni ebben a mágikus krimiben

Kocsis Gergely A varjúszellem című regényében közélet és történelem, krimi és horror szálai fonódnak lidérces, felkavaró történetté, melynek legfőbb kérdése, hogy a holtak mentik meg az élőket, vagy fordítva. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A Kovács ikrek regényében az élők gürcölnek, a holtak mulatnak – Olvass bele!

Tovább vinni az évtizedek óta épített családi gazdaságot, vagy meglépni előle? Többek közt erről szól a Kovács ikrek különleges humorú, mágikus realista családregénye. Olvass bele a Lesz majd minden című könyvbe!