- A trauma szó eredete a görögökig nyúlik vissza, sérülést, ártalmat, bajt jelent. A trauma váratlan, eláraszt, felülírja a személy megküzdő képességét. A személyiség magvát töri szét.
- A poszttraumás stressz a trauma következménye. Nagyon sokfélék lehetnek a piszichiátriai zavarok, amiket okoz. Sokan egyedül is megküzdenek vele, és olyan is van, hogy gazdagabban keverednek ki emberek belőle, sokan azonban nem tudnak megbirkózni vele, ők igényelnek szakmai segítséget.
- A PTSD akkor lép fel, amikor baleset történik, erőszak ér minket, vagy valamiért a szervezetünket testileg-lelkileg veszélyeztetve érezzük. Az esemény után akár azonnal jelentkező állapottól kezdve körülbelül egy hónapig teljesen normális.
- Több fázisa van. Az elején lehet egy sokk, lefagyás, ami természetes. Aztán jön a kétkedés, önhibáztatás, és annak a kérdésnek a feltevése, hogy miért pont velem történt. A harmadik szakasz az érzelmi indulati kitörések fázisa. Majd felmerül a társas támogatás igénye.
- Létezik poszttraumás növekedés. Nem biztos, hogy krízissé fajul az állapot, hanem az is előfordul, hogy a személyiség tanul a tapasztalatból.
- Megváltozhat az emlékezés, a hangulat, az éberség. Szinte mindenre kihat és testi tünetekben is megmutatkozhat. Lehetnek emlékbetörések, érezhetjük úgy magunkat, mintha kívülállók lennénk. Előfordulhat elkerülő viselkedés, hangulatingadozás, a visszaemlékezés képtelensége. Gyakori lehet az önhibáztatás és a bizalmatlanság a világgal szemben.
- A gyerekek esetében kialakulatlan idegrendszerre hat, ezért sokkal rombolóbb a hosszan fennálló traumatikus kitettség. Hogy kialakul-e PTSD egy trauma után, az attól is függ, hogy a család hogy reagál. Ugyanakkor a legtöbb gyerek a családon belül szenvedi el a traumát.
- A terápiák esetében a legtöbb hatékony megközelítés abból indul ki, hogy a trauma után ezek normális, automatikus reakciók egy nem normális helyzetre.
- A terápiában három szakasz van: a stabilizálás, a feldolgozás majd az integráció, a jövőre való fókuszálás.