- A könyv kiindulópontja Popper Péter egyik aranyköpése volt, ami szerint manapság az ember vagy intelligens és depressziós vagy boldog és hülye. Ez a mondás nagyon tetszett Kepesnek, ezért elraktározta magában és most elővette.
- Manapság nagy az elbizonytalanodás a világban, az emberek javarésze ezért is kezdett el kutatni a boldogság után.
- Egy gondolat mentén indult el, aztán rengeteget olvasott hozzá, de a saját életéből is vett példákat. Ez jó kísérlet volt arra, hogy végiggondolja az életét.
- Új nézőpontból tekintett rá a saját életére, erre az irodalmi esszé műfaja nagyon alkalmas. Nem a tudományosság a lényeg, maga a gondolatmenet segít sokat az embernek. A végére úgy érezte, sokat tanult.
- A boldogság szót igyekezett szőrmentén kezelni, mert annyira elkopott már. Inkább a derű kifejezést kedveli.
- Amit fontosnak tart, az inkább az irónia és önirónia. Ez a családjában mindig is megvolt, ami nélkül nehéz is lett volna az élet, annyifelé dobálta a világ őket.
- Julio Cortazár többször is felbukkan a könyvben. Kepes Andrást személyes viszony fűzi hozzá. Ennek az is az oka, hogy a kamaszkorát Argentínában töltötte diplomatagyerekként, de kiskorában más országokban is lakott. Emiatt mindenhol egy kicsit kívülálló lett. A mindenhova tartozás és a sehova sem tartozás szabadságát találta meg Cortazár írásaiban is.
- A Buenos Airesben töltött időszak, a magántanuló státusz, a többcsatornás televízió, a mozi, az irodalom volt hatással rá kamaszkorában, ebből egy furcsa mixtúra keletkezett, ami a mai napig a gondolkodásmódjának alapja.
- A könyvnek van egy összegző jellege, és ez szerinte természetes hetvenéves kor felett, bár korábban is fogékony volt erre. Nem akar semmit lezárni ezzel a könyvvel, bár nem hiszi, hogy az életéről fog még írni, mert már unja.
- A társadalmi érzékenység, ami megjelenik az esszékben, családi örökség. A jelenlegi világra reflektálni szerinte az értelmiségi magatartás része. Csak mindezt higgadtan tenni egyre nehezebb.
- A személyes élmények és a tények izgalmas keveréke a kötet. Szerinte nehéz különválasztani, hogy mi a fikció és mi az igazság. A családtörténetben is komoly szerepe van a fikciónak, de olyan is előfordult már vele, hogy fikciót írt és kitalált valamit, később azonban kiderült, hogy valóság volt.
- A könyvben a covid témája is előkerül. Ez az év szerinte valóban korszakhatárnak tűnik, de nemcsak a járvány miatt, hanem az elmagányosodás, a tudományos eredmények, a politikai és gazdasági válságok miatt is. Éppen ezért meg kell tanulni más szemléletben gondolkodni. Ha el tudjuk fogadni a kételyt, és hogy a valóság alaphelyzete a bizonytalanság, az segíthet átvészelni ezt a korszakot.