Kepes András: Meg kell tanulnunk elfogadni, hogy a valóság alaphelyzete a bizonytalanság

Kepes András új esszékötete, A boldog hülye és az okos depressziós (olvass bele ITT) nemcsak azt kutatja, hogyan lehetünk boldogok ebben a világban, hanem saját és családja történetének kérdéseire is válaszokat ad. A szerző tegnap a karácsonyi Összekötve adásában mesélt kamaszkoráról, az önirónia fontosságáról, és arról, mit kell megtanulnunk 2020-ban. 

Forgách Kinga | 2020. december 10. |

  • A könyv kiindulópontja Popper Péter egyik aranyköpése volt, ami szerint manapság az ember vagy intelligens és depressziós vagy boldog és hülye. Ez a mondás nagyon tetszett Kepesnek, ezért elraktározta magában és most elővette.
  • Manapság nagy az elbizonytalanodás a világban, az emberek javarésze ezért is kezdett el kutatni a boldogság után.
Kepes András
A boldog hülye és az okos depressziós
Libri Könyvkiadó, 2020, 243 oldal
Kepes András: A boldog hülye és az okos depressziós
  • Egy gondolat mentén indult el, aztán rengeteget olvasott hozzá, de a saját életéből is vett példákat. Ez jó kísérlet volt arra, hogy végiggondolja az életét.
  • Új nézőpontból tekintett rá a saját életére, erre az irodalmi esszé műfaja nagyon alkalmas. Nem a tudományosság a lényeg, maga a gondolatmenet segít sokat az embernek. A végére úgy érezte, sokat tanult.
  • A boldogság szót igyekezett szőrmentén kezelni, mert annyira elkopott már. Inkább a derű kifejezést kedveli.
  • Amit fontosnak tart, az inkább az irónia és önirónia. Ez a családjában mindig is megvolt, ami nélkül nehéz is lett volna az élet, annyifelé dobálta a világ őket.
  • Julio Cortazár többször is felbukkan a könyvben. Kepes Andrást személyes viszony fűzi hozzá. Ennek az is az oka, hogy a kamaszkorát Argentínában töltötte diplomatagyerekként, de kiskorában más országokban is lakott. Emiatt mindenhol egy kicsit kívülálló lett. A mindenhova tartozás és a sehova sem tartozás szabadságát találta meg Cortazár írásaiban is.
  • A Buenos Airesben töltött időszak, a magántanuló státusz, a többcsatornás televízió, a mozi, az irodalom volt hatással rá kamaszkorában, ebből egy furcsa mixtúra keletkezett, ami a mai napig a gondolkodásmódjának alapja.
  • A könyvnek van egy összegző jellege, és ez szerinte természetes hetvenéves kor felett, bár korábban is fogékony volt erre. Nem akar semmit lezárni ezzel a könyvvel, bár nem hiszi, hogy az életéről fog még írni, mert már unja.
  • A társadalmi érzékenység, ami megjelenik az esszékben, családi örökség. A jelenlegi világra reflektálni szerinte az értelmiségi magatartás része. Csak mindezt higgadtan tenni egyre nehezebb.
  • A személyes élmények és a tények izgalmas keveréke a kötet. Szerinte nehéz különválasztani, hogy mi a fikció és mi az igazság. A családtörténetben is komoly szerepe van a fikciónak, de olyan is előfordult már vele, hogy fikciót írt és kitalált valamit, később azonban kiderült, hogy valóság volt.
  • A könyvben a covid témája is előkerül. Ez az év szerinte valóban korszakhatárnak tűnik, de nemcsak a járvány miatt, hanem az elmagányosodás, a tudományos eredmények, a politikai és gazdasági válságok miatt is. Éppen ezért meg kell tanulni más szemléletben gondolkodni. Ha el tudjuk fogadni a kételyt, és hogy a valóság alaphelyzete a bizonytalanság, az segíthet átvészelni ezt a korszakot.

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Halász Rita: Egy teljesen átlagos családban is jelen lehet erőszak

Halász Rita első regénye, a Mély levegő ott kezdődik, ahol más történetek véget érnek: a menekülés pillanatában. A karácsonyi Összekötvében a négy fal között lejátszódó drámákról és a diszfunkcionális családokról Valuska László beszélgetett a szerzővel.

...

Kepes András: Azt terveztem, íróként visszafogott, nyers és férfias leszek (részlet)

 Kepes András nem tévés, hanem író, akinek most jelent meg esszékötete, A boldog hülye és az okos depressziós címmel: kultúra, tudomány és személyes történetek írják át egymást.

...

Kepes András lemondta könyvbemutatóját a PIM-ben

Kedden tartották volna Kepes András új könyvének online bemutatóját a Petőfi Irodalmi Múzeumban, amelyet az író-műsorvezető Demeter Szilárd botrányt kavart publicisztikája miatt hétfőn lemondott.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

Polc

Egy idióta zaklatóval is együtt lehet érezni – Virginie Despentes MeToo-regényéről

...

Papp-Zakor Ilka egy autista fiú történetében mutatja meg, hogyan kell összeszorított fogakkal szeretni

...

Evelio Rosero kolumbiai háborújában nincsenek oldalak, csak népirtás

...

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

...
Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.