Kepes András: Meg kell tanulnunk elfogadni, hogy a valóság alaphelyzete a bizonytalanság

Kepes András új esszékötete, A boldog hülye és az okos depressziós (olvass bele ITT) nemcsak azt kutatja, hogyan lehetünk boldogok ebben a világban, hanem saját és családja történetének kérdéseire is válaszokat ad. A szerző tegnap a karácsonyi Összekötve adásában mesélt kamaszkoráról, az önirónia fontosságáról, és arról, mit kell megtanulnunk 2020-ban. 

Forgách Kinga | 2020. december 10. |

  • A könyv kiindulópontja Popper Péter egyik aranyköpése volt, ami szerint manapság az ember vagy intelligens és depressziós vagy boldog és hülye. Ez a mondás nagyon tetszett Kepesnek, ezért elraktározta magában és most elővette.
  • Manapság nagy az elbizonytalanodás a világban, az emberek javarésze ezért is kezdett el kutatni a boldogság után.
Kepes András
A boldog hülye és az okos depressziós
Libri Könyvkiadó, 2020, 243 oldal
Kepes András: A boldog hülye és az okos depressziós
  • Egy gondolat mentén indult el, aztán rengeteget olvasott hozzá, de a saját életéből is vett példákat. Ez jó kísérlet volt arra, hogy végiggondolja az életét.
  • Új nézőpontból tekintett rá a saját életére, erre az irodalmi esszé műfaja nagyon alkalmas. Nem a tudományosság a lényeg, maga a gondolatmenet segít sokat az embernek. A végére úgy érezte, sokat tanult.
  • A boldogság szót igyekezett szőrmentén kezelni, mert annyira elkopott már. Inkább a derű kifejezést kedveli.
  • Amit fontosnak tart, az inkább az irónia és önirónia. Ez a családjában mindig is megvolt, ami nélkül nehéz is lett volna az élet, annyifelé dobálta a világ őket.
  • Julio Cortazár többször is felbukkan a könyvben. Kepes Andrást személyes viszony fűzi hozzá. Ennek az is az oka, hogy a kamaszkorát Argentínában töltötte diplomatagyerekként, de kiskorában más országokban is lakott. Emiatt mindenhol egy kicsit kívülálló lett. A mindenhova tartozás és a sehova sem tartozás szabadságát találta meg Cortazár írásaiban is.
  • A Buenos Airesben töltött időszak, a magántanuló státusz, a többcsatornás televízió, a mozi, az irodalom volt hatással rá kamaszkorában, ebből egy furcsa mixtúra keletkezett, ami a mai napig a gondolkodásmódjának alapja.
  • A könyvnek van egy összegző jellege, és ez szerinte természetes hetvenéves kor felett, bár korábban is fogékony volt erre. Nem akar semmit lezárni ezzel a könyvvel, bár nem hiszi, hogy az életéről fog még írni, mert már unja.
  • A társadalmi érzékenység, ami megjelenik az esszékben, családi örökség. A jelenlegi világra reflektálni szerinte az értelmiségi magatartás része. Csak mindezt higgadtan tenni egyre nehezebb.
  • A személyes élmények és a tények izgalmas keveréke a kötet. Szerinte nehéz különválasztani, hogy mi a fikció és mi az igazság. A családtörténetben is komoly szerepe van a fikciónak, de olyan is előfordult már vele, hogy fikciót írt és kitalált valamit, később azonban kiderült, hogy valóság volt.
  • A könyvben a covid témája is előkerül. Ez az év szerinte valóban korszakhatárnak tűnik, de nemcsak a járvány miatt, hanem az elmagányosodás, a tudományos eredmények, a politikai és gazdasági válságok miatt is. Éppen ezért meg kell tanulni más szemléletben gondolkodni. Ha el tudjuk fogadni a kételyt, és hogy a valóság alaphelyzete a bizonytalanság, az segíthet átvészelni ezt a korszakot.

 

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Halász Rita: Egy teljesen átlagos családban is jelen lehet erőszak

Halász Rita első regénye, a Mély levegő ott kezdődik, ahol más történetek véget érnek: a menekülés pillanatában. A karácsonyi Összekötvében a négy fal között lejátszódó drámákról és a diszfunkcionális családokról Valuska László beszélgetett a szerzővel.

...
Beleolvasó

Kepes András: Azt terveztem, íróként visszafogott, nyers és férfias leszek (részlet)

 Kepes András nem tévés, hanem író, akinek most jelent meg esszékötete, A boldog hülye és az okos depressziós címmel: kultúra, tudomány és személyes történetek írják át egymást.

...
Hírek

Kepes András lemondta könyvbemutatóját a PIM-ben

Kedden tartották volna Kepes András új könyvének online bemutatóját a Petőfi Irodalmi Múzeumban, amelyet az író-műsorvezető Demeter Szilárd botrányt kavart publicisztikája miatt hétfőn lemondott.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Hírek
...
Hírek

Bödőcs szipogó kérvényezője sosem nyúlt le uniós forrásokat

...
Gyerekirodalom

6 könyv, ami a holokauszt témáját dolgozza fel gyerekeknek

...
Hírek

Rekordot döntöttek a magyar olvasók

...
Hírek

Bartis Attila és Tóth Krisztina is versenyben van az EBRD Irodalmi Díjáért

...
Hírek

Ledöntötték Radnóti Miklós mellszobrát Győrben

...
Hírek

Meghalt András Ferenc, a hazai krimit új alapokra helyező rendező

...
Szórakozás

8 könyv, amiről azt hitték, soha nem lehet filmre vinni

...
Szórakozás

A sógun alkotója elárulta, mi sokkolta őt az eredeti regényben

...
Szórakozás

Buli a Budapest Parkban, drMáriás, PesText és még Van Gogh is [PROGRAMAJÁNLÓ]

Polc

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...

Kemény Lili harcai: az önéletírás mint felszámolás és teremtés

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...
Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.