A napokban jelent meg Maureen Callahan oknyomozó újságíró könyve, amely évtizedeken át vizsgálja a Kennedy család tagjainak abuzív (és nem egyszer halált okozó) viselkedését.
Az Ask Not (Ne kérdezd), melynek címe utalás John F. Kennedy 1961-es beiktatási beszédére, levéltári anyagok, (ön)életrajzok, családtagokkal és barátokkal készült interjúk, valamint korabeli újsághírek felhasználásával számol be azon nők történetéről, akiket a Kennedy család tett tönkre. A könyv sötét képet fest az Egyesült Államok egyik legjelentősebb politikus-dinasztiájának tagjairól – de vajon szolgál-e új információval a nyilvánosság számára?
A pátriárka
Callahan könyve generációról generációra veszi végig a Kennedyk viselt dolgait. A történet „Big Joe”-val (id. Joseph P. Kennedy) kezdődik, aki megalapozta a családi vagyont, és hozzá a népes családot.
Callahan „pénzügyileg és szexuálisan telhetetlen” emberként mutatja be a Kennedy pátriárkát,
aki szeretők hosszú sorát tartotta. Közéjük tartozott a némafilm csillaga, Gloria Swanson is, aki visszaemlékezéseiben arról számolt be, hogy a férfi megerőszakolta őt.
Az elnök és a szenátor
Joe nőkhöz fűződő viszonyát fiai is megörökölték. Mint az köztudott, John F. Kennedy elnöksége alatt a Fehér Házból ki-be jártak a férfi fiatal szeretői. A sajtóirodában dolgozó, tizenkilencéves Mimi Beardsley később nagy port kavaró memoárban számolt be kettejük viszonyáról.
De John öccse, Ted Kennedy is botrányos nőcsábász hírében állt. Egy újságíró elmondása alapján a szenátor „gusztustalan” viselkedése arra engedett következtetni, hogy
a férfi „komoly személyiségfejlődési zavarokkal küzd”.
A hozzá köthető legsúlyosabb tragédia 1969-ben következett be, mikor Ted kocsijával véletlenül egy tóba hajtott. Miután a férfi sikeresen partra úszott, magára hagyta a vele utazó Mary Jo Kopechne-t, aki lassan megfulladt a vízzel megtelő kocsiban.
Amerika hercege és Biden kihívója
Az átok a következő generációban sem tört meg: Callahan beszámol az ifjabb John F. Kennedy házasságának rémségeiről, és a végzetes napról, mikor „Amerika hercege” maga vezette repülőbe ültette feleségét és annak húgát.
A repülőgép az óceánba csapódott és mindhárman életüket vesztették.
De Bobby Kennedy fia, az idei elnökválasztáson függetlenként induló ifjabb Robert F. Kennedy sem marad említés nélkül. Callahan szerint érthetetlen, hogy míg a politikus oltásellenes és antiszemita megjegyzéseit széles körben kritizálták, egy szó sem esett arról, milyen kegyetlenségeket követett el a hozzá közel álló nőkkel szemben.
A Kennedy-gépezet
Calahan szerint az itt felsorolt rémtörténetek ellenére a Kennedyk mindeddig sikeresen elkerülték, hogy komoly vád érhesse családtagjaikat.
„Mikor egy áldozat megpróbált harcra kelni az őt tönkre tevő férfival, az egész Kennedy-gépezet erejével találta szemben magát. Bármilyen gazdag, híres vagy hatalmas volt is a nő, a család sikeresen elhitette a nyilvánossággal, hogy
csak egy őrült, gyűlölködő, bosszúra éhes viperáról van szó”
– írja a szerző.
Így lett Mary Jo Kopechne halála „Ted tragédiája”, és így vált az ifjabb Robert öngyilkosságba menekülő felesége menthetetlen alkoholistává, az ifjabb John szörnyhalált halt házastársa pedig „drogos hárpiává, aki megkeserítette Amerika hercegének utolsó napjait”.
Új vádak vagy régóta ismert borzalom?
Azonban nem mindenki ért egyet azzal, hogy az Ask Not elfeledett bűnöket hozott napvilágra. A New York Timesban egy meglehetősen kritikus hangú cikk jelent meg a könyvről, amely ideológiai motiváltsággal vádolja Callahant.
A cikk szerzője, Louis Bayard szerint a Kennedy férfiak viselt dolgait az elmúlt évtizedekben gondos riporteri munka tárta a nyilvánosság elé. Így, bár Callahan azzal a céllal írta meg a könyvet, hogy a Kennedyk bűneivel sokkolja az olvasót,
„az egyedüli sokk mostanra a sokk hiánya”
– állítja a Bayard, aki maga is több kötetet jelentetett meg a Kennedy családról.
Bayard emellett kétségbe vonja a könyvben szereplő egyes történetek megbízhatóságát is: „[Callahan] forrásai között ott szerepel a The National Enquirer (amerikai tabloid – a szerk.), több dögkeselyű módjára viselkedő újságíró (…), valamint az öncélú sározásban jeleskedő figurák vegyes társasága.”
„Ez utóbbi csoporthoz tartozik egy szenátusi segéd is, aki féktelen kokainhasználattal vádolta Ted Kennedyt, azonban története néhány keresztkérdés után darabjaira hullott.
A családdal kapcsolatban felmerülő valamennyi összeesküvés-elmélet (…) helyet kap a könyv lapjain”
– jelenti ki a cikk.
Ami pedig Callahan állítását illeti, miszerint a Kennedy család továbbra is „nagy hatalommal bíró, gyakran kártékony” jelenség az Egyesült Államokban, Bayart szerint a szerző a múltról ír; a Kennedyket övező mitikus köd már rég eloszlott.
Nyitókép: Wikimédia