A Kennedyk őrültek voltak és minden nőt tönkretettek

A Kennedyk őrültek voltak és minden nőt tönkretettek

Maureen Callahan új könyvében több generáció bűneit gyűjtötte össze, hogy egyszer és mindekorra véget vessen a Kennedy családot övező hódolatnak. Nincs mindenki elragadtatva.

hhz | 2024. július 08. |

A napokban jelent meg Maureen Callahan oknyomozó újságíró könyve, amely évtizedeken át vizsgálja a Kennedy család tagjainak abuzív (és nem egyszer halált okozó) viselkedését.

Az Ask Not (Ne kérdezd), melynek címe utalás John F. Kennedy 1961-es beiktatási beszédére, levéltári anyagok, (ön)életrajzok, családtagokkal és barátokkal készült interjúk, valamint korabeli újsághírek felhasználásával számol be azon nők történetéről, akiket a Kennedy család tett tönkre. A könyv sötét képet fest az Egyesült Államok egyik legjelentősebb politikus-dinasztiájának tagjairól – de vajon szolgál-e új információval a nyilvánosság számára?

A pátriárka

Callahan könyve generációról generációra veszi végig a Kennedyk viselt dolgait. A történet „Big Joe”-val (id. Joseph P. Kennedy) kezdődik, aki megalapozta a családi vagyont, és hozzá a népes családot.

Callahan „pénzügyileg és szexuálisan telhetetlen” emberként mutatja be a Kennedy pátriárkát,

aki szeretők hosszú sorát tartotta. Közéjük tartozott a némafilm csillaga, Gloria Swanson is, aki visszaemlékezéseiben arról számolt be, hogy a férfi megerőszakolta őt.

Az elnök és a szenátor

Joe nőkhöz fűződő viszonyát fiai is megörökölték. Mint az köztudott, John F. Kennedy elnöksége alatt a Fehér Házból ki-be jártak a férfi fiatal szeretői. A sajtóirodában dolgozó, tizenkilencéves Mimi Beardsley később nagy port kavaró memoárban számolt be kettejük viszonyáról.

De John öccse, Ted Kennedy is botrányos nőcsábász hírében állt. Egy újságíró elmondása alapján a szenátor „gusztustalan” viselkedése arra engedett következtetni, hogy

a férfi „komoly személyiségfejlődési zavarokkal küzd”.

A hozzá köthető legsúlyosabb tragédia 1969-ben következett be, mikor Ted kocsijával véletlenül egy tóba hajtott. Miután a férfi sikeresen partra úszott, magára hagyta a vele utazó Mary Jo Kopechne-t, aki lassan megfulladt a vízzel megtelő kocsiban.

Amerika hercege és Biden kihívója

Az átok a következő generációban sem tört meg: Callahan beszámol az ifjabb John F. Kennedy házasságának rémségeiről, és a végzetes napról, mikor „Amerika hercege” maga vezette repülőbe ültette feleségét és annak húgát.

A repülőgép az óceánba csapódott és mindhárman életüket vesztették.

De Bobby Kennedy fia, az idei elnökválasztáson függetlenként induló ifjabb Robert F. Kennedy sem marad említés nélkül. Callahan szerint érthetetlen, hogy míg a politikus oltásellenes és antiszemita megjegyzéseit széles körben kritizálták, egy szó sem esett arról, milyen kegyetlenségeket követett el a hozzá közel álló nőkkel szemben.

A Kennedy-gépezet

Calahan szerint az itt felsorolt rémtörténetek  ellenére a Kennedyk mindeddig sikeresen elkerülték, hogy komoly vád érhesse családtagjaikat.

„Mikor egy áldozat megpróbált harcra kelni az őt tönkre tevő férfival, az egész Kennedy-gépezet erejével találta szemben magát. Bármilyen gazdag, híres vagy hatalmas volt is a nő, a család sikeresen elhitette a nyilvánossággal, hogy

csak egy őrült, gyűlölködő, bosszúra éhes viperáról van szó”

– írja a szerző.

Így lett Mary Jo Kopechne halála „Ted tragédiája”, és így vált az ifjabb Robert öngyilkosságba menekülő felesége menthetetlen alkoholistává, az ifjabb John szörnyhalált halt házastársa pedig „drogos hárpiává, aki megkeserítette Amerika hercegének utolsó napjait”.

Új vádak vagy régóta ismert borzalom?

Azonban nem mindenki ért egyet azzal, hogy az Ask Not elfeledett bűnöket hozott napvilágra. A New York Timesban egy meglehetősen kritikus hangú cikk jelent meg a könyvről, amely ideológiai motiváltsággal vádolja Callahant.

A cikk szerzője, Louis Bayard szerint a Kennedy férfiak viselt dolgait az elmúlt évtizedekben gondos riporteri munka tárta a nyilvánosság elé. Így, bár Callahan azzal a céllal írta meg a könyvet, hogy a Kennedyk bűneivel sokkolja az olvasót,

„az egyedüli sokk mostanra a sokk hiánya”

– állítja a Bayard, aki maga is több kötetet jelentetett meg a Kennedy családról.

Bayard emellett kétségbe vonja a könyvben szereplő egyes történetek megbízhatóságát is: „[Callahan] forrásai között ott szerepel a The National Enquirer (amerikai tabloid – a szerk.), több dögkeselyű módjára viselkedő újságíró (…), valamint az öncélú sározásban jeleskedő figurák vegyes társasága.”

„Ez utóbbi csoporthoz tartozik egy szenátusi segéd is, aki féktelen kokainhasználattal vádolta Ted Kennedyt, azonban története néhány keresztkérdés után darabjaira hullott.

A családdal kapcsolatban felmerülő valamennyi összeesküvés-elmélet (…) helyet kap a könyv lapjain”

– jelenti ki a cikk.

Ami pedig Callahan állítását illeti, miszerint a Kennedy család továbbra is „nagy hatalommal bíró, gyakran kártékony” jelenség az Egyesült Államokban, Bayart szerint a szerző a múltról ír; a Kennedyket övező mitikus köd már rég eloszlott.

 

Nyitókép: Wikimédia

(Guardian, New York Times)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Könyvtavasz

Amikor belesodródsz egy viszonyba, a vallásod és a politika sem állít meg – Olvass bele Louise Kennedy regényébe!

A zavaros 1970-es évek Észak-Írországában egy fiatal nő viszonyt kezd egy fiatalokat mentő ügyvéddel. Mutatunk egy részletet Louise Kennedy regényéből!

...
Hírek

A Kennedy-átok nem a tragikus halál, hanem a teljesítménykényszer

Új könyvében egy amerikai dinasztia megpróbáltatásait és tragédiáit tárja fel James Patterson. A The Hosue of Kennedy című kötet, amelyet Cynthia Fagennel közösen jegyez, kedden jelent meg és annak jár utána, hogy vajon létezik-e a Kennedy-átok.,

...
Kritika

A földrengés nem olyan, mint a Kennedy család

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Hírek
...
Nagy

Czinki Ferenc: Az lehet, hogy mások a történelemben élnek, én az irodalomban [Margó-díj zsűri]

...
Beleolvasó

Ali Smith új regényében párhuzamot von jelenünk és a középkori pestisjárvány időszaka között

...
Beleolvasó

Valaki szivárványszínűre mázolja a Szabadság-szobrot Bíró Péter új regényében

...
Hírek

Csoóri Sándor szellemiségét idézi meg a Platon Karataev új dala

...
Szórakozás

Ezeket a könyveket olvasd, ha tetszett a Heartstopper

...
Beleolvasó

Így viaskodik az újrakezdéssel Bakos Gyöngyi novellájának szereplője

...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

A hét könyve
Kritika
Dühkitörések, fájdalom, kétségbeesés – Max Porter regénye egy kamasz tudatának mélyére vezet
...
Nagy

Gyurkó Szilvia és a jobb világba vetett hit – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Elindult az Ezt senki nem mondta! című podcastunk második évada, a második epizód vendége Gyurkó Szilvia volt. A beszélgetéshez könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.