Nagyapámnak menő utazós instája lehetett volna - Maradj otthon #52

Kezdődik a 10. karanténban töltött hetünk. Rengeteg lemondott munka, sok bosszankodás és nevetés, rengeteg feldolgozott kép van mögöttem. Egyrészt unom már, ami van, másrészt minden pénteket várom a képválogatás és emiatt a cikksorozat miatt. A hét első felében azon gondolkodom, melyik sorozatot vegyem elő, legyen esetleg az épülő Erzsébet-híd vagy Helsinki? Végül Jugoszlávia mellett döntöttem, mert minden megvan benne, ami a nyaraláshoz kell: tenger, városnézés, hajókázás. Ezekkel itt és most kibékülnék.

Sokat gondolkodom azon, 

hol van a határ aközött, hogy "csak" megmutatom a nagyapám képeit vagy bemutatom a családomat.

Fotósként máshogy gondolok erre, mint azok az influenszerek, akiknél eltűnik a határ a magánélet és a reklámozás között, én nem tartom jónak, hogy mindent kiteszünk az ablakba 300 lájkért. Nagyapámnak biztos menő utazós intagramja lehetne, szuper helyekkel, érdekes arcokkal, de biztosan nem csinálná, mert ezek a képek a családnak készültek, legfeljebb a szűk baráti körnek. 

Ebben a sorozatomban jelent már meg nagyapám és nagymamám is a képeken, mert kell a személyesség is, ez a diaválogatás elsősorban róluk szól.

Még mindig kétségeim vannak, hogy mennyire helyes ez, amit csinálok, bár azt hiszem, az emlékek (és a hagyaték) ennél jobb feldolgozását elképzelni sem tudom.

Az IKEA-bevásárlást is úgy tervezem, hogy a kigyűjtött képekhez mekkora keretet kell vásárolnom. Itt nyert értelmet a karantén alatti diaválogatás: elkezdtem máshogy nézni a képekre, mert hétről-hétre megosztok egy adagot mindig. 

Az már kiderült a sorozatot követők számára, hogy nagypapám rengeteget fotózott, és talán az sem titok, elég nagy hatással volt ezzel rám, pedig szegény mindent megpróbált, hogy inkább építőmérnök legyek.

Emlékeim szerint a nagyszüleimnél 2-3 kép volt összesen kitéve a polcra. Sosem volt ennél több, pedig több aktatáskányi diát rejtettek a szekrény alá. Több van ezekben a képekben. Ha az olvasó átpörgeti ezeket a cikkeket, és talál 1-2 számára érdekes képet, ami megidéz 1-2 saját emléket a családjáról vagy a nyaralásokról, akkor már megérte ezeket a képeket megosztani.

Fotó: Tiszavölgyi László

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Nagyapa kileste nagyvilág - Maradj otthon #46

6500 kép átnézve, 4200 szelektíven kidobva. Nyolc hétnyi utazás ért részben véget. Egy család élete, rengeteg utazás, most a Felvidékre. Valuska Gábor mostantól digitalizál.

...

Leningrád elhozta a szabadságot - Maradj otthon #40

Egy 1989-es leningrádi utazás elhozza a szabadság érzetét a diafilmeket válogató Valuska Gábor számára. ZIL troli, egy narancssárga Ikarus, valamint streetfotózás a rendszerváltás előtti utolsó pillanatokban.

...

Kinek melyik arcát mutatja Velence - Maradj otthon #34

Nagypapám 1990-ben készült képein azt látom, hogy Velencében nincsenek sokan, a vízen alig van hajó, élhető városnak néz ki. Utazási szempontból a legrosszabb időpontokban voltam Velencében, egyik alkalommal éppen a karneválra érkeztünk meg, másodszor szimplán csak megtelt a város.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.