Goran Vojnovic: A fügefa - konyvesmagazin.hu

Egy szlovén-bosnyák-horvát család három generációjának történetét és személyes küzdelmeit írta meg Goran Vojnović A fügefa című regényében, mely a hét könyve. A nagyapa és a nagyanya, az anya és az apa, majd a fiú és párja történetét keresztül nemcsak az bomlik ki, hogy mindannyian a hallgatás pusztító örökségét adják tovább, hanem a Balkán 20. századi, bonyolult története is. Pedig a délszláv konfliktusról csak nagyon áttételes módon ír a szerző. 

GORAN VOJNOVIĆ
A fügefa
Ford. Reiman Judit, Typotex, 2024, 340 oldal 
-

A fügefa

A regény címét adó fügefa a nagyszülők kertjében áll, és szimbolikus jelentéssel bír a szereplők számára. A fát Jana, a nagyanya bízta Aleksandar, a nagyapa gondjaira, aki lelkiismeretesen foglalkozik vele. A főhősnek, Jadrannak a fa a gondoskodást testesíti meg, és a vele járó feladatok is rá szállnak végül. A hatalmas fa tövében fogja fel azt is, hogy Aleksandar tényleg meghalt.

„(L)etaglózott a zárt kapura néző fügefa fájó képe, ahogy magányosan áll nagyapám üres háza előtt.

Kezdtem úgy érezni, hogy fuldoklom.

A lábamnál észrevettem egy kövér, túlérett fügét, ami a benne felgyülemlett édes nedvektől lepottyant a földre. Csak néztem, milyen szomorúan rothad a földön, és könnyezni kezdtem. Leültem a földre, hátamat a fának támasztottam, és a karomra hajtottam a fejem. Nagyapám halálra végre elért hozzám.”

Az apa, aki ott sem volt

Jadran a szlovák Vesna és a bosnyák Safet gyermekeként születik Jugoszláviában. Aztán apja egy napon egyszerűen felszívódik, amitől az anyja kikészül, és a fiú csak jóval később tudja meg, mi történt. Az pedig még felnőttkorában is kínozza, hogy mit kezdjen a bosnyák felével, hiszen tinédzserkora óta alig van kapcsolata az apjával, és a boszniai látogatását is rossz emlékként őrzi. A kimaradt évek alatt történeteket pedig lehetetlen egymásnak elmesélni.

„Safet egyik lábáról a másikra állt, közelebb jött hozzám, éreztem kiszáradt testének szagát. Kellemetlen szag volt, ami még jobban eltávolított ettől a hallgatag embertől. A gondolat, hogy nála kell majd laknom, a fürdőszobáját használnom, a tányérjából ennem, undorral töltött el. Mindene taszított. Koszos műanyag papucs, piszkos lábfej és megsárgult körmök, foltok a nadrágján, kifakult betűk a pólóján, sötét, borostás arc, kócos, ritkuló haj, beesett, üres, érzelemmentes szemek, repedezett bőr a kezén, minden.

Az volt az érzésem, hogy a testem elutasítja őt, nem akarja elfogadni, hogy a mellettem álló férfi (...) az apám.”

A szabadság íze

Jana és Aleksandar kapcsolatában egy egyiptomi kiküldetés hoz fordulópontot. Aleksandar nem ad rá magyarázatot, hogy miért kell elárulnia egy régi egyezségüket és egy évre otthon hagynia a feleségét, Jana azonban gyorsan rádöbben, hogy tulajdonképpen örül az egyedüllétnek. Csakhogy ezt még a lányai sem értik meg.

„Mindketten még mindig másképp, naivan fogták fel a szerelmet. A szerelem számukra olyan helyet jelent, amelyet csak egyetlen személy foglalhat el, valaki, aki pótolhatatlan, így ennek a személynek a hiánya az üresség, a hiány érzését hozza magával. És Jana nem érezte a hiányt.

Az üresség helyét betöltötte. És tele volt szabadsággal.

Nagyon egyszerű volt, de nem lehetett megmagyarázni.”

Küzdelem az emlékekért

Nem sokkal Aleksandar hazatérése után Jana elkezd felejteni, és az évek alatt egyre súlyosbodik a demenciája. A férfi folyamatosan küzd azzal, hogy a közös történetük fokozatosan kikopik a felesége emlékezetéből. Egy ideig lázad, próbál Jana eszébe juttatni dolgokat, de az erőfeszítései egyre hiábavalóbbak, és csak a beletörődés marad.

„Nem tudta megszokni a tekintetét, amiből nem tudott olvasni. A felejtés tekintete volt. Mennyit felejtett már el belőle, a férjéből, és mennyit fog még elfelejteni? És vajon mennyi maradt meg kettőjükből ebben a tekintetben most, hogy nincs más az életükben, csak ők ketten? Tényleg nincs semmi, csak ők ketten maradtak, egymással, egymásnak.

De még ez is eltűnik valahol benne, míg végül teljesen elveszik, és ők ketten csak Aleksandar számára fognak létezni.

Milyen szép, szomorú látomás.”

A szavak bent maradnak

A regény, és egyben Jadran életének is egyik legfontosabb motívuma a hallgatás, hogy bizonyos érzéseket, gondolatokat nem tudunk, nem lehet másokkal megosztani. Jadran tudja, hogy nem takarózhat örökre azzal, hogy így nőtt fel, mert ha meg akarja menteni a kapcsolatát Anjával, akkor meg kellene tanulnia kimondania, mit érez. Mégis csak gondolatban képes monológokra.

„Régebben nem tudtam hallgatni, de te megtanítottál rá, ezért megszerettem a csendet, mert leplezte a tehetetlenségemet, és most is leplezi, tényleg nem tudom, mit mondjak neked, ezért

várom, hogy te szólalj meg először, mert megint nincsenek szavaim,

mert tudom, hogy minden, amit érzek, amikor egymás mellett ülünk, kimondatlan marad, mint annyi minden más az egész kibeszéletlen életemben.”

Fotó: Mankica Kranje / Typotex

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Kritika

A hallgatás a fegyverek kegyetlenségével szedi szét a családod

A szlovén Goran Vojnović lírai szépségű, érzékeny regényében egy balkáni család küzd a némaság kényszerével, a történetek és a magyarázatok hiányával. A fügefa a hét könyve.

...
Beleolvasó

A gyerekek egy sötét, erőszakos világban válnak felnőtté a Balkánon – Olvasd el Lana Bastašić novelláját! [MARGÓ KÖNYVEK]

A szerb Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötetével folytatódik a Margó Könyvek sorozat. Most elolvashatod az egyik elbeszélést, melyben egy kislány drasztikus megoldást talál a családja problémáira.

...
Beleolvasó

Egy baleset után a tested és a nőiség korlátaival is szembesülni kényszerülsz [MARGÓ KÖNYVEK]

A horvát író regényében három nő története fonódik egymásba egy baleset miatt. Olvass bele!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

...
Zöld

A gyereknevelésnek nem szükségszerű velejárója a kiabálás – így előzd meg

Olvass bele Hal Edward Runkel családterapeuta könyvébe, aki ahhoz mutat új módszert, hogy a gyereknevelés feszült pillanataiban is megőrizhesd az önuralmad.

Kiemeltek
...
Podcast

Simon Márton: Lényegében az örök szerelmet vezetem le a rizsfőzésből, igen

A Könyves podcast vendége Simon Márton, akivel dinoszauruszokról, boldogságról és pofátlanságról is beszélgettünk. Hallgassátok!

...
Kritika

Ki volt a szélhámosok közt az utolsó európai? Ebből a szlovák regényből kiderül!

A szlovák Silvester Lavrík műve briliáns elbeszéléstechnikája okán is érdekes, de aki végigolvassa a Margó könyvek sorozatban megjelent nagyregényt, régiónk történelmi traumáit is jobban fogja érteni.

...
Hírek

A remény örökségéről szól Edith Eva Eger legújabb kötete

A döntés és Az ajándék után mostantól magyarul is olvasható Edith Eva Eger A balerina című könyve. A memoárban a szerző a viszonylag gondtalan kassai évektől az elviselhetetlen auschwitzi időkön át a túlélést követő időszakig meséli el a saját történetét.

A hét könyve
Kritika
Mi lett a neandervölgyiekkel Magyaroszágon?
...
Szórakozás

Monte Cristo grófja felcsatolható álarccal kezd bosszúhadjáratba

Már látható a mozikban a Dumas regényéből készült, nagyszabású film, a Monte Cristo grófja. Működik még 2024-ben a régimódi hősiesség? Megnéztük.

Olvass!
...
Beleolvasó

Az első női elnök, Tolkien történetei vagy a francia forradalom? Olvass bele, hogyan formálta Izland a világot!

A könyv történelmi körútra vezeti az olvasókat, bemutatva, hogy Izland milyen döntő szerepet játszott olyan változatos eseményekben, mint a francia forradalom, Izrael állam megalapítása vagy a női egyenjogúság kivívása. Olvass bele!

...
Beleolvasó

1968-ban a szerelemnek még a három T sem tud parancsolni – Részlet Finy Petra regényéből

Megjelent Finy Petra ötödik regénye, az Ultramarin. 1968-ban járunk Budapesten, öt, a felnőttkor küszöbén álló tinédzser úgy érzi, övé a világ. Kibírja a barátságuk a szerelem és a történelem viharait? Olvass bele a könyvbe!

...
Beleolvasó

Kalapárusból hollywoodi filmcsillag – Olvass bele Greta Garbo életrajzába!

Kristina Lüding életrajzi regénye bemutatja, milyen szerény körülmények közül jutott Greta Garbo a legnagyobb hollywoodi sztárok közé. Most elolvashatsz egy részletet a könyvből.