Nézz meg 4 Kafka-animációt: lengyelt, oroszt, japánt, kanadait

Nézz meg 4 Kafka-animációt: lengyelt, oroszt, japánt, kanadait

Néhány nap múlva lesz száz éve annak, hogy Franz Kafka, a legendás író elhunyt. Ez alkalomból négy animációt mutatunk, melyet az ő felejthetetlen művei ihlettek.

ko | 2024. május 30. |

Az 1924-ben, mindössze negyvenévesen elhunyt szerző a világirodalom ikonikus alakja, aki nemcsak írókat, művészeket ihletett meg, de különleges olvasmányélményt nyújtott, olyan műveivel, mint A per vagy Az átváltozás. A prágai születésű, német nyelven alkotó, zsidó származású Franz Kafka mindenhonnan kilógott, és bár példás hivatali életet élt, alapvető léttapasztalata az idegenség volt. Most négy olyan animációs kisfilmet mutatunk, melyet az író pesszimista világlátása, valamint komor és groteszk jelenetei inspiráltak.

Piotr Dumala: Franz Kafka

A szobrász végzettségű Dumala animációja hideg, nagy kontrasztú képeket hoz létre, amelyek kiválóan ragadják meg a fény és a sötét kísérteties játékát, mely Kafka munkáira is jellemző volt. A lengyel művész Franz Kafka (1991) című alkotása a szerző életének jeleneteiből merít, amint azt naplói elmesélik.

Jamamura Kódzsi: A Country Doctor

Kafka Egy falusi orvos című írásának 2007-ben készült japán adaptációja különös idegenségérzéssel telített, és érzékletesen adja vissza az eredeti szöveg álomszerű történéseit. A filmzene és a monoton japán párbeszéd hatékonyan közvetíti a történet hangvételét és remegő, torz lencsén át mutatott eltorzult testű figurákat szerepeltet pasztellhatású, statikus hátterek előtt, miközben szinte betűhíven ábrázolja a jeleneteket.  

Alexander Alekszejev és Claire Parker: The Trial: Before The Law

Az orosz-amerikai páros a fenti, 1963-as animációt pinscreen technikával készítette, amely több száz tű háromdimenziós mozgását fényképezi, valódi fényből és árnyékból készítve a képeket. Korábbi munkáik felkeltették Orson Welles figyelmét, aki a fenti rövidfilmet A per Anthony Perkins főszereplésével készült filmváltozatának prológusaként rendelte meg. És igen, a narrátori hang, mely A törvény kapujában című példázatot meséli, nem másé, mint Orson Wellesé. 

Caroline Leaf: The Methamorphosis of Mr Samsa

Kafka leghíresebb története, Az átváltozás ihlette Caroline Leaf kanadai animátor 1977-es filmjét. Ez az animáció a homok anyaga felől közelíti meg a szerző munkáját, Leaf  ugyanis homokképekből építette fel a filmet, amelyben meg tudta mutatni Kafka sötét és titokzatos világát.

(Open Culture)

Nyitókép: Wikimedia Commons

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Kafka, Dosztojevszkij, Hemingway - a legrövidebb világirodalmi klasszikusok

Válogatásunkban olyan, jól ismert könyveket gyűjtöttünk csokorba, melyek rövid terjedelmük ellenére bőven adnak gondolkodnivalót.

...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Kritika

A regénybeli Kafka mögött felsejlik Borbély Szilárd alakja is

Borbély Szilárd hagyatékban fennmaradt, töredékes regénye, a Kafka fia látszólag apák és fiúk ellentmondásos viszonyáról, egy ikonikus kelet-európai íróról és irodalmi alteregókról szól, közben viszont az olvasóvá és íróvá válás folyamatába is betekintést enged.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

Kiemeltek
...
Szórakozás

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

Az Addig írok, amíg élek állatbarát sztoikusként ábrázolja Nemere Istvánt. Szalma Sándor dokumentumfilmjének főszereplője az írásnak rendeli alá mindenapjait, közben egy kicsit mintha unná már a saját történeteit.

...
Nagy

Miért és mióta vannak fejezetek a könyvekben? 

Mára teljesen természetesnek tűnik, hogy a tagoltság és így az olvashatóság, a történetvezetés miatt fejezetekre tagolt könyveket olvasunk – de nem volt ez mindig így.

...
Szórakozás

Beképzelt Zeusz, Lenú és Lila, a Pingvin – szeptemberi streaming kedvencek

Ebben a hónapban is számos adaptáció érkezik a streaming platformokra: jön a Briliáns barátnőm utolsó évada, visszatérnek a lúzer kémek, Jeff Goldblumot pedig öntelt Zeuszként láthatjuk.

Polc

A székely időutazó, a megbicskázott regényszerkezet meg a rütyü

...

Egy mai fotelfilozófus sem ér többet egy középkori hóhérnál

...

"A tested története vádirat a politikatörténet ellen" - 5 idézet a hét könyvéből: Akik megölték az apámat

...

Nehéz levetkőzni, ha valakire a családjában is idegenként tekintenek

...
A hét könyve
Kritika
Knausgard az öröklét farkasaival ered a halhatatlanság nyomába
...
Nagy

Bánhidi Lilla: Most jó

„Hol a képernyőt nézték, hol a telefon kijelzőjén egymást. Másfél óra helyett majdnem két órán át tartott a film.” Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a hetedik rész.