Ezt senki nem mondta! című podcastunkban Ott Anna beszélget írókkal, ismert emberekkel a szülővé válás buktatóiról, a gyereknevelés és a munka, az alkotás összefüggéseiről. A második évad szeptember 10-én kezdődött, a harmadik epizód vendége Gryllus Dorka és édesanyja, Kőváry Katalin volt. A sorozat könyvajánlójába ezúttal három olvasmány került.
(A podcast első évadának adásait itt hallgathatod meg egyben.)
Ott Anna könyvajánlója
Ebben a nagyon különleges adásban nem ketten, hanem hárman beszélgetünk. Három anya. Egy színésznő és egy rendező mesél arról, hogyan és mennyi időre lehet kiszakadni a színházi világból a babázás időszakára, és átbeszéltük, változott-e bármi a karrier vagy család dilemmában a hetvenes évektől napjainkig.
Nem csak külön-külön, de együtt, anya-lányaként is elmesélik, ki mit hozott, ki mit adott tovább, ki mit csinálna másképp a szülőségben, és arra is választ kapunk, hogy vajon ami anyaként kimaradt, azt később nagymamaként be lehet -e pótolni... Az Ezt senki nem mondta! második évadának vendégei Gryllus Dorka színésznő és édesanyja, Kőváry Katalin rendező, ehhez ajánlok most könyveket.
Gyurkó Szilvia: Rám is gondoljatok
Magyarországon évente több tízezer olyan ember van, aki úgy dönt, hogy le akarja zárni a párkapcsolatát, el szeretne válni. Minden harmadik gyerek megtapasztalja élete során a szülei válását, és hogy milyen egyszülős családban élni. Hiába van azonban rengeteg válás, sokkal több információra és tudásra, nagyobb társadalmi érzékenységre lenne szükség ahhoz, hogy ne érezzék sokan úgy: szégyellniük, titkolniuk kell a velük történteket, vagy legalábbis hallgatniuk kell róla.
Ez a könyv a gyerekekről szól.
Olyan gyerekekről, akiknek elváltak a szülei, de akik elsősorban mégis gyerekek, és csak másodsorban „elvált szülők gyerekei”. Olyan gyerekekről, akik megélték azt a nehéz utat, ami a válásáig vezetett, de akiknek továbbra is szükségük van mindkét szülőjükre. De nemcsak róluk, hanem a szüleikről is szól a könyv, akik végigjárták azt a kínkeserves utat, ami oda vezetett, hogy kimondták: „ez így nem mehet tovább, el kell válnunk”.
Vannak közöttük olyanok, akik egyezségre törekedtek, de vannak olyanok is, akik a másik szülőnek még a nevét sem veszik a szájukra többé. A válási ügyekkel kapcsolatba kerülő szakmák képviselői is érintettek, ezért a könyvben helyet kaptak ügyvédek, bírók, házassági tanácsadók, gyermekvédelmi szakemberek és pszichológusok gondolatai, tapasztalatai is. A könyv segít abban, hogy érthetőbbé tegye az olvasó saját történetét, és utat mutat, hogyan maradhat „elég jó szülő” ebben a nehéz élethelyzetben is.
Helga Flatland: Egy modern család
Egy népes norvég család elutazik Olaszországba, hogy megünnepeljék az apa, Sverre hetvenedik születésnapját. A vacsorán azonban ünneplés helyett a szülők bejelentik, hogy negyven év házasság után elválnak: úgy érzik, teljesítették a gyerekek felé vállalt kötelességeiket, és nyugdíjas éveikre új alapokra akarják helyezni az életüket.
Három felnőtt gyerekük, Liv, Ellen és Håkon számára viszont a család még mindig a középpont, az értékeik, döntéseik és ambícióik legfontosabb forrása. A szétmálló biztonságérzet, a túl későn felismert igazságok és a személyes csalódások nyomán több évtizedes családtörténet bontakozik ki a három testvér nézőpontjain keresztül.
Felnőtt mese az összetartozásról, a függetlenségről, és arról, hogy mit is jelent valójában a család.
Helga Flatland Egy modern család című regénye 2017-ben elnyerte a Norvég Könyvkereskedők díját. Számos nyelvre lefordították, a könyv nemzetközi siker lett. Norvégiában több mint 50 ezer példányban kelt el.
Moa Herngren: A válás
Niklas és Bea több mint harminc éve élnek idillinek tűnő házasságban egy jómódú stockholmi negyedben kamasz ikerlányaikkal. Éppen ezért éri Beát villámcsapásként, mikor egy családi nyaralás küszöbén, egy jelentéktelennek tűnő vita közben Niklas csapot-papot otthagyva elviharzik. Távollétének órái napokra dagadnak, felesége üzeneteire nem válaszol, magyarázattal pedig meg sem próbálkozik – mikor pedig előkerül, minden megoldási kísérlettől elzárkózva válni akar, ráadásul hamarosan az is kiderül, hogy nő is van a dologban...
Filmszerűen pörgős, mégis mélyen empatikus családi drámájában Moa Herngren mindkét főszereplő elméjébe betekintést enged, hogy megmutassa:
a felszínen banálisnak látszó események mögött összetett, évtizedes, kibeszéletlen-megoldatlan kapcsolati problémák rejlenek.
A regénybe itt beleolvashatsz.
Családi ügyekben is legyünk biztosak a dolgunkban! A sorozat főtámogatója az Alfa Biztosító.