Ezt senki nem mondta! Ott Anna könyvajánlója - konyvesmagazin.hu

Ezt senki nem mondta! című podcastunkban Ott Anna beszélget írókkal, ismert emberekkel a szülővé válás buktatóiról, a gyereknevelés és a munka, az alkotás összefüggéseiről. A második évad szeptember 10-én kezdődött, a második epizód vendége Gyurkó Szilvia volt. A sorozat könyvajánlójába ezúttal két olvasmány került.

(A podcast első évadának adásait itt hallgathatod meg egyben.)

Ott Anna könyvajánlója

Neve mára egyet jelent a gyermekvédelemmel, az általa létrehozott Hintalovon Alapítvánnyal évek óta azon dolgozik, hogy Magyarország jobb hely legyen minden gyermek számára. Szakemberként sokszor hallhatjuk beszélni, de engem most az anya érdekelt. Vajon ő biztos abban, hogy meg tudja védeni a saját gyerekét?

Lelkiismeretesebb gyermekjogi aktivista lett, miután anyává vált?

Egyedülálló anyaként, szenvedélyes hivatástudattal mégis mikor marad ideje a gyereknevelésre? És ha már itt tartunk: mi az a munkaholizmus, hogy érinti a családot és meg lehet belőle gyógyulni? Gyurkó Szilvia gyermekjogi aktivistával, a gyermekjogok egyik legelismertebb hazai szakértőjével, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány alapító vezetőjével készült beszélgetés alapján ajánlok könyveket.

Dósa Mariann–Udvarhelyi Éva Tessza (szerk.): Anya kiáll és beszél

Dósa Mariann–Udvarhelyi Éva Tessza(Szerk.)

Anya kiáll és beszél ‒ Anyák önmagukról, közéletről és aktivizmusról

Napvilág, 2020
-

Az itt szereplő aktivisták életének és munkájának egytől egyig az elhivatottság, a teherbírás, az önkritika, az együttérzés, a szolidaritás és egy jobb világba vetett hit az alapjai. Mindannyian tudatos érdekvédők: tudják, hogy miért küzdenek, és azt is, hogy ezt hogyan szeretnék elérni.

A legtöbben másokkal együtt, közösségben dolgoznak, mert anyaként nagyon jól ismerik az odafigyelés, az együttműködés és a türelem szükségességét és erejét. Azt reméljük, hogy a kötet inspiráció lehet azoknak a nőknek és partnereiknek, akik egyszerre nevelnek gyerekeket és végeznek közéleti munkát, illetve hasznos fogódzó lehet azok számára,

akiket foglalkoztat a gyerekvállalás gondolata, de tartanak az anyaság elszigetelő hatásától.

A könyv a szerkesztők reménye szerint azok számára is példákat mutat, akik maguk kiváltságos helyzetben vannak és szeretnék jobban megérteni a közéleti szerepvállalásban akadályozott társaikat, hogy ezáltal empatikusabban, szolidaritással, partneri alapon tudjanak viszonyulni hozzájuk és velük együtt küzdhessenek egy igazságos társadalomért. Interjúalanyok: Badzsó Istvánné Angéla, Baranyi Krisztina, Bende Anna és Kovács Vera, Bolba Márta, Csordás Anett, Dánielné Tóth Beáta, Dömösi Emese, Fazakas Pálma, Hoffmann Kriszta, Horváth-Kertész Noémi, Keszler Viki, Laborczi Dóra, Peksa Kama, Seres Barbara, Szilvásy Zsuzsanna, Várnai Anna.

Lundy Bancroft: Apa bántja anyát

lundy bancroft
Apa bántja anyát
Ford. Cserháti Éva, Gabo, 2023, 400 oldal
-

„A feleségén tényleg uralkodik, de a gyerekeket nem bántja. Azok észre sem veszik, mi zajlik otthon.” Ilyen és hasonló kijelentéseket gyakran hall a bántalmazott nő, és elbizonytalanodik, vajon csak ő látja a változást gyerekein? Érzi, hogy a gyerekekkel való kapcsolata romlik, mert a bántalmazó módszeresen aláássa a szülői tekintélyét.

Nincs hova fordulnia segítségért, mert a környezete meg van győződve róla, hogy túlaggodalmaskodja a dolgot. A változás sem egyértelmű: az egyik gyereknek dühkitörései vannak, és az apjához húz,

míg a másik egyre jobban begubódzik, és túlteljesít az iskolában.

Nehéz tetten érni és szavakba foglalni, hogyan hat a gyerekekre, ha olyan családban nőnek fel, ahol tanúi anyjuk bántalmazásának. Ebben segít Lundy Bancroft könyve, mely szól mindazoknak, akik szeretnék tudni, hogyan fest a partnerbántalmazás gyerekszemmel, hogyan illeszkedik a gyerekekkel való kapcsolat a bántalmazó gondolkodásmódba, és milyen szülő a bántalmazó férfi.

A nagy sikerű Mi jár a bántalmazó fejében? című önsegítő könyv szerzője most a bántalmazott anyákat szólítja meg. A tőle megszokott megértéssel és elfogadással, gördülékeny stílusban segíti olvasóját, hogy az képes legyen felismerni a párkapcsolati erőszak gyerekekre gyakorolt hatását, megtanulja megvédeni őket, elősegíteni a gyógyulásukat, valamint visszaállítani és megőrizni a család egészséges működését. A gyakorlati tanácsokkal teli önsegítő könyv kitér arra is, hogyan tárgyaljon a bántalmazott anya a gyermekvédelemmel és hogyan igazodjon el a bíróságon.

Lundy Bancroft a családon belüli és a párkapcsolati erőszak szakértője, számos önsegítő könyv szerzője. Terapeutaként évtizedeken át vezetett csoportot bántalmazó férfiaknak, és behatóan foglalkozott a családon belüli erőszak gyerekekre gyakorolt hatásával. Az Apa bántja anyát a szerző második kötete, amely a Gabo Kiadó és a NANE Egyesület közös gondozásában jelent meg.

Családi ügyekben is legyünk biztosak a dolgunkban! A sorozat főtámogatója az Alfa Biztosító.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Gyurkó Szilvia: Csak ha rendben vagy, akkor tudsz segíteni a családodnak és más gyerekeknek

Az Ezt senki nem mondta! podcastban ezúttal Gyurkó Szilvia mesélt munkafüggőségről, hivatástudat és gyerekvállalás viszonyáról, és a jó jelenlétről is.

...
Podcast

Gyurkó Szilvia: Talán a síromon is az lesz a mottó, hogy ezt senki nem mondta előre [Podcast]

Az Ezt senki sem mondta! podcast második évadának vendége ezúttal Gyurkó Szilvia jogász, gyermekjogi szakértő és aktivista, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány alapítója és vezetője. 

...
Nagy

Apakép és apukaszerűségek – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Elindult az Ezt senki nem mondta! című podcastunk második évada, az első epizód vendége Nyáry Krisztián volt. A beszélgetéshez könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Hírek
...
Beleolvasó

Ali Smith új regényében párhuzamot von jelenünk és a középkori pestisjárvány időszaka között

...
Beleolvasó

Valaki szivárványszínűre mázolja a Szabadság-szobrot Bíró Péter új regényében

...
Hírek

Csoóri Sándor szellemiségét idézi meg a Platon Karataev új dala

...
Szórakozás

Ezeket a könyveket olvasd, ha tetszett a Heartstopper

...
Beleolvasó

Így viaskodik az újrakezdéssel Bakos Gyöngyi novellájának szereplője

...
Hírek

Hamarosan magyarul is olvasható lesz Navalnij életrajza

A hét könyve
Kritika
Dühkitörések, fájdalom, kétségbeesés – Max Porter regénye egy kamasz tudatának mélyére vezet
...
Nagy

Nyáry Luca: Sally Rooney minden regényében van egy meleg pulcsiba burkolózó, nyafogó nő

Egy különleges beszélgetés keretében, Nyáry Krisztiánnal, Nyáry Lucával és Nyáry Lizával mutatták be Sally Rooney új kötetét. Az Intermezzóról Szűcs Péter kérdezte a vendégeket.

Őszi Margó 2024
...
Szórakozás

Agatha Christie, a székelyek meg a teve – 9 non-fiction bemutatója a Margón

...
Nagy

Terézia Morával és Sofi Oksanennel is találkozhatsz a Margó Fesztiválon

...
Nagy

Bob Dylan és Jim Morrison szellemét is megidézik az őszi Margó koncertjein