The Walt Disney Company

Balássy Fanni: Messzire innen [Disney100]

100 éves lett a Disney, ami mára kitörölhetetlen nyomott hagyott a popkultúrán és azon, ahogy az animációról és a mesékről gondolkodunk (ebben a cikkben szedtük össze a nagyobb hatásait). Az évforduló alkalmából fiatal írókat kértünk fel, hogy gondoljanak újra egy-egy klasszikus rajzfilmet, játsszanak el egy-egy számukra érdekes vagy problémás motívummal, cselekményszállal. Biró Zsombor Aurél szövegét a Bambiról itt találod.

Fotó: The Walt Disney Company

Balássy Fanni | 2023. október 18. |

Ha nincsen más, legalább ott a könyvtár. A francia ábécé huszonhat betűből áll, és – anélkül, hogy belemennénk az ismétlés nélküli permutáció rejtelmeibe – számtalan sorrendben újraolvasható a városi könyvgyűjtemény. Meg aztán olvasni is annyiféleképp lehet: kiolvasni, beleolvasni, leolvasni, felolvasni, megolvasni, szorosan olvasni, elölről hátra, hátulról előre, bele-belekapva, unásig, amíg az írott szó puszta látványától öklendezni kezd az ember. De ebben az esetben sem szabad kétségbe esni, mert még mindig lehet sétálgatni a városban és a környéken, például fel-alá, a főtéren, a főutcán, a mezőn, az erdőben, és lehet ücsörögni a fűben, a földön, a kút káváján, otthon a konyhában, a pottyantós magányában, vagy a kamrában, és meghúzni olykor-olykor a liszteszsák mögé rejtett demizsont. Mert asszonynak nincs keresnivalója a kocsmában – hacsak nem kocsmárosné –,

nem szívesen látott vendég a férfiak birodalmában.

De sebaj, máshol is lehet ám jelentőségteljes dolgokról társalogni, mondjuk, a piactéren a friss petrezselyem fölött megvitatni, hogy mi fő majd vasárnapra a kondérban, vagy a kútnál tanácsot kérni, hogy mi szedi ki a raguszaftot a damasztabroszból, és a szatócsnál elújságolni, hogy a gyerek végre darabosat székel, ahogy azt a szomszédasszony teszi immár harmadik hete. És senki sem mondhatja, hogy itt nem lehet szórakozni, mert van búcsú, évente egyszer, és tartanak tejfakasztót is, bár ott sem szívesen látott a fajtánk, de legalább esküvőből meg halotti torból akad jócskán. Mert minálunk kétféleképp lehet megmenekülni az unalom elől, vagy megházasodik, vagy meghal az ember, és ha az utóbbit egyelőre nem is forszíroznám, az előbbit sajnos nem sokáig tudom halogatni. Eladósorba kerültem, mondják, amitől úgy érzem magam, mint egy piaci standra górt bádogvödör vagy egy zsák krumpli, a homlokomon egy nagy árfelirattal, és

igazából választanom sem kell, megteszik helyettem az unalmukban kerítőnőt játszó öregasszonyok.

Csakhogy itt minden férfi sült hús- és sörszagot áraszt, és mind okosabbnak képzeli magát a másiknál, pedig ha léket vágnék a koponyájukon, fűrészpor hullana ki a lukon. Beszélgetni nem lenne miről, őket nem érdeklik a mókusnyi nőagyamban kavargó érzések és gondolatok, ellenben én idővel mindent elsajátítanék a vadászzsargontól az alsóerjesztésű sörök fajtáin át a bicska használati lehetőségeinek végtelen tárházáig. És aztán szülnék egy gyereket, hogy legyen, aki szeret, és akit szerethetek, és ha tovább fojtogatna a magány, addig szülnék, amíg a pincétől a padlásig gyerekek lógnának a gerendákon is. És sült húst készítenék az uramnak – hogy véletlenül se veszítsen az őt körüllengő bukéból –, és egyik kezemben fakanállal, másik kezemben könyvvel gubbasztanék a konyhai félhomályban, és kezdetben a Rómeó és Júliát olvasnám rongyosra, hogy azzal nyugtassam magam, másnak kijut a sírig tartó szerelemből, aztán lassan átlapoznék a Shakespeare-összesben a Macbethhez, és különösen Lady Macbeth gyilkosságra buzdító sorait bújnám bűnös élvezettel, és évek hosszú és hathatós önáltatásával elfogadnám, hogy 

márpedig nincsen a megkövesedettséggel semmi baj.

Pedig férjhez kell menni, nincs mese, mert a papa egyre jobban esik le a lábáról, nem bírja a lovaglást, a piacolást úgy, mint régen, és a találmányokkal is egyre több a gebasz. Persze ő sohasem mondaná ki, hogy elfáradt, hogy nem bírja már tovább, mert menni kell, csinálni kell kettőnkért. És tudom, hogy bármennyire is szeret, néha azért megfordul a fejében, hogy mennyivel könnyebb dolga volna, ha fia születik. És hiába szajkózom, hogy majd én átveszem az üzletet, mert ellestem a szakma csínját-bínját, és nem az számít, mi van a lábam között, hanem az, hogy mi van a fejemben, és erősködöm, hogy ketten mindent megoldunk, ahogy eddig is, ő csak sóhajt, elmosolyodik, vállat von. Mert tudja, amit én még nem akartam elfogadni, hogy engem nem vennének komolyan. Mert én csak karikagyűrűvel az ujjamon leszek komolyan vehető. Úgyhogy férjhez kell menni, nincs mese: kettőnkért. Már az se érdekel, ha a jövendőbelim egy csúf szörnyeteg lesz, csak legyen szemtelenül gazdag, és vigyen messzire innen, ahol a magamfajta álmodozókat nem nézik ilyen ferde szemmel. Mondjuk, Veronába. Júlia erkélyéről talán más színben látnám a világot.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Biró Zsombor Aurél: Bambi meghal a végén [Disney100]

100 éves a Disney, az évforduló alkalmából fiatal írókat kértünk fel, hogy gondoljanak újra egy-egy klasszikus rajzfilmet.

...
Nagy

A Disney nemcsak a klasszikus meséket, hanem a kultúránkat is átírta

Október 16-án lett százéves a Disney. Ez idő alatt nemcsak a rajzfilmgyártást uralták le, hanem évtizedekre meghatározták azt is, milyen legyen egy mese, és közvetve azt is, hogy milyen az ideális nő.

...
Hírek

Retró Disney-meseként képzelte újra a horrorfilmeket egy grafikus

Mi lenne, ha Freddy Krueger beköltözne Disneylandba? A svéd Daniel Björknek van egy-két ötlete.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

A hét könyve
Kritika
Jesmyn Ward rabszolgalányról szóló története a test nyelvén mesél pokoljárásról és felemelkedésről
...
Hírek

Martin Luther King, polgárháború, true crime – Ezek a könyvek nyerték a Pulitzer-díjat 2024-ben

Kihirdették a világ egyik legrangosabb újságírói és irodalmi elismerésének idei díjazottjait. A Pulitzert kapó kötetek között van egy monstre Martin Luther King életrajz is.

Polc

Stephen King 50 éves horrorja egy menstruáló kamaszlány miatt vált klasszikussá

...

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...

Kemény Lili harcai: az önéletírás mint felszámolás és teremtés

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...
...
Kritika

Ebben a horrorban a kutya minden, csak nem az ember legjobb barátja

Ken Greenhall klasszikus horrorja egy szociopata kutya ámokfutásáról mesél, mi pedig megkérdőjelezzük az addigi biztonságba vetett hitünket.

Szerzőink

...
Sándor Anna

Jesmyn Ward rabszolgalányról szóló története a test nyelvén mesél pokoljárásról és felemelkedésről

...
Vass Norbert

Az embernek kötelező boldognak lenni [Géczi János 70]

...
Ott Anna

Sérült és meg nem született gyermekek – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]