The Walt Disney Company

Balássy Fanni: Messzire innen [Disney100]

100 éves lett a Disney, ami mára kitörölhetetlen nyomott hagyott a popkultúrán és azon, ahogy az animációról és a mesékről gondolkodunk (ebben a cikkben szedtük össze a nagyobb hatásait). Az évforduló alkalmából fiatal írókat kértünk fel, hogy gondoljanak újra egy-egy klasszikus rajzfilmet, játsszanak el egy-egy számukra érdekes vagy problémás motívummal, cselekményszállal. Biró Zsombor Aurél szövegét a Bambiról itt találod.

Fotó: The Walt Disney Company

Balássy Fanni | 2023. október 18. |

Ha nincsen más, legalább ott a könyvtár. A francia ábécé huszonhat betűből áll, és – anélkül, hogy belemennénk az ismétlés nélküli permutáció rejtelmeibe – számtalan sorrendben újraolvasható a városi könyvgyűjtemény. Meg aztán olvasni is annyiféleképp lehet: kiolvasni, beleolvasni, leolvasni, felolvasni, megolvasni, szorosan olvasni, elölről hátra, hátulról előre, bele-belekapva, unásig, amíg az írott szó puszta látványától öklendezni kezd az ember. De ebben az esetben sem szabad kétségbe esni, mert még mindig lehet sétálgatni a városban és a környéken, például fel-alá, a főtéren, a főutcán, a mezőn, az erdőben, és lehet ücsörögni a fűben, a földön, a kút káváján, otthon a konyhában, a pottyantós magányában, vagy a kamrában, és meghúzni olykor-olykor a liszteszsák mögé rejtett demizsont. Mert asszonynak nincs keresnivalója a kocsmában – hacsak nem kocsmárosné –,

nem szívesen látott vendég a férfiak birodalmában.

De sebaj, máshol is lehet ám jelentőségteljes dolgokról társalogni, mondjuk, a piactéren a friss petrezselyem fölött megvitatni, hogy mi fő majd vasárnapra a kondérban, vagy a kútnál tanácsot kérni, hogy mi szedi ki a raguszaftot a damasztabroszból, és a szatócsnál elújságolni, hogy a gyerek végre darabosat székel, ahogy azt a szomszédasszony teszi immár harmadik hete. És senki sem mondhatja, hogy itt nem lehet szórakozni, mert van búcsú, évente egyszer, és tartanak tejfakasztót is, bár ott sem szívesen látott a fajtánk, de legalább esküvőből meg halotti torból akad jócskán. Mert minálunk kétféleképp lehet megmenekülni az unalom elől, vagy megházasodik, vagy meghal az ember, és ha az utóbbit egyelőre nem is forszíroznám, az előbbit sajnos nem sokáig tudom halogatni. Eladósorba kerültem, mondják, amitől úgy érzem magam, mint egy piaci standra górt bádogvödör vagy egy zsák krumpli, a homlokomon egy nagy árfelirattal, és

igazából választanom sem kell, megteszik helyettem az unalmukban kerítőnőt játszó öregasszonyok.

Csakhogy itt minden férfi sült hús- és sörszagot áraszt, és mind okosabbnak képzeli magát a másiknál, pedig ha léket vágnék a koponyájukon, fűrészpor hullana ki a lukon. Beszélgetni nem lenne miről, őket nem érdeklik a mókusnyi nőagyamban kavargó érzések és gondolatok, ellenben én idővel mindent elsajátítanék a vadászzsargontól az alsóerjesztésű sörök fajtáin át a bicska használati lehetőségeinek végtelen tárházáig. És aztán szülnék egy gyereket, hogy legyen, aki szeret, és akit szerethetek, és ha tovább fojtogatna a magány, addig szülnék, amíg a pincétől a padlásig gyerekek lógnának a gerendákon is. És sült húst készítenék az uramnak – hogy véletlenül se veszítsen az őt körüllengő bukéból –, és egyik kezemben fakanállal, másik kezemben könyvvel gubbasztanék a konyhai félhomályban, és kezdetben a Rómeó és Júliát olvasnám rongyosra, hogy azzal nyugtassam magam, másnak kijut a sírig tartó szerelemből, aztán lassan átlapoznék a Shakespeare-összesben a Macbethhez, és különösen Lady Macbeth gyilkosságra buzdító sorait bújnám bűnös élvezettel, és évek hosszú és hathatós önáltatásával elfogadnám, hogy 

márpedig nincsen a megkövesedettséggel semmi baj.

Pedig férjhez kell menni, nincs mese, mert a papa egyre jobban esik le a lábáról, nem bírja a lovaglást, a piacolást úgy, mint régen, és a találmányokkal is egyre több a gebasz. Persze ő sohasem mondaná ki, hogy elfáradt, hogy nem bírja már tovább, mert menni kell, csinálni kell kettőnkért. És tudom, hogy bármennyire is szeret, néha azért megfordul a fejében, hogy mennyivel könnyebb dolga volna, ha fia születik. És hiába szajkózom, hogy majd én átveszem az üzletet, mert ellestem a szakma csínját-bínját, és nem az számít, mi van a lábam között, hanem az, hogy mi van a fejemben, és erősködöm, hogy ketten mindent megoldunk, ahogy eddig is, ő csak sóhajt, elmosolyodik, vállat von. Mert tudja, amit én még nem akartam elfogadni, hogy engem nem vennének komolyan. Mert én csak karikagyűrűvel az ujjamon leszek komolyan vehető. Úgyhogy férjhez kell menni, nincs mese: kettőnkért. Már az se érdekel, ha a jövendőbelim egy csúf szörnyeteg lesz, csak legyen szemtelenül gazdag, és vigyen messzire innen, ahol a magamfajta álmodozókat nem nézik ilyen ferde szemmel. Mondjuk, Veronába. Júlia erkélyéről talán más színben látnám a világot.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Biró Zsombor Aurél: Bambi meghal a végén [Disney100]

100 éves a Disney, az évforduló alkalmából fiatal írókat kértünk fel, hogy gondoljanak újra egy-egy klasszikus rajzfilmet.

...
Nagy

A Disney nemcsak a klasszikus meséket, hanem a kultúránkat is átírta

Október 16-án lett százéves a Disney. Ez idő alatt nemcsak a rajzfilmgyártást uralták le, hanem évtizedekre meghatározták azt is, milyen legyen egy mese, és közvetve azt is, hogy milyen az ideális nő.

...
Hírek

Retró Disney-meseként képzelte újra a horrorfilmeket egy grafikus

Mi lenne, ha Freddy Krueger beköltözne Disneylandba? A svéd Daniel Björknek van egy-két ötlete.

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

Polc

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait

...

Jón Kalman Stefánssonnak a Beatles segít a gyász feldolgozásában

...

Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak

...

Kurva nagy kert Magyarország, nem győzi a személyzet – magyarságtrip Cserna-Szabó Andrással

...
...
Nagy

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

Költészet, halál, édesanyja korai elvesztése – és kutyák. Interjú Jón Kalman Stefánssonnal.

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

...
Könyves Magazin

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)