Bánhidi Lilla: Egy kávé belefér

Bánhidi Lilla: Egy kávé belefér

Bánhidi Lilla a Sorsod Borsod című regényével 2023-ban a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. A töltőm ott maradt címmel mostantól egy éven át ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a harmadik rész.

Bánhidi Lilla | 2024. május 11. |

A töltőd itt maradt. A telefon kijelzőjén egy pillanatra felvillan a Messenger-üzenet szövege és az idő. Hat óra huszonhét. A francba. Leszáll a kanapéról, átnézi a hátizsákját, feltúrja a félig kipakolt bőröndöt. Semmi. Megnyomja a telefon oldalsó gombját, a felső ikonsoron az akku harminckét százalékot jelez. Kitart, míg beér a munkahelyére,

ott majd kér kölcsön valakitől.

Négy után pár perccel ért a Délihez a müncheni busz, ott akart leszállni. Budapest határában ébredt fel, kibámult az ablakon, nézte a várost. Utcai lámpák, kivilágított irodaházak, villódzó reklámtáblák gyors egymásutánban.

Déli pályaudvar, hallotta a sofőr hangját, lejjebb tolta magán a kabátot, amivel addig takarózott. A telefont és a fülhallgatót a táskájába pakolta, nyúlt a kulacsáért, de kirázta a hideg, inkább visszabújt az ülésbe és így maradt a végállomásig. Lefotózta a Lánchidat, eszébe jutott, hogy majd egyszer, ha a párja hazajön hétvégére, csinálhatnának egy éjszakai sétát. Csak egy séta a sokfényes Duna-parton, semmi több. Azt mindenképpen muszáj, mielőtt kiköltözik, anélkül nem lehet elmenni innen sehová.

A Keletiig már csak hatan maradtak a buszon. Mindenki gyorsan felszívódott. Három utasért autóval jöttek, kettő pedig a vonathoz sietett.

Felkapták a bőröndöt és eltűntek a négysávos úton.

Egyedül maradt a megállóban. Taxit hívott. Épp műszakváltás lehetett, mert nem volt szabad autó. Pedig indulás előtt emlékeztette magát, hogy töltsön le egy taxi-appot, de aztán mégis elfelejtette. Legutóbb tizennyolc percet várt. Nem gondolta volna, hogy hajnal ötkor nincs kocsi, hiszen ilyenkor senki sem akar taxizni, méltatlankodott, aztán rájött, hogy épp ezért nincs. Egy másik társaságnál sikerrel járt, öt-nyolc perc, mondta a diszpécser, egy Toyota Prius megy önért.

A Kerepesi út szélén várakozott. Rázta a hideg. Az aszfalt nedves volt, nemrég eshetett. Mellette, a fa tövében friss hányásfolt. Előrement pár lépést.

A cipősarka kopogott.

Szemben a pályaudvar oldalsó bejáratánál néhány alakot látott. Ketten egymásba kapaszkodva tántorogtak. Mikor először jött haza a müncheni busszal, meglepődött, milyen csendesek ilyenkor az utcák. Négyig hazaérnek a bulizók, a munkások meg csak fél hat körül indulnak meg. A kettő között ‒ pont akkor, amikor ő hazaérkezik ‒ a legkihaltabb minden. Egy férfi odalépett hozzá, cigit akart, de nem tudott adni neki. Összébb húzta magán a kabátot, elnézést kért. Akkor adjál pár forintot, az is jó lesz, folytatta a férfi, és lépett egyet felé. Ő megijedt, belemarkolt a bőrönd fogantyújába, hol van már a rohadt taxi. El akart indulni gyalog, de meglátta a Toyotát.

Az autóban dszessz szólt. Érezte a meleg levegőt a szellőzőből, de egyre inkább fázott.  

Mikor beért a lakásba, rögtön feljebb állította a fűtést. Lefeküdni már nem akart, leült a kanapé szélére, írt egy üzenetet. Hazaértem. Két másik csetbe is bemásolta. A harmadikon hezitált, de végül azt is elküldte. Feljebb húzódott a kanapén. A parketta meg-megpattant a melegedő levegőtől. A hűtő ismétlődő berregésében kedvenc dalának ütemeit fedezte fel. Behunyta a szemét, de rögtön ki is nyitotta, nem aludhat el, háromnegyed óra múlva indulnia kell.

A töltőd itt maradt. Az üzenet az egyik hazaértem-re érkezett. Legalább tudja, hogy a párja időben felkelt. Majd később, ha feltöltötte a telefont, felhívja. Töltőből is kell még egy, állapítja meg. Két egyforma tányérkészlet, két ugyanolyan seprű, lapát, két egyformán erős ruhaszárító állvány, azt kint vették, akciós volt, a vasalókat, porszívókat itthon. A németországi szekrényben budapestes poharakat tart, az itthoniban Rosenheim Christkindlmarkt feliratúakat. Lenor Spring Awakening konnektoros illatosító. Ez lett az otthonillat mindkét helyen.

A második hazaértemre is érkezik a válasz.

Örülök, kislányom.

Kinyitja a bőröndöt. Kivesz egy dobozt, két, tenyérnyi méretű fehér alapon zöld aprómintás kínálótál van benne. Eredetileg négy darabból áll a szett, de kettőt kint hagyott. Passzolnak a legutóbb vásárolt tányérokhoz. Később jól jön majd, ha nagyobb lesz a család. Ha lesz nagyobb család. Nem fértek el a szekrényben, ezért a tetejére rakta őket. Sámlira áll, arrébb mozdítja a tányéros dobozt, a portól tüsszentenie kell. Mellé teszi a kínálótálakat is.   

Előveszi a bőröndből a fürdőruhát. Nem volt rajta, nem kell mosni. A farmerruhát is csak öblíteni, még új, kint végül nem hordta, itthon meg biztosan nem fogja. Azt is a szekrénybe teszi. Kicsomagol a bőröndből egy parfümös dobozt, bontatlanul a fürdőszoba felső polcára rakja, a többi mellé. A kedvenc márkája, ez púderesebb illat, mint amit használni szokott. Ajándékba kapta. Lehajtja a bőrönd tetejét.

Nem pakol ki mindent, hagy estére is, azzal is telik az idő.

Készít egy teát, visszaül a kanapéra. A harmadik hazaértem még olvasatlan. Talán nem kellett volna elküldeni. De nem írt benne semmit, csak, hogy hazaért. Nem írta, hogy beleegyezik a moziba. Azt sem, hogy van kedve együtt kávézni. Csak, hogy hazaért. Írt valakinek, aki itthon van, másfél kilométerre innen, nem hétszázra.

Világosodik. Elhúzza a függönyt, kinéz az ablakon. A szemközti üzlet ajtaján egy férfi épp feltolja a fémredőnyt. Új dolgozó lehet, nem ismeri. Sokáig volt távol, máris változott valami, állapítja meg. De a mogyorós lattéjuk biztos ugyanolyan, mint volt. És az emeleten, a sarokban, a süppedős kanapé is biztos megvan. A kedvence. A férfi fennhangon mesél valamit egy arra járónak, heves mozdulatokkal magyaráz, mindketten hangosan nevetnek. Visszaengedi a függönyt. Nyolc napig egyedül lesz. Egy kávé biztosan belefér. Talán egy mozi is. Barátok is szoktak. Ránéz a telefonra. Az üzenet olvasott.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Bánhidi Lilla: Hagytam teret a regénynek, hogy alakíthassa magát

Idén már kilencedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Bánhidi Lilla, a rövidlistára került Sorsod Borsod szerzője a regionális krimik sajátosságairól, illetve arról az érzésről mesél, amikor a regény viszi az íróját.

...
Nagy

Bánhidi Lilla: Kétezer-négyszáznyolcvan nap

„A hét első felében késő estig dolgozott, hogy el tudjon jönni, holnaptól ki akarja kapcsolni a telefont” ‒ Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez az első rész.

...
Nagy

Bánhidi Lilla: Még másfél nap

„Bemegy a próbafülkébe. Levetkőzik, belebújik a farmerruhába. Tetszik magának” ‒ Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.  

Kiemeltek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Nagy

Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

Istenség vagy démon, a víz őrzője vagy lángoló szörnyeteg – a sárkány visszatérő motívum szerte a világon, feladatköre és temperamentuma azonban kultúráról kultúrára változik.

...
Nagy

Alessandro Baricco Budapesten: Az élet egyik célja, hogy elengedjük a félelmeinket

Először járt Budapesten az ünnepelt olasz író, Alessandro Baricco. A beszélgetésen sok minden szóba került a zenétől a mesterséges intelligencián és Nemecsek Ernőn át odáig, hogy régebben jobb volt-e gyereknek lenni, mint ma.

Hírek
...
Hírek

Ők a TikTok Book Awards 2024-es győztesei

...
Hírek

Donald Trump felesége is beszáll a Trump család memoárbulijába

...
Hírek

Magyar Péterről és a Tisza Pártról ír könyvet Bódis Kriszta

...
Beleolvasó

Kamala Harris első nagy beszédét igazán erősre írták, csak aztán nem azt mondta el

...
Hírek

A Büszkeség és balítélet sztárja meglepő dolgot árult el Mr. Darcy szerepéről

...
Gyerekirodalom

Eva Mendes gyerekkönyve mindazoknak szól, akik szorongtak már valaha