John Scalzi az AI-ról: Miért érdekelne egy olyan könyv, amit nem ember írt?

John Scalzi az AI-ról: Miért érdekelne egy olyan könyv, amit nem ember írt?

A technológia mára visszafordíthatatlanul az életünk részévé vált, a kérdés csak az, hogy megkönnyíti-e az AI a mindennapjainkat, vagy inkább fenyegetést jelent. Vajon képes lesz valaha a mesterséges intelligencia minőségi irodalmi szöveg létrehozására? A sci-fi egyik koronázatlan királyát, John Scalzit és magyar kiadóját kérdeztük a témáról, de kíváncsiak voltunk a ti véleményetekre is – mutatjuk, mire jutottunk.

Bakó Sára | 2025. április 05. |

Szinte naponta érkeznek a hírek az AI rohamos térhódításáról: egy korábbi cikkünkben például arról számoltunk be, hogy a ChatGPT legújabb modellje már a kreatív íráshoz is ért, és hiába pereskednek az alkotók a szerzői jogok miatt, egyre több könyv áll a techcégek rendelkezésére a fejlesztéshez. Nemrégiben kiszivárgott a hír, miszerint Mark Zuckerberg maga engedélyezte, hogy a Facebook mesterséges intelligenciáját illegálisan beszerzett szövegekkel tanítsák.

És mondanunk sem kell, hogy más üzletemberek sem aggódnak túlzottan az írókért, fordítókért vagy éppen grafikusokért.

Sajnos ideje szembenéznünk a kérdéssel, hogy vajon hosszú távon veszélyt jelent-e a szakmánkra az MI. Képesek lesznek valaha a gépek felvenni a versenyt az emberi ésszel és találékonysággal?

Tud az AI könyvet írni?

A kreatív iparon belül is megoszlanak a vélemények a témával kapcsolatban: Salman Rushdie indiai-brit író szerint az AI még arra sem képes, hogy leutánozza valakinek a stílusát, a Nobel-díjas Kazuo Ishiguro ellenben úgy látja, hamarosan az érzéseinket is manipulálni fogja. Bár a mesterséges intelligencia már régóta nem sci-fi, mi mégis a műfaj egyik legnépszerűbb képviselőjét, John Scalzit faggattuk technológia és irodalom viszonyáról.

Az amerikai szerző éppen legújabb regényének magyar fordítása apropóján fejtette ki blogján, miért elengedhetetlen, hogy különféle programok helyett hús-vér emberek dolgozzanak a könyveken. Ahogy mi is megírtuk, a Csak a hold az égen egy Republic-számból kölcsönözte a címét, ezt a kulturális átültetést azonban még a „legokosabb” szoftver sem tudta volna megugrani.

John Scalzi
Csak a Hold az égen
Ford. Sárpátki Ádám, Farkas István, Pék Zoltán, Tót Barbara, Agave, 2025, 336 oldal
-

Bár Scalzi köteteiből is tanul a ChatGPT, egyelőre nem aggódik a megélhetéséért.

„Az AI valójában nem »intelligens«: inkább alkalmazott statisztikaként kellene tekintenünk rá. Amikor először íratsz vele valamit, az tényleg bámulatos, de ha még néhányszor megismétled, rájössz, hogy elég könnyű kiismerni a működését” – mondta. Nem vitatta, hogy az MI kiváló e-maileket tud összerakni, de az irodalom terepén jóindulattal is csak középszerű.

Tanuljuk meg használni?

Még ha a történetek kitalálása vagy a költészet egyelőre nem is tartozik az MI erősségei közé, a fordítást vagy éppen a borítótervezést illetően már számolhat vele a könyvpiac. John Scalzi magyar kiadója, az Agave vezetőjével, Velkei Zoltánnal beszélgettünk, aki elárulta, hogy ugyan szervezetten nem használnak AI-t a munkafolyamat során, azt nem szabják meg, hogy a felkért szakemberek milyen segítséggel élhetnek.

Márpedig a fordítók és grafikusok többsége már sok-sok éve dolgozik számítógépes eljárásokkal.

„A köztudatban nagyjából 2023 óta van az AI, de a DeepL és más hasonló gépi fordítóprogramok már 5-10 éve velünk vannak, sőt egy ideje a grafikusok szoftvereibe is be van építve generatív AI – amit persze nem kötelező használni, de a lehetőség adott. Ezt azért tartom fontosnak elmondani, mert a vásárlók általában nem tudnak róla” – magyarázta Velkei.

Megjegyezte ugyanakkor, hogy egyesek kétségkívül hajlamosak belekényelmesedni a munkába.

Nemrég például kaptak egy fordítást, amelyben a fordító arra sem vette a fáradságot, hogy kijavítsa a gép által vétett hibákat.

„Azt nem tudom megmondani, hogy az AI veszélyt jelent-e a kreatív iparra, nem vagyok jós” – mondta, amikor a jövőről kérdeztük. „Én abban szeretnék hinni, hogy a mesterséges intelligencia felelős, értelmes használatával sokkal jobb minőségű munkát végezhet majd mindenki” – tette még hozzá, azonban hangsúlyozta, hogy meg kell tanulni helyesen alkalmazni a szóban forgó programokat.

Szerinte az olvasókat nem feltétlenül fogja érdekelni, hogy beszállt-e az AI az alkotói folyamatba – már amennyiben a végeredmény kielégítő.

„Néha úgy gondolok erre, mint a CGI-ra a filmekben: a jó CGI pont attól jó, hogy sokszor nem is tudjuk, hogy ott van, így nem is gondolunk rá. Ellenben a rossz CGI mindenkit zavar” –   vélte Velkei.

Te elolvasnál egy olyan könyvet, amit az AI írt?

Facebook-oldalunkon a napokban megkérdeztünk titeket, hogy elolvasnátok-e olyan könyvet, amit az MI írt. A válaszok meglepően sokfélék voltak: néhányan egyértelmű igennel feleltek – mondván, hogy nem a szerző személyéért vesznek meg egy-egy kötetet –, míg mások határozottan úgy érveltek, nem szeretnének tudatosan hozzájárulni ahhoz, hogy az emberi munkaerő háttérbe szoruljon.

„Az AI jelenleg egy 8 éves intelligens gyerek szintjén van” – írta egy kommentelő, de volt olyan is, aki bár elismerte, hogy egyelőre csapnivaló minőségű szövegeket tudnak csak létrehozni a gépek, idő kérdése, hogy az íróknak „felkopik az álluk”.

Felmerült viszont az is, hogy eleve miért is olvasnánk az AI-tól, amikor arra sincs idő, amit emberek írtak.

„Miért érdekelne egy olyan regény, amit nem ember írt?” – értett egyet John Scalzi, aki szerint az aktív olvasókat igenis foglalkoztatja a szöveg mögött álló szándék és intellektus.

Mit hoz a jövő?

A sci-fi nagymestere igencsak szkeptikus az MI jövőjét illetően. „A techóriások igyekeznek, ahogy csak tudnak, hogy az emberek használják az AI-t, mielőtt még összeomlik. Ez az egész túl drága, és amikor majd kudarcot vall, viszi a pénzünket is” – mondta.

De nem Scalzival beszélgettünk volna, ha ilyen negatív végkicsengéssel akarnánk zárni:

„Vigye a pénzünket, semmi gond, mert mi még mindig itt leszünk, és történeteket fogunk mesélni. És ha minden összedől körülöttünk, akkor majd mesélünk a tábortűz körül, ahogy tettük évezredekkel ezelőtt. Én nyugodt vagyok.”

AI a Margón!

Az idei Margó egyik témája az irodalom és a mesterséges intelligencia találkozása. A fesztiválra látogatók betekintést nyerhetnek abba, mi történik, ha Bíró Zsombor Aurél, Benedek Ágota és a Kovács Ikrek párbeszédbe lépnek az AI-jal (részletek itt). A Mire gondolt a költő? kísérleti programban pedig az utca embere, az AI és maguk az alkotók – Cseri Hanna, Kemény Zsófi, Kustos Júlia, Gege – is megosztják saját értelmezéseiket a szövegekről. Mindkét program szakmai támogatója a Samsung.

Fotók: Pexels; Valuska Gábor

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Nádas, Spiró és az AI – jön a Tavaszi Margó!

A fesztiválon szó lesz a magyar irodalmat meghatározó, évfordulós művekről és az új megjelenésekről is. Mutatjuk!

...

Kazuo Ishiguro: Az AI hamarosan képes lesz manipulálni az érzéseinket

Vajon a poszt-igazság, a fake news és az AI uralta világban milyen értékkel bírnak az igazi érzelmek?

...

Áttörést érhetett el a ChatGPT a kreatív írásban, metafikciót írt

A ChatGPT mögött álló cég új AI-modellen dolgozik, ami akár irodalmi szöveg létrehozására is képes lehet.

Kiemeltek
...

A Kossuth Kiadó szerint álhír, hogy Ferenc pápa memoárját a tartalma miatt fóliázták le

Lefóliázva árulják Ferenc pápa memoárját, de a kötetet gondozó Kossuth Kiadó szerint ennek semmi köze a szexuális kisebbségekhez.

...

Galkó Balázs verset mond: 8 fantasztikus szavalat az elhunyt színésztől

Galkó Balázs József Attila verseinek kiváló ismerője és tolmácsolója volt, de szavalt például Juhász Gyulát és Vörösmarty Mihályt is. 

...

Amikor életveszélyes volt az ágyban olvasás

A 18. század éjszakai veszélyei: regények, macskák, maszturbáció.

Hírek
...

Megvan a Narniából készülő Netflix-film főgonosza

...

A férfi szerzők hangját erősítené fel egy új kiadó

...

Így készül a Büszkeség és balítélet Netflix-sorozatra a „vörös hajú Mr. Darcy”

...

Magyarázkodik George R. R. Martin az elakadt Trónok harca-könyv miatt

...

Magyar Film Napja: a Mesterjátszma is felkerül a Maxra

...

A két testvér, akik egymásba kapaszkodva túlélték Auschwitzot

„Anyámtól távol állt az igazságosság; ő vagy utált, vagy szeretett” – rendhagyó felnövéstörténet Jeanette Winterson első regénye

„Anyámtól távol állt az igazságosság; ő vagy utált, vagy szeretett” – rendhagyó felnövéstörténet Jeanette Winterson első regénye

Az önéletrajzi ihletésű Nem a narancs az egyetlen gyümölcs akkor született, amikor még leszbikus irodalom se nagyon volt. 

Szerzőink

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

Knausgard bejárja a harmadik birodalmat, a Szentlélek korát

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

Örmény népirtás, gulág és egy felejthetetlen barátság Andreï Makine regényében