Karl Ove Knausgard: Az öröklét farkasai (Hajnalcsillag-trilógia 2.) - Kritika - konyvesmagazin.hu

5 idézet a hét könyvéből: Knausgard és Az öröklét farkasai

Knausgard mindenekelőtt a halálról és az örök életről beszél, miközben fordulatos cselekményt alakít, kiváló karaktereket épít és hatalmas műveltséganyagot is játékba hoz. A Hajnalcsillag-sorozat második része, Az öröklét farkasai lett a hét könyve, melyből most öt izgalmas idézetet mutatunk. 

Fotó: Valuska Gábor

ko | 2024. szeptember 07. |

 Az öröklét farkasai című regényről kritikánkban azt írtuk, hogy „izgalmas kérdések sokasága, hihetetlenül erős lélektani pillanatok, emlékezetes és plasztikus szereplők bizonyítják, mekkora író Knausgard, aki a felnőtté válást, az életközépi válságot, a halállal való szembenézést, a gyászt, az elvesztett apa iránti rajongást, az öregedést, de még akár egy kamaszfiú és az anyja közötti kommunikáció nehézségeit is úgy helyezi egymás mellé, hogy nem egy érthetetlen, túlírt kuszaság születik belőle, hanem felejthetetlen pillanatok, hétköznapiságukban is óriási jelenetek.”

karl ove knausgard
Az öröklét farkasai
Ford. Kúnos László, Magvető, 2024, 896 oldal
-Karl Ove Knausgard KOK Az öröklét farkasai (Hajnalcsillag-trilógia)

A hatalmas terjedelmű regényből nem volt nehéz idézetet választani, mutatunk ötöt a kedvenceink közül:

Dosztojevszkij hatása

Dosztojevszkij Bűn és bűnhődés című regényével kétszer is találkozik az első rész fiatal főhőse, Syvert. Másodszor akkor, amikor apja szerelmesleveleit viszi el egy férfihez, hogy lefordíttassa őket. Ekkor derül ki, hogy miért tanult meg egy hétköznapi, kisvárosi norvég oroszul:

Nem vagyok kommunista, nem azért tanultam meg oroszul. Hanem azért, mert tinédzserkoromban megismerkedtem Dosztojevszkij műveivel. És úgy döntöttem, hogy eredetiben akarom olvasni őket.

Tizenkét évembe került. De megérte.

A tisztánlátás villanásnyi fénye

Syvert nemcsak az orosz irodalommal, de azzal a kétségbeejtő lehetőséggel is szembetalálkozik, hogy elveszítheti az édesanyját. Ekkor, a tavaszi erdőben autózva egy pillanatra mintha megértené, mit jelent a halál: 

Lehet, hogy ez anya utolsó tavasza ezen a földön. Életemben először, a tisztánlátás villanásnyi fényében, megértettem, mi a halál.

Nem ő hagyja el a világot. A világ hagyja el őt.

Mások halála

Az egyik szereplő, Vaszlisza Baranov által írt Öröklétfarkasok című betétesszében az elbeszélő saját öccse kapcsán elmélkedik a halálról, méghozzá itt éppen abból a szempontból, hogy milyen nyomot hagy bennünk mások halála:

„Az öcsémet semmi sem hozhatja vissza, tudom. A halála azonban él. Bennem él. Ez az a felismerés, ami belém hasított azon a szürke, novemberi délelőttön Moszkvában. A kegyetlen feltétel nemcsak rám, hanem mindannyiunkra vonatkozik:

amíg élünk, mások halálával élünk.

Aztán meghalunk.”

Az ember számára megmutatkozó világ

A sok helyen filozofikus szöveg a világ megismerhetőségének problémájába és ellentmondásosságába is több helyen belebotlik. Az egyik ilyen kérdésfelvetés a második rész legfontosabb szereplőjétől, Alevtyinától származik:

A kérdés azonban, ami felmerült bennem, (...) hogy azért látjuk-e a mikroszkopikus valóságot teljes mélységében, egészen a lét és nemlét határán lebegő, szubatomi részecskékig bezárólag olyannak, amilyen, mert azt látjuk, amit látni képesek vagyunk, más szóval, mert azok vagyunk, akik vagyunk. Vagyis hogy a tudomány igazából az emberi tekintetet, az emberi megismerést térképezi fel. Mert ha így van, ez azt jelentené, hogy nincs lényeges különbség az igazolható tudományos elméletek és egy metafizikus spekuláció között. És ami még tragikusabb, hogy soha nem leszünk képesek átjutni a túlsó partra.

Cvetajeva metaforája

Bár Knausgard ez esetben nem a saját szavait használja, hanem Marina Cvetajevát idézi, mégis fontos, részben a címet is magyarázó sorai a könyvnek a következők: 

„Bármennyit eteted is a farkast, mindig az erdőbe vágyik.

Mind farkasok vagyunk az öröklét sűrű erdejéből.”

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Knausgard az öröklét farkasaival ered a halhatatlanság nyomába

Knausgard Hajnalcsillag című nagyregényének folytatása a halál mibenlétét, az örök élet lehetőségét is boncolgató, hiperrealista részletességű, egyszerre lélektani és filozófiai mű. Az öröklét farkasai a hét könyve.

...

Knausgard új regényének szereplői megszállottan kutatják a múltat és a jövőt – Olvass bele!

A Hajnalcsillag-sorozat második kötetében, Az öröklét farkasai című nagyregényben Karl Ove Knausgård az emberi élet határait és a természet rejtélyeit vizsgálja. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...

Knausgård 2023 legjobb könyvében újrakeretezte az íráshoz való viszonyát

Karl Ove Knausgård a Harcom című autofikciójával lett ismert, magyarul legutóbb megjelent regényével, a Könyvesen a 2023-as év legjobbjának választott Hajnalcsillaggal viszont visszatérni látszik a szépirodalomhoz.

Kiemeltek
...

Petőfi Sándor és Szendrey Júlia felforgatók voltak: nem a rangot és a vagyont választották, hanem a szívüket követték

Gyimesi Emesével beszélgettünk Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmi szabadságharca című könyvéről.

...

„A nők csak a férfiak szemén keresztül látják magukat”

Fancsali Kinga debütáló kötete nemcsak megmutatja, hogy milyen elnyomó világban élünk, hanem költészetté is formálja. 

...

Miért várunk el többet a queer irodalomtól, mint bármi mástól? - A heterók istenéhez kötet fogadtatásáról

A heterók istene az irodalmi és a közéleti sajtóban is kiemelt figyelmet kapott. Kupihár Rebekával átbeszéltük, mi történt a verseskötetével.  

A hét könyve
Kritika
Nem csak te érzed magad üresnek, ez a globális tapasztalat
Mickey 17: Robert Pattinsontól mindenki azt kérdezi, milyen érzés meghalni

Mickey 17: Robert Pattinsontól mindenki azt kérdezi, milyen érzés meghalni

Mickey abból él, hogy újra és újra meghal egy idegen bolygón, de még ez is jobb sors annál, mint ami a Földön vár rá. Megnéztük az Élősködők dél-koreai sztárrendezőjének új filmjét.

Az esti meseolvasás lehet az apák egyik szuperereje

Az esti meseolvasás lehet az apák egyik szuperereje

Az apás mesélésekhez ajánlunk egy nemrégiben megjelent, kortárs antológiát, az Apa olvas című kötetet. 

Szerzőink

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Mickey 17: Robert Pattinsontól mindenki azt kérdezi, milyen érzés meghalni

Borbély Zsuzsa
Borbély Zsuzsa

Petőfi Sándor és Szendrey Júlia felforgatók voltak: nem a rangot és a vagyont választották, hanem a szívüket követték