„Csinszka aszexuális volt, s csak szellemileg magasrendű emberek érdekelték”

A címként feltüntetett, meglepő kijelentést Boncza Berta, azaz Csinszka második férje, Márffy Ödön festőművész tette, mikor barátai arról meséltek neki, hogy nagy elődje, Ady Endre időnként emésztően féltékeny volt ifjú feleségére. S ezzel, azaz a hitvestársak említésével talán el is jutottunk Rockenbauer Zoltán új Csinszka-monográfiájának egyik központi kérdéséhez: vajon e mindössze negyven évet élt, talányos személyiségű asszony, aki számos Ady- és Babits-verset, valamint Márffy-festményt ihletett, akaratlagosan múzsaként formálta-e meg önmagát, vagy önálló, sőt művészi identitásért harcolt kortársai, barátai oly sokszínűen tehetséges kavalkádjában?

.konyvesblog. | 2018. április 09. |

6c1f1a9c1bbccf8c02f17a524f038ca6_1.jpg

A könyv, miközben az alapos filológiai kutatómunka minden kritériumával rendelkezik (bőséges és sokoldalú forrásanyag, részletes jegyzetapparátus, igényes bibliográfia valamint névmutató) azon olvasók számára, akik nem az irodalom- vagy művészettörténet felől érkeznek, a korszellemet érzékeltető történetmondása révén válhat érdekessé. Az egymással feleselő visszaemlékezések, esemény-rekonstrukciók, versek, reprodukciók, fotók szövedékéből lassan felsejlik számunkra egy hihetetlenül izgalmas és minden egzaltáltság-mániájával együtt színesen és megkapóan emberi és művészi közeg, a XX. század első harmadának budapesti szellemi élete. A Nyugat szöveguniverzuma, a Képzőművészek Új Társasága strukturális sokszínűsége, a korabeli koncertek, kiállítások, kávéházak inspiráló légköre a könyv lapjain a hétköznapi élet mindnyájunk számára untig ismert szűrőin át

  • társasági pletykák
  • kisebb-nagyobb szerelmi viszonyok és botrányok
  • érzékenykedő torzsalkodások
  • alattomosan elmélyülő gyűlölködések
  • mély magánéleti tragédiák
  • és olykor felfénylő örömök, kékharisnya szenvelgéseket felváltó üdén játékos szópárbajok és szellemes évődések

válnak érzékletessé. S elkezd körvonalazódni számunkra egy talányos női figura is, aki intenciói ellenére nem átütő erejű alkotói tehetségként válik számunkra megkapóvá, hanem a valós individuációt lehetetlenné tevő, életfogytiglani vergődései révén, melyek az identitáskeresés mélyéről felsejlő gyermeki szenvedésből fakadnak.

Csinszka, a halandó múzsa - Ady özvegye, Babits szerelme, Márffy hitvese

Noran Libro, 2017, 463 oldal, 3990 HUF

 

Az „őstrauma” történetét a monográfia számos forrásból (így Csinszka több leveléből),  eleveníti fel: Boncza Berta egy vérfertőzés-közeli házasságból született, közel ötven éves apja saját nővére huszonkét éves lányát vette feleségül, hogy aztán a kvázi-botrányos kapcsolatnak a fiatalasszony halála vessen véget, a szülés utáni tizedik napon. A kislány anyátlanul, nagyanyja védőszárnyai alatt nő fel, nagytermészetű apja érzelmi biztonság helyett inkább jólétet és kiváló intézeti oktatást biztosít számára. A kamaszlány erotikus ismereteit elsősorban a Léda-versekből meríti, első szerelmei inkább szenvelgő levélregények, mint valóságos emberi találkozások, hogy aztán az igazi „nagyvaddal”, Adyval, kölcsönösen egymásra vessék magukat. Egyszer volt,

hol nem volt, egy kedves, kis intézeti lány, aki beleszeretett az irodalomba, de keservesen megbűnhődött érte…

írta Csinszkának évtizedekkel később egyik, minden zűrzavaron át holtig jó barátja, Hatvany Lajos. Mert tragikusan és kikezdhetetlenül más létszint a teremtő, nyelvi zsenialitás és a biológiai-pszichológiai hétköznapiság.

https://konyvesmagazin.hu/nagy/csinszka_nemcsak_muzsa_volt_hanem_sokretu_tehetseg_is.html

A saját érzéki-érzelmi-szellemi identitását éppen hogy keresni kezdő, (ál)naiv fiatalasszony, aki szinte nászajándékként kéri  azt, hogy a számára ideális asszonyt, Lédát megismerhesse, nem csupán az érett nő rivalizálást reflektáló, felháborodott visszautasítását kénytelen elszenvedni, hanem egy súlyosan alkohol- és veronálfüggő, lassan és folyamatosan haldokló beteg férfi testi-lelki szenvedéseit és hisztérikus rohamait is (sőt, vannak olyan feltételezések is, melyek szerint az annak idején Lédától kapott pofonokat Ady Csinszkán torolta meg). Mindezzel együtt Csinszka kitartó betegápoló, az általa is bevallottan örömtelen éjszakák ellenére hűséges asszony, aki élete folyamatos traumatizáltságát alkotómunkává szeretné szublimálni, nem kis érzelmi és értelmi intelligenciáról tanúságot téve: rendszeresen eljár Kernstok Károly és a Nyolcak modern képzőművészeti műhelyének szabadiskoláiba, hogy sok tanulás és gyakorlás közepette képzőművésszé érhessen.

S ezzel el is érkeztünk Csinszka életének talán legsúlyosabb problémájához: miközben szeretett művészi tehetsége biztos tudatában tetszelegni, soha nem volt képes arra, hogy célirányosan és kitartóan képezze magát, hogy szívósan és következetesen megküzdjön az alkotó tevékenység napi feladataival. Egész életét végigkíséri az alkotással való kísérletezés: grafikákat, kollázsokat, karikatúrákat, verseket, elbeszéléseket alkot időnként nagy hévvel, sőt nemcsak azt éri el, hogy publikálják, de baráti köre avatott kritikusaitól sem fél véleményt kérni – hogy aztán mindezt újra és újra abbahagyja, és váltig csak ígérgesse valami igazán jelentős megalkotását.

Mindeközben időnként a hivatásos múzsa szerepét próbálja magára ölteni: Ady halála után Babits Mihály majd Márffy Ödön következik. A Babitscsal folytatott - nem kevésbé kínos és ambivalens - szerelmi viszonya nagy örömeit az adja számára, amikor Szabó Lőrincre irányuló féltékenységi rohamai közepette felfedez néhány verset, melyet joggal vonatkoztathat magára. E kilátástalan nyűglődésnek a

Márffy Ödönnel kötött házassággal vet véget, melyről így nyilatkozik 1924 nyarán:

Nem tértem le utamról – csak színekben, nagyszerű forma-víziókban szolgálom, keresem, imádom ugyanazt a célt, amit elszédült lélekkel nyújtottak a versek.

Útja közben pedig újra és újra eljátszik azzal a gondolattal, hogy ő lelke mélyén valójában  kamaszfiú, olykor saját maga is utal aszexualitására, hogy élete vége felé apakomplexusos kislányként az Est-lapok idős főszerkesztője, az író-műfordító Mikes Lajos, majd az ugyancsak korosodó politikus-mecénás Bárczy Istvánért rajongjon.

De mielőtt az olvasó feloldódna a szerelemre és munkára soha meg nem érő Csinszka élete fölötti együttérzésben, a könyv lapjain megelevenedik az a nő is, aki

  • impresszárióként segíti Márffy nemzetközivé váló karrierjét,
  • a Szamóca utcai villát gyümölcsöskertjével együtt a korszak egyik kedvelt művészi szalonjává teszi,
  • a vele egyre acsargóbban gyűlölködő Ady Lőrincnével és Ady Lajossal évekig tartó ádáz jogi csatát vív a szerzői és kiadói jogokért,
  • szolidaritást vállal üldözötté váló barátokkal.

És aki mindeközben imád enni, utazni, nappal lustálkodni, majd a vonatkozó színház, koncert után társasági életet élni, bármikor vendéget látni, kapcsolatokat ápolni, elbűvölően, kacéran, szellemesen csevegni, cselédlányát életre szólóan, barátként szeretni, annak apa nélküli kislányát sajátjaként gondozni, második férjét mindig megbecsülni és elismerni, s időnként depresszíven-migrénesen eltűnődni élete folyásán.

Stílszerűen, egy általa szervezett családi-társasági vacsora közben éri az első agyvérzés,  amelyet néhány nap múlva, a kórházban, két látogató között követ a végzetes, második stroke. Temetésén ott tiszteleg a kor jelentős értelmiségének elitje Gellért Oszkártól kezdve Heltai Jenőn, Móricz Zsigmondon és Csók Istvánon át Kernstok Károlyig mindenki. Móricz, aki különösképpen kedvelte Csinszka sajátos lényét, így idézi fel a pillanatot amikor kilép a ravatalozóból:

Ahogy a napfényre érek, akkor kezdődik a démoni kép: Csinszka olyan, mint egy tizenöt éves lány a koporsóban, ellenben itt kint mindenki megvénülten…Fáradt arcok, veszettül kifestett öreg nők, rokkant férfiak…Mindenki öreg. Mikor Pestre jöttem, pár hete (harmincöt éve), akkor volt mindenki ilyen öreg, aki az irodalom körül akkor szerepelt…s most a mi generációnk hullafoltosan és reszkető nyakak, kievett rágott arcok…- parafinnal fecskendeztek be neki, hogy sima legyen az arca – mondja valaki. Rátok is rátok férne.

Mintha egy egész korszak, egy baljósan tönkremenő korszak búcsúzott volna Csinszka temetésén saját szenvedélyre, mámorra vágyó ifjúságától. S talán ez volt Csinszka sajátos lényének egyik fő vonzereje: a fiatalság kirobbanó, teremtő erői iránti örök nosztalgia.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Csinszka az életet választotta az irodalom helyett

...
Beleolvasó

Ez történt volna, ha Léda felhívja telefonon Csinszkát

...
Nagy

Csinszka nemcsak múzsa volt, hanem sokrétű tehetség is

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

A hét könyve
Kritika
Jón Kalman Stefánssonnak a Beatles segít a gyász feldolgozásában
...
Podcast

Réz Anna: Mondhatni tanítva voltam arra, hogy nyugodtan legyek tiszteletlen

Réz Anna szülei nem feszültek rá minden problémára és kellemetlenségre. A mai világ viszont már másmilyen. Podcast. 

...
Hírek

10 könyv az elmúlt évtizedből, amit imádnak az olvasók Goodreadsen

Romantikus fantasyt, memoárt és pszichológiai thrillert is faltak a Goodreads olvasói. 

Szerzőink

...
Könyves Magazin

Réz Anna: Mondhatni tanítva voltam arra, hogy nyugodtan legyek tiszteletlen

...
Kolozsi Orsolya

Jón Kalman Stefánssonnak a Beatles segít a gyász feldolgozásában

...
Valuska László

Ács Dániel: Radnóti Miklós mintha a kommunista Jézus Krisztus lett volna

Olvass!
...
Beleolvasó

„De a dízeles pasztörizált tejjel mintha az ördög bújt volna bele” – Olvass bele Vass Norbert új kötetébe!

Vass Norbert új kötetének részlete egy fura utazásra visz minket, ahol a biciklicsel és a Krisztus-szobor csak a kezdet.

...
Beleolvasó

Ilyen volt valójában az élet a Playboy-villában – Olvass bele Crystal Hefner könyvébe!

Nyers és kíméletlen látkép a Playboy-villa tárgyiasító és nőgyűlölő légköréről, valamint Hugh Hefner utolsó napjairól. Most beleolvashatsz Crystal Hefner beszámolójába a saját élményeiről és Hugh Hefner utolsó napjairól.

...
Beleolvasó

A lakás, amelyben Ady utolsó hónapjait töltötte - Olvass bele Kordos Szabolcs új könyvébe!

Ady és Csinszka közös lakása több volt mint egy egyszerű élettér, itt élték az utolsó hónapok legszebb és legfájóbb napjait.