5 idézet a hét könyvéből: Mohamed Mbougar Sarr és az Ugyanolyan emberek

5 idézet a hét könyvéből: Mohamed Mbougar Sarr és az Ugyanolyan emberek

A szenegáli Mohamed Mbougar Sarr 2018-as, magyarul a közelmúltban megjelent Ugyanolyan emberek című regénye lett a hét könyve. A melegek elleni utálatot és a gyűlölet természetrajzát bemutató kötetből választottunk ki most öt idézetet. 

Nyitókép: Valuska Gábor

ko | 2024. augusztus 03. |

Mohamed Mbougar Sarr regényéről kritikánkban azt írtuk, hogy a homoszexualitást és az azzal kapcsolatos sztereotípiákat, elutasítást és gyűlöletet próbálja megérteni, miközben olyan általánosabb témákról is gondolkodik, mint az együttérzés, a lázadás, önmagunk vállalása vagy a társadalmi és a személyes szerepek ellentmondásai.”

A szöveg esszéisztikus kitérőkben gazdag, nagyon okos könyv, így egyáltalán nem volt nehéz dolgunk, amikor emlékezetesebb idézeteket, részleteket kerestünk.

mohamed Mbougar sarr
Ugyanolyan emberek
Ford. Balla Katalin, Park, 2024, 168 oldal
Mohamed Mbougar Sarr: Ugyanolyan emberek könyv

A csend, amitől félünk

A regény elbeszélője szerint a ma embere irtózik a csendtől, melyben könnyen szembetalálkozhat önmagával:

(...) nem is érdekelte más az embereket, csakis az, hogy a szavak kijussanak, és legyőzzék azt, ami másként a haláluk lenne: a csendet, a félelmetes csendet, amelyben

kénytelenek lennének szembenézni azzal, mik is valójában.

Az emberben lakozó ellentmondás

Ndéné, a narrátor saját magára vonatkoztatva, de a kérdést az emberre általában tágítva írja:

(...) csak az ember ilyen, csak az ember képes felváltva vagy akár egyszerre a szörnyeteg fivére és az angyal nővére lenni.

Az író és a magánember

Sarr nagy sikerű, Az emberek legtitkosabb emlékezete című regényében is hangsúlyos téma volt az irodalom, illetve az élet és irodalom összefüggése. Ebben a regényben sincs ez másként, még ha egy kicsit kevésbé dominál is a kérdés:

Legszívesebben azt válaszoltam volna a diákoknak, amit Proust Sainte-Beuve-nek. Hogy két ember lakozik az íróban: az egyik a közönséges ember, aki elkésik, ruhát mos, postát bont, odaégeti az ételt, megfogadja, hogy csak egy pohárral iszik vagy időben érkezik,

vagyis a társadalmi én, és a művész én,

a mély én, aki alkot, aki elbeszéli a világot, és megkeresi benne a szépséget, akár a csúfságban kutatva is.

Az erőszak nagyon is emberi

Ndéné a homoszexuálisok elleni gyűlöletet és erőszakot figyeli elsősorban, de úgy gondolja, az erőszak általánosságban az emberi társadalmak, az emberi lét velejárója:

Gyakran megfeledkezünk róla, vagy nem akarunk emlékezni rá: összefonódtunk az erőszakkal, az erőszak köt össze egymással, képesek vagyunk bármelyik pillanatban elkövetni, bármelyik pillanatban elszenvedni. Ez a metafizikai erőszakkal kötött alkunk, melyet mindannyian magunkban hordozunk, ez teszi, legalább annyira, mint a több alkunk, hogy közel állunk egymáshoz, hogy hasonlatosak vagyunk, hogy emberek vagyunk. Hiszek a szeretet testvériségében.

És hiszek az erőszak testvériségében is.

A titkokról

A homoszexualitás üldözésével szükségszerűen együtt jár a titkolózás, a rejtőzködés, így nem véletlen, hogy az elbeszélő a titkok természetéről is hosszasan elgondolkodik:

„Egy igazi titok sohasem világos, még a saját tudatunkban sem. Ha pedig már két tudat osztozik egy titkon, az az én szememben már túl sok. Amint kimondjuk, eláruljuk a titkot, kétszeresen is: először azzal, hogy

szavakká formáltuk a csak a lelkünk csendjében értelemmel bíró igazságok titokzatos szövetét;

másodszor azzal, hogy a szavak, amelyeket a bevallásához választottunk, nem maradnak ugyanazok a befogadó emlékezetében. A titok szavaira, melyek a titok első árulói, elkerülhetetlenül szintén árulás vár annak a fejében, akivel megosztottuk őket, akár továbbadja, akár megtartja őket magának.”

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

5 idézet a hét könyvéből: Michael Chabon és A végső megoldás

A hét könyvében az idős Sherlock Holmes ered egy rejtélyes gyilkosság és egy még rejtélyesebb papagáj nyomába. Mutatunk 5 jellemző részletet Michael Chabon könyvéből

...
Nagy

5 idézet a hét könyvéből: A Nagy Svájci

Július első hetének könyve az amerikai író, Jen Beagin A Nagy Svájci című regénye. Mutatunk öt jellemző részletet a kötetből.

...
Nagy

A 10 kedvenc idézetünk Jón Kalman Stefánssontól

Szeptemberben, a Könyvfesztivál vendégeként ismét Magyarországra érkezik Jón Kalman Stefánsson. Mutatjuk a kedvenc idézeteinket az izlandi írótól.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

A gyereknevelésnek nem szükségszerű velejárója a kiabálás – így előzd meg

Olvass bele Hal Edward Runkel családterapeuta könyvébe, aki ahhoz mutat új módszert, hogy a gyereknevelés feszült pillanataiban is megőrizhesd az önuralmad.

...
Zöld

Az AI-nak már most gazdagabb a szókincse a magasan képzett emberekénél

Magyar kutatók két népszerű AI-szoftver verbális intelligenciáját hasonlították össze 9000 emberével.

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

Vajon nem veszítünk el valami létfontosságút azáltal, hogy az életünkben rejtve hagyjuk a halált? Hayley Campbell olyan emberekkel készített éleslátó és őszinte interjúkat, akiknek az elmúlás a mestersége. Olvass bele!

A hét könyve
Kritika
A hallgatás a fegyverek kegyetlenségével szedi szét a családod
...
Beleolvasó

Jo Nesbø új könyvében a bűn útján nincs megállás – Olvass bele!

A Vérségi kötelékkel Jo Nesbø egy korábbi kötetét folytatja, főszereplője pedig egy gátlástalan testvérpár. Mutatunk egy részletet az új thrillerből!

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A sógun rekordot döntött az Emmy-díjátadón

A 17. századi Japánban játszódó sorozat, A sógun nemcsak a nézőszám szempontjából volt nagy siker, de a televíziós díjátadón is elsöprő győzelmet aratott.

...
Szórakozás

Stephen King vámpírregényének adaptációja kíséreties lesz – itt az előzetes

Októberben kerül a Maxra a Borzalmak városa, melyet Stephen King azonos című horrorjából forgattak.

...
Nagy

Az Utolsó befutók írója ugyanolyan lúzer volt, mint a kémek a könyveiben

Mick Herron, a népszerű tévésorozat alapját képező Utolsó befutók-regények írója elég sokat várt arra egy lélekölő állásban, hogy befussanak a könyvei. De pont a negatív tapasztalataitól olyan jók a regényei.

...
Kritika

Ki volt a szélhámosok közt az utolsó európai? Ebből a szlovák regényből kiderül!

A szlovák Silvester Lavrík műve briliáns elbeszéléstechnikája okán is érdekes, de aki végigolvassa a Margó könyvek sorozatban megjelent nagyregényt, régiónk történelmi traumáit is jobban fogja érteni.

Szerzőink

...
Kiss Imola

A hallgatás a fegyverek kegyetlenségével szedi szét a családod

...
vn

Tükrök, trükkök és nőtörténetek – még 7 kötet a világirodalomból, amit már várunk

...
sa

5 idézet a hét könyvéből: Naomi Alderman és A jövő