Lackfi János elképzelte, hogyan facebookoztak volna Szabó Lőrincék

Lackfi János elképzelte, hogyan facebookoztak volna Szabó Lőrincék

Nevetéssel, felolvasással zajlott a péntek esti Lackfi János könyvbemutató a Margón, ahol a szellemes írások felolvasását visszaemlékezések tarkították és megtudhattuk, kinek ajánlja Lackfi új kötetét, amelyben a magyar költészet legismertebb alakjai Facebook-bejegyzésekben kommunikálnak egymással. 

Fotó: Posztós János

Rátkai Zsófi | 2020. október 17. |

Péntek este az új Lackfi-könyv hangulatát idéző vidám könyvbemutatón vehettek részt az érdeklődők. A Száll a kakukk a fészre című kötetéről régi barátja, Szabó T. Anna kérdezte a szerzőt, és korai verselési élményeiket idézték fel a kollégiumi évekből. A "verstankönyvről" Lackfi elmondta, a legfontosabb célja, hogy humorral kezelje a verseket, az irodalmat, mert az egész magyar költészet olyan "balsors-akit-régen-tép", ebben a konkrét kötetben pedig azt képzelte el, hogyan facebookoztak volna Szabó Lőrincék.

Lakcfi János
Száll a kakukk a fészre
Helikon, 2020, 189 oldal

A könyv 20-30 rigmusos és szabadverses gyakorlatot tartalmaz, amiket akár már a nyolcadikosok is élvezhetnek. Miközben vicces a könyv, kétségbeesett is egyúttal, melyet írója komolyan vesz, hangzott el Szabó T. Anna szájából. "Kedvencem a groteszk" - reagált erre Lackfi, majd József Attila Születésnapomra című versével az önajándékozás groteszkségét hozta fel példának. Majd a könyv időátfogójáról esett szó, amely három nagy tagolást eredményezett: Facebook-bejegyzések, Drámai klasszikusok, Ketrecharcosok Klubja, amelyek szintén a mű humoros oldalát világították meg. Az első részben a történelem nagyjainak (pl. márciusi ifjak, Napóleon, Júdás, stb.) képzeletbeli Facebook-posztjaiból, kommentekből olvashatunk összeállítást, a másodikban a legismertebb versek alternatív szituációs elhelyezésével összeállított írásokat kapunk, míg a harmadik szekciót három költőpáros egymással vívott rappelt-verselt harcának szentelte a szerző.

Szabó T. Anna megjegyezte, hogy arról, mi a valós, mi a kamu a szövegekben, nem tudunk egyértelműen megbizonyosodni, hiszen Lackfi János szándékosan rosszul idéz, hogy összekavarja a dolgokat. Amiről azt gondolnánk, hogy azzal a költő provokál, teljesen egyértelműen benne van a szakmai levelekben, a pedagógusok nem botránkozhatnak meg rajta. Ezért is meg kell érni ehhez a könyvhöz. Szabó T. Anna felvetette, hogy Lackfi csupa múzsát emleget, női költőről azonban nem írt, vajon miért nem? A válasz egyszerű, jött a válasz, mert nincs olyan ismert vers női költőtől, amelyet mindenki ismer, és ő kizárólag azt a maroknyi verset használta, amelyeket biztos, hogy mindenki be tud azonosítani. Így került be József Attila Altatója is, és az érdekessége, hogy "a költő tényleg volt bébiszitter", nevetett Lackfi, valóban egy Balázs nevű gyermekre kellett vigyáznia. A beszélgetés ennek a versnek a felolvasásával zárult, a közönség nevetve fogadta az aludni nem akaró gyerek Attila bácsihoz szóló nyafizását, amelyre a költő többek között így is válaszolhatott: "Nem vagy éhes, gyémánt kincsem. Éjjel van, és olyankor senki sem éhes. Az Attila bácsi sem éhes. Lehunyta kék szemét az ég, sok szemét a ház, alszik a cuki kis bogár, a darázs, vele alszik a zümmögés, és ő sem éhes, úgyhogy nem fog megcsípni, ha elalszol szépen kis Balázs!"

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Závada új könyvében a régi Budaörs képeivel folytat párbeszédet

Závada Pál új regényének hőse akár több száz évet is képes ugrani az időben, miközben alapvetően egyetlen település, Budaörs történetét kutatja. A szerzővel Veiszer Alinda beszélgetett a Margón.

...
Nagy

Billy Collins: Olvasni kell, mielőtt leülsz írni

Az egyik legismertebb amerikai költő, Billy Collins volt a Margó vendége tegnap, ahol Závada Péter kérdezte az Az a baj a költészettel című kötetről. 

...
Nagy

Jászberényi: Halálfélelem elengedni egy szöveget

A Varjúkirályban Jászberényi Sándort íróként az érdekelte, hogy rekonstruáljon egy végtelenül hiányos történetet. A Margó első napján magánmitológiáról és az írással kapcsolatos félelmeiről is mesélt.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

Hírek
...
Szórakozás

Kik a szenvedő költők Taylor Swift új albumán?

...
Hírek

Videó: Kigyulladt Stephen King és Stanley Kubrick horrorhotelje A ragyogásból

...
Beleolvasó

Olvass bele Jón Kalman Stefánsson első kötetébe, ahol a csodáké a főszerep

...
Szórakozás

Mi kell a turistának? Csak rombolja az AI a kultúrát? Mi értelme a podcasteknek? – Íme, a Nagy Kreatív Kultnap!

...
Hírek

Váratlan bejelentést tett az Egy nap szerzője

...
Zöld

5 friss könyv az önismeretről, amik segítenek elfogadni önmagad

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

...
Hírek

Világon túli erdőkért és kozmikus összeomlásért is járt idén a Zsoldos Péter-díj

...
Nagy

Pócsik Andrea: Az én cigány irodalmam nem tankönyvízű [ROMA IRODALOM]

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is sóba kerül a podcastban.

Olvass!
...
Beleolvasó

Olvass bele Jón Kalman Stefánsson első kötetébe, ahol a csodáké a főszerep

Jón Kalman Stefánsson már az első, 1996-ban megjelent prózakötetében is Izland nyugati fjordjainak tájaira vezet bennünket. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Knausgard új regényének szereplői megszállottan kutatják a múltat és a jövőt – Olvass bele!

A Hajnalcsillag-sorozat második kötetében, Az öröklét farkasai című nagyregényben Karl Ove Knausgård az emberi élet határait és a természet rejtélyeit vizsgálja. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

Az Emberszemlélet humanista filozófiába öltöztetett kézikönyv a fenntarthatóságról

Gazsi Zoltán első könyve életrajzba bújtatott vállalati-impresszionista tankönyv cégvezetésről, fenntarthatóságról, a hétköznapok vidámságáról és a nehéz élethelyzetek túléléséről. Olvass bele!