Lackfi János elképzelte, hogyan facebookoztak volna Szabó Lőrincék

Lackfi János elképzelte, hogyan facebookoztak volna Szabó Lőrincék

Nevetéssel, felolvasással zajlott a péntek esti Lackfi János könyvbemutató a Margón, ahol a szellemes írások felolvasását visszaemlékezések tarkították és megtudhattuk, kinek ajánlja Lackfi új kötetét, amelyben a magyar költészet legismertebb alakjai Facebook-bejegyzésekben kommunikálnak egymással. 

Fotó: Posztós János

Rátkai Zsófi | 2020. október 17. |

Péntek este az új Lackfi-könyv hangulatát idéző vidám könyvbemutatón vehettek részt az érdeklődők. A Száll a kakukk a fészre című kötetéről régi barátja, Szabó T. Anna kérdezte a szerzőt, és korai verselési élményeiket idézték fel a kollégiumi évekből. A "verstankönyvről" Lackfi elmondta, a legfontosabb célja, hogy humorral kezelje a verseket, az irodalmat, mert az egész magyar költészet olyan "balsors-akit-régen-tép", ebben a konkrét kötetben pedig azt képzelte el, hogyan facebookoztak volna Szabó Lőrincék.

Lakcfi János
Száll a kakukk a fészre
Helikon, 2020, 189 oldal

A könyv 20-30 rigmusos és szabadverses gyakorlatot tartalmaz, amiket akár már a nyolcadikosok is élvezhetnek. Miközben vicces a könyv, kétségbeesett is egyúttal, melyet írója komolyan vesz, hangzott el Szabó T. Anna szájából. "Kedvencem a groteszk" - reagált erre Lackfi, majd József Attila Születésnapomra című versével az önajándékozás groteszkségét hozta fel példának. Majd a könyv időátfogójáról esett szó, amely három nagy tagolást eredményezett: Facebook-bejegyzések, Drámai klasszikusok, Ketrecharcosok Klubja, amelyek szintén a mű humoros oldalát világították meg. Az első részben a történelem nagyjainak (pl. márciusi ifjak, Napóleon, Júdás, stb.) képzeletbeli Facebook-posztjaiból, kommentekből olvashatunk összeállítást, a másodikban a legismertebb versek alternatív szituációs elhelyezésével összeállított írásokat kapunk, míg a harmadik szekciót három költőpáros egymással vívott rappelt-verselt harcának szentelte a szerző.

Szabó T. Anna megjegyezte, hogy arról, mi a valós, mi a kamu a szövegekben, nem tudunk egyértelműen megbizonyosodni, hiszen Lackfi János szándékosan rosszul idéz, hogy összekavarja a dolgokat. Amiről azt gondolnánk, hogy azzal a költő provokál, teljesen egyértelműen benne van a szakmai levelekben, a pedagógusok nem botránkozhatnak meg rajta. Ezért is meg kell érni ehhez a könyvhöz. Szabó T. Anna felvetette, hogy Lackfi csupa múzsát emleget, női költőről azonban nem írt, vajon miért nem? A válasz egyszerű, jött a válasz, mert nincs olyan ismert vers női költőtől, amelyet mindenki ismer, és ő kizárólag azt a maroknyi verset használta, amelyeket biztos, hogy mindenki be tud azonosítani. Így került be József Attila Altatója is, és az érdekessége, hogy "a költő tényleg volt bébiszitter", nevetett Lackfi, valóban egy Balázs nevű gyermekre kellett vigyáznia. A beszélgetés ennek a versnek a felolvasásával zárult, a közönség nevetve fogadta az aludni nem akaró gyerek Attila bácsihoz szóló nyafizását, amelyre a költő többek között így is válaszolhatott: "Nem vagy éhes, gyémánt kincsem. Éjjel van, és olyankor senki sem éhes. Az Attila bácsi sem éhes. Lehunyta kék szemét az ég, sok szemét a ház, alszik a cuki kis bogár, a darázs, vele alszik a zümmögés, és ő sem éhes, úgyhogy nem fog megcsípni, ha elalszol szépen kis Balázs!"

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Závada új könyvében a régi Budaörs képeivel folytat párbeszédet

Závada Pál új regényének hőse akár több száz évet is képes ugrani az időben, miközben alapvetően egyetlen település, Budaörs történetét kutatja. A szerzővel Veiszer Alinda beszélgetett a Margón.

...

Billy Collins: Olvasni kell, mielőtt leülsz írni

Az egyik legismertebb amerikai költő, Billy Collins volt a Margó vendége tegnap, ahol Závada Péter kérdezte az Az a baj a költészettel című kötetről. 

...

Jászberényi: Halálfélelem elengedni egy szöveget

A Varjúkirályban Jászberényi Sándort íróként az érdekelte, hogy rekonstruáljon egy végtelenül hiányos történetet. A Margó első napján magánmitológiáról és az írással kapcsolatos félelmeiről is mesélt.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.