Cserna-Szabó András: Én a gombhoz írom a kabátot

Cserna-Szabó András: Én a gombhoz írom a kabátot

Némafilm, szex, prostitúcó, sztrájkoló Mikulás, nápolyi pizza és pezsgő - Cserna-Szabó András regényében ez mind benne van. Az Extra Dry egy széthulló család történetét meséli el és közben arra is keresi a választ, hogy hol van a normalitás és az őrület határa. A regényt szombat délután mutatták be a Margó Irodalmi Fesztiválon, a szerzővel Valuska László beszélgetett. 

Forgách Kinga | 2020. június 06. |

  • Bár Cserna-Szabó András szerint degradáló, ha egy könyvet szórakoztatónak vagy humorosnak neveznek, Valuska László szerint a Margó legszórakoztatóbb és legbetegebb könyve az Extra Dry. Egy negyvenes házaspárról szól, akikkel egyszer csak történik valami és onnantól megreccsen a kapcsolatuk. Többféle elbeszélői nézőpontból ismerjük meg a történetüket: van egy átlagos férj, Aladár, egy pszichológus feleség, Erika, aki rájött, hogy még egy csomó mindent nem élt meg, valamint egy após, Ignác papa.
  • Cserna-Szabó szerint mindenkinek megvan a maga regényíró technikája, az övé teljesen egyedi, mivel ő nem regényíró. Általában csak ír bele a világba, aztán előfordul, hogy a történetei elkezdenek összekapcsolódni. Van, hogy novelláskötet, van, hogy rendhagyó regény lesz belőlük.
Cserna-Szabó András
Extra Dry
Helikon, 2020, 340 oldal
  • Így volt ez az Extra Dry esetében is, ami kivételesen egészen regényszerű regény lett. Viszonylag kevés szereplő van, és időben, térben is elég szűk, két hét alatt játszódik. „Soha nem én döntök a szerkezetről, hanem az anyag.”
  • Nem tudja, hogy pontosan itt melyik volt a kezdő novella. A történeteit általában egy mappába gyűjti, aztán vagy összeállnak, vagy nem. Egyedül a Sömmi. című betyárregényén dolgozott úgy, mint egy „rendes” regényíró. „Én a gombhoz írom a kabátot.”
  • Az Extra Dry egy széthulló család történetét meséli el. Aladár figurája volt az, ami nagyon elkezdte érdekelni. Mostanában rengeteg összeomlás-történetet és rengeteg őrültet lát maga körül. És főként az izgatja, hol van az a pont, amikor az ember kilép a normalitásból. Az a mindannyiunkban benne rejlő őrület érdekelte, ami hibernálva van, de bármikor akivizálódhat. „Egy teljesen átlagos emberben is benne van az őrület. Csak az a kérdés, hogy mikor jön elő.”
  • A könyvet átitatja a finom, ironikus kritika a társadalmi elvárások felé. Cserna-Szabó András szerint az egész konfliktus gócpontja, hogy Erika úgy érzi, hogy ezt nem bírja tovább, nem akar megfelelni se az apjának, se a férjének. Mint mondta, sok olyan embert lát maga körül, aki 40-50 évesen rájön, hogy még nem élt, mert egy csomó olyan társadalmi elvárásnak akart eddig megfelelni, aminek a nagy része hülyeség.
  • A könyv kapcsán Tarantino neve is előkerült, Valuska László szerint legalábbis Cserna-Szabó hozzá hasonlóan hagyja elszabadulni a történetet. Az írónak Tarantinóban nem elsősorban a brutalitás tetszik, hanem az a fajta történetkezelés, amelyben rengeteg szál fut össze-vissza, de a végén mégis kirajzolnak egy korképet. „Nekem az igazi klasszikus regényszerkezet már kicsit uncsi, olvasóként is.”
  • A regényben a Mikulás jóslataként felbukkan egy denevérről emberre terjedő vírus is. Cserna-Szabó ezt márciusban szőtte bele a történetbe, amikor még úgy volt, hogy csak ősszel jelenik meg a könyv. „A Mikulás a vátesz, nem én.”
  • Az ivási szokásokkal (ahogy a gasztronómiai, vagy kultúrafogyasztási szokásokkal is) szerinte jól fel lehet skiccelni egy karaktert. A könyv címe, az Extra Dry is többek közt ezért izgalmas, hiszen a pezsgőnek is megvan a maga legendáriuma. „Ez egy extra száraz történet, fanyar, savanykás, nem biztos, hogy mindenkinek beveszi a gyomra.” 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Tompa Andrea tíz évig érlelte magában a Haza című regényét

Tompa Andrea negyedik regénye egy hazulról haza vezető út elbeszélése, amely a haza fogalmát járja körül, az otthon jelentését próbálja értelmezni. A szerzővel a Margó harmadik napján Valuska László beszélgetett.

...
Nagy

Melyik könyvbe jár haza Grecsó és Láng Zsolt?

2020-ban Láng Zsolt Bolyai című regénye nyerte a Libri irodalmi díjat, a Libri irodalmi közönségdíjat pedig Grecsó Krisztián Vera című regénye kapta. Az idei Margón a két nyertessel Valuska László beszélgetett.

...
Nagy

Mácsai Pál: Érdekes nézni, ahogy egy krízis begyújtja a gondolkodást

A fegyelmezetten és nyugtalanul töltött karanténról, meghatározó olvasmányélményeiről és Örkényhez való viszonyáról is mesélt Mácsai Pál, aki tegnap Ott Anna vendége volt a Margó Extrában. 

A hét könyve
Kritika
A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen
...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk. 

Gyerekirodalom
...
Nagy

Zágoni Balázs: A világháború, a vészkorszak története gyakrabban akad meg a felnőttek torkán, mint a fiatalokén

Szólhat ifjúsági regény a világháború egyik legsötétebb évéről, 1944 történéseiről, a zsidóüldözésről és a nyilasok kegyetlenkedéseiről? A csillag és a százados kötet szerzőjével, Zágoni Balázzsal beszélgettünk.  

...
Hírek

Ezért olvas egyre kevesebb gyerek – ciki szeretni a könyveket?

Egy angol gyerekkönyv-szerző szerint azért olvas egyre kevesebb gyerek a szabadidejében, mert félnek a csúfolástól.

...
Gyerekirodalom

Kincsek a szocializmusból: Vuk, Garfield és más mesehősök korabeli plakátokon

Vuktól az Óz, a nagy varázslóig – kiállítás nyílik a szocializmusban készült gyermek- és ifjúsági plakátokból.

Kiemeltek
...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

...
Nagy

Lovas Rozi: Egy családban gyakran előfordul, hogy improvizálni kell

A Véletlenül írtam egy könyvet mától a mozikban! A sajtóvetítés után Lovas Rozit kérdeztük az új családi filmről. 

...
Kritika

A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen

Elolvastuk a friss irodalmi Nobel-díjas magyarul nemrég megjelent regényét, az érzékeny és lírai Görög leckéket. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Olvass bele Fábián Janka új regényébe: izgalmas társasági élet alakul a szabadságharc utáni Balatonfüreden

Györöky Ilka és családja nem adja fel a reményt a szabadságharc utáni nehéz időkben sem.

...
Beleolvasó

A kártyavár összeomlik a családi titkok alatt – Olvass bele Kai Aareleid Kártyavárak című regényébe!

Egy család története a szovjet megszállás utáni Észtországban, ahogyan egy fiatal lány látta.

...
Beleolvasó

Umbria mindenki szívét elrabolja, aki szeret élni és enni – Olvass bele a Péterfy házaspár új könyvébe!

A Péterfy-házaspár könyve az olaszországi Umbria varázslatos tájaira kalauzolja az olvasót.