Fiala Borcsa: Nem lecserélni, hanem megjavítani kellene az elromló kapcsolatokat

Fiala Borcsa: Nem lecserélni, hanem megjavítani kellene az elromló kapcsolatokat

Fiala Borcsa hamarosan megjelenő, Drill című regénye egy házasság felbomlását meséli el, megmutatja, hogy egy lapnak – paradox módon – mindig három oldala van. Egy középkorú férfi házasságának válsága, a harmadik fél felbukkanása, klasszikus, jól ismert történet. A könyv arra keresi a választ, meddig elég a rutin egy házasság fenntartásához, és mikor lesz elég, hogyan csikordul meg, majd fordul ki sarkaiból egy addig szilárdnak tűnő építmény? A szerzővel Csepelyi Adrienn beszélgetett a Margón.

Kolozsi Orsolya | 2020. június 06. |

  • A könyv eredeti címe A kártyavár lett volna, de a kiadó erről lebeszélte a szerzőt. A kártyás motívum azonban megmaradt: a drill a pókerben három ugyanolyan értékű, de különböző színű lap, a regényben nyilvánvalóan a szerelmi háromszög tagjaira utal.
  • A történetet három szemszögből láthatjuk, a férjéből, a feleségéből és a szeretőéből is, így láthatóvá válik, hogy ugyanazt a szituációt egészen másképpen érzékelik a benne résztvevők. 
Fiala Borcsa
Drill - Minden lapnak három oldala van
Libri, 2020
  • A szerző rendkívül nőközpontú családban nőtt fel, ezért voltak romantikus képzetei arról, mit gondolhatnak a fiúk, később fiúgyermeke fejébe látva rájött, hogy a fiúk nem gondolnak annyira bonyolult és romantikus dolgokat, mint ahogy azt a lányok/nők feltételezik.
  • A karantén idején még a szokásosnál is jobban látható, hogy sokan társas magányban élünk, akár egy házasságon belül is. A házastársak néha vágynak arra, hogy megcsalják őket, aztán mégis hatalmas traumaként élik meg, mert nemcsak a házasságot bombázza szét a megcsalás, hanem a megcsalt önértékelését is. A WMN főszerkesztőjeként Fiala sok ilyen olvasói történetet ismer, és ebből tudja, hogy ez egy alig feldolgozható sokk.
  • A regény férfi hőse (András) rendkívül sokat dolgozik, ő a családfenntartó, a nőé (Judit) a háztartás és a gyerekek, ami Magyarországon még mindig az alapfelállás. A szerző azzal a modellel szimpatizál, melyben 50-50 százalékos megosztásban végzik a feladatokat, mert így egymás feladataiba, felelősségébe is jobban belelátnak, és talán a házasságok is könnyebben megmaradnak ilyen feltételek mellett.
  • Kívülről minden megcsalásos történet egyforma és hétköznapi (így a Drill története is), rengeteg ilyen történet van. Ami viszont belül történik, az kívül nem mindig látható. 
  • A regény nem kiált ki senkit bűnösnek, nem keres bűnbakot, mert a szerző úgy véli, valójában nincs hibás. Lehet, hogy szerencsén is múlik, hogy a vonzó másik épp egy házasság hullámvölgyében vagy egy jobb időszakában bukkan fel.
  • A férfi szereplő szemszögéből írni nem volt igazán nagy kihívás, mert maga az érzés, a házasság ellaposodásával való szembesülés ugyanaz az érzés nemtől függetlenül. 
  • Talán nem lecserélni, hanem megjavítani kellene az elromló kapcsolatokat – mondja Fiala.
  • Sok személyes dolgot elárul magáról a szerző: azt, hogy ő maga is elvált, azt, hogy mindig ő szakított, illetve arról is őszintén beszél, saját gyerekeit hogyan próbálta megóvni a válás fájdalmaitól.
  • Ugyan nem hibáztat igazán senkit, de a házasság és az örök hűség Disney-illúziója eltűnt belőle a válása óta.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Cserna-Szabó András: Én a gombhoz írom a kabátot

Cserna-Szabó András új könyve, az Extra Dry egy széthulló család történetét meséli el és közben arra is keresi a választ, hogy hol van a normalitás és az őrület határa. A regényt szombat délután mutatták be a Margó Irodalmi Fesztiválon, a szerzővel Valuska László beszélgetett. 

...

Tompa Andrea tíz évig érlelte magában a Haza című regényét

Tompa Andrea negyedik regénye egy hazulról haza vezető út elbeszélése, amely a haza fogalmát járja körül, az otthon jelentését próbálja értelmezni. A szerzővel a Margó harmadik napján Valuska László beszélgetett.

...

Melyik könyvbe jár haza Grecsó és Láng Zsolt?

2020-ban Láng Zsolt Bolyai című regénye nyerte a Libri irodalmi díjat, a Libri irodalmi közönségdíjat pedig Grecsó Krisztián Vera című regénye kapta. Az idei Margón a két nyertessel Valuska László beszélgetett.

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

Nádas Péter gigantikus kelet-európai eposza újraírta a regény és az igazság fogalmát, miközben megmutatta, hogy a történelem nem a lapok között van, hanem a mozdulatainkban, a vágyainkban, a legmélyebb gondolataink között.

Szerzőink

vl
vl

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

125 éve született Szabó Lőrinc, aki nemcsak a nőkét, de végül saját szívét is összetörte

Hírek
...

Megszólalt a Trónok harca-előzménysorozat showrunnerje az adaptációt ért kritikákról

...

Bolano, Murakami, Cărtărescu – ezek a 21. század legjobb könyvei egy francia magazin szerint

...

„Az a típusú ember, akinek jó a közelében lenni” – Szirtes Tamásról könyv készült

...

Meghalt Val Kilmer, akinek arca eggyé vált Jim Morrisonéval

...

Így készül a várva várt Piszkos Fred, a kapitány animációs film

...

Jönnek a Beatles-filmek: 3 könyv, amit olvass el a zenekarról