Mekkora Magyarország és hányan lakják? Melyek Magyarország tájai? Hol a legnagyobb és hol a legkisebb a népsűrűség? Melyik tavunk száradt ki már többször is? Mi az erdőrezervátum? Hol van a Boszorkány tanösvény?Mi a világörökség, és mik azok a műemlék épületek? Tarts Cinivel, a széncinegével, és fedezd fel Magyarországot!
„Rengeteget kirándulunk a férjemmel, és egyszer csak azon kaptuk magunkat, hogy az egész országot bejártuk. Legszívesebben mindent megmutattam volna a könyvben, ami persze lehetetlen, de szerettem volna, ha minél több gyerek találna benne legalább egy helyet vagy dolgot, amit felismer, kötődik hozzá, fontos neki.” Rozgonyi Sarolta szerkesztő, ismeretterjesztő könyvek szerzője, 2011 óta tart élménypedagógiai foglalkozásokat, családi és gyereksétákat is.
Rozgonyi Sarolta: Mi MICSODA Olvasó - Magyarország (részlet)
Illusztrálta: Kelemen Czakó Rita
Titkos történetek
Rejtély, hogy kik mutathattak be áldozatot Fertőrákos határában, a Mithrász-szentélyben. Az osztrák határt hosszú évekig szigorúan tilos volt megközelíteni. A szögesdrót kerítésből és aknamezőből álló vasfüggöny 1989-ig vágta ketté Európát. Ma bicikliút vezet a nyomvonalán.
A természet ereje
Az óriási felszínformáló erők sok millió éven át törték, süllyesztették, emelték a Dunántúli-középhegység rétegeit. A Bakonyban és a Vértesben kiterjedt bauxit- és barnakőszéntelepek alakultak ki. A Velencei-hegységben találod az ingóköveket. Az érdekes formájú gránittömböket a fagy, a hó, a szél formálta. A Gerecsében magas sasbérceket mászhatsz meg.
Tanúhegyek
A Balaton-felvidéki tanúhegyeket 4-5 millió évvel ezelőtti vulkánkitörések hozták létre. A tanúhegyek kiemelkednek a környezetükből. Nem koptatta le őket az idő. Kúpos vagy koporsó alakjukat a kiömlő láva formálta. A hegyoldalakban megszilárdult lávaoszlopok úgy néznek ki, mint egy-egy gigantikus orgona sípjai.
Bakonyi dinók
Iharkúton 85 millió éves dinómaradványokat találtak. A Bakonydraco repülő ősgyík szárnyfesztávolsága 4 méter lehetett. A növényevő Hungarosaurus testét páncéllemezek borították.
Szegek és szerek
A Dunántúli-dombság népsűrűsége alacsony. Zalában mégis sok az aprófalu. Göcsejben a települések nevében a szeg utal arra, hogy a dombok tetején fekszenek. A szomszédos Őrségben szernek nevezik a dombok magaslatain elszórt házakból álló településrészeket.
Szurdikok
A Dél-Dunántúlon sokfelé láthatsz sárgás, laza kőzetet. Ez a lösz, népies nevén sárgaföld. A lösz a jégkorszakban keletkezett. A szél terítette szét.