Öt HP-borító, amin mindenkinek megakad a szeme

Vannak könyvek, amelyek borítója szinte beleégett az olvasó retinájába – ezek közé tartozik a Harry Potter is, csakhogy Rowling regényfolyama időről időre új köntöst kap. Létezik illusztrált változata, évfordulós és olyan kiadás is, amely a felnőtteket célozza. Szinte mindenki megtalálja köztük a maga kedvencét, mi pedig most arra vállalkoztunk, hogy a legelső kötet, azaz a Harry Potter és a bölcsek köve borítói közül kiválasszunk ötöt, amelyek valamiért érdekesek, különlegesek, vagy önmagukban is egy komplett történetet mesélnek el.

Ruff Orsolya | 2020. június 16. |

1999-ben a Harry Potter legelső hazai kiadását két magyar grafikus, Elek Lívia és Beleznai Kornél illusztrálta. Bár a borítón látható betűtípus kicsit az Indiana Jones világát idézi, fő motívumaiban hozza mindazt, amit a többi HP-borító. A főalak természetesen itt is maga a sebhelyes homlokú címszereplő, karján Hedvig nevű baglyával, ugyanakkor a cselekményről több részlet nem árulkodik, hiszen a Harry mögött látható Tiltott Rengeteg lehetne bármely más, közönséges erdő is, és azt már csak mi tudjuk, hogy a fák mögött, a rengeteg mélyén thesztrálok, kentaurok és vérfarkasok tanyáznak. Aragogról már nem is beszélve.

Harry Potter-hónap
Tavaly egy teljes Könyves Magazin-számot szenteltünk az éppen akkor évfordulós Harry Potter-sorozatnak, most pedig úgy döntöttünk, hogy a júniust tematikus HP-hónapnak nevezzük ki. Hogy ez mit jelent? Rengeteg érdekes cikket, portrét, összeállítást, melyeket már olvashattatok a hagyományos Könyves Magazinban (azaz a printváltozatban), de most online is elérhetőek lesznek. Emellett készülünk aktualitásokkal is. A cikkeket itt lehet majd elérni.

A magyar olvasóknak ismerős lehet az amerikai kiadás borítója, hiszen a második kiadástól kezdve itthon is ezzel jelent meg a Harry Potter első része. A Mary GrandPré által illusztrált borító már sokkal részletgazdagabb. Központi alakja természetesen itt is Harry, aki egy Nimbusz2000-esen száguld és éppen elkapja az aranycikeszt, de a háttérben felsejlik egy egyszarvú, jobboldalt pedig Bolyhoska három feje vicsorog. A rejtély fokozódik, ha kinyitjuk a borító fülét, amelyen egy gyertyát tartó alak settenkedik, ám arca mindvégig takarásban marad. A kiadás érdekessége még, hogy az amerikaiak megváltoztatták az első kötet címét, amely Harry Potter and the Philosopher's Stone címmel jelent meg eredetileg Nagy-Britanniában. Az amerikai Scholastic vezetője olyan címet szeretett volna, amely jobban kifejezi a mágiát, így – Rowling javaslatára – Amerikában Harry Potter and the Sorcerer's Stone címmel jelent meg. Az író utóbb megbánta döntését, de azt mondta, hogy akkor olyan boldoggá tette a megjelenés, hogy belement a változtatásba.

Kemény Zsófi: Tegyél úgy, mintha nem is létezne - Erős nők a Harry Potterben - Könyves magazin

Épp az a korosztály és évfolyam vagyok, ak i a Roxfortba járó gyerekekkel együtt volt szerencsés felnőni. Ki ne zokogott volna közülünk a boldogságtól, amikor kijött egy új rész a könyvből? Ki ne várta volna olyan extázisban, ahogy az először-meglátni-a-tengert-a-szerpentinről-élményt? Ki ne fetrengett volna át a földön napokat, amikor végre hozzájutott?

„Kapaszkodj meg! Azt akarják, hogy illusztráld a Harry Pottert” – Jim Kay-t ezekkel a szavakkal hívta fel az ügynöke, és az az igazság, hogy nem nagyon kellett győzködnie a HP-rajongó illusztrátort. A sorozat illusztrált kötetei 2015 óta jelennek meg, a legfrissebb, negyedik köteten (Harry Potter és a Tűz Serlege) például Harry nem mással, mint a magyar mennydörgővel néz farkasszemet (ez a kötet novemberben jelenik meg magyarul). Kay HP-illusztrációra jellemző a részletgazdagság, ami már a legelső kötet borítóján nyilvánvalóvá vált: egy ikonikus pillanatot ragadott meg, mégpedig azt, amikor Harry először megpillantja a Roxfort Expresszt. Bár a vonat még áll, de a gomolygó füst, a magasban repülő Hedvig, az elmosódó mellékalakok mind-mind mozgalmasságot sugallnak. Egy kaland elején járunk még, a helyszín pedig már külsőségeiben is rengeteg rejtélyt ígér.

Jim Kay varázslatos, meseszerű grafikákban álmodta újra Harry Potter univerzumát - Könyves magazin

Harry Potter történetéből készült már film, színdarab, az elmúlt években pedig tényleg egy komplett brand épült a regényfolyam köré. Ezek után azt gondolná az ember, hogy túl nagyot nem is lehet már csavarni a történeten, de Jim Kay-nek úgy látszik mégis sikerült.

A kínaiak is többféle kiadásban jelentették meg a Harry Pottert az évek során, így például ők is kiadták a sorozatot a Mary GrandPré-féle borítóval, a 15. évfordulóra pedig a japán-amerikai Kazu Kibuishi által rajzolt borítókkal rukkoltak elő. 2008-ban megjelent egy gyűjtői kollekció is, melyet kínai grafikusok illusztráltak. Figyelemreméltó, hogy az első kötet borítóján Harry apró mellékalak csupán, a fókusz pedig sokkal inkább a háromfejű Bolyhoskán van; a sárgás színezet és a pergament idéző háttér egyszerre tűnik archaikusnak és misztikusnak. Érdekesség, hogy Kínában az eredeti angol megjelenés után három évvel jelent meg először a HP, igaz, akkor rögtön az első három kötet. Összesen négy fordító dolgozott a könyveken, akiknek a legnagyobb nehézséget a mágikus teremtmények neveinek, a varázsigéknek és az átkoknak a lefordítása jelentette. Valószínűleg jó munkát végeztek, hiszen Kínában több mint 20 millió példányt értékesítettek belőle.

Jim Kay nagy Harry Potter-rajongó volt, most ő álmodta újjá a képi világát - Könyves magazin

Jim Kay illusztrátor a Harry Potter-könyveknek és filmeknek is nagy rajongója volt, most pedig ő álmodhatta újra a varázslótanonc képi világát. A napokban magyarul is megjelent a Harry Potter és a bölcsek köve első illusztrált kiadása, melyről tudta, hogy nagy falat lesz.

A svéd kiadás 20. évfordulójára a skandináv országban Olly Moss illusztrációival jelent meg ismét a HP. A vintage hatású képet egyértelműen Roxfort uralja, előterében pedig a látványban gyönyörködő zöldfülű Harry és Hagrid látható. Ez a borító szintén a misztikus vonalat viszi tovább, és képi világával az idősebb olvasókat célozza meg. Az illusztrációk eredetileg a 2016-os német hangoskönyv-kiadáshoz készültek, és utóbb a spanyolok is felhasználták.

A cikk eredetileg a Könyves Magazin Harry Potter-különszámában jelent meg. 

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Kemény Zsófi: Tegyél úgy, mintha nem is létezne  – Erős nők a Harry Potterben

A Harry Potter nőkaraktereinél kevés dolog tudja hatékonyabban alakítani a mindenkori műélvező/műnemélvező nőkről alkotott véleményét. És a Harry Potter nőkarakterei teszik is a dolgukat; egyszerűen azzal, hogy egyáltalán nem tesznek különbséget maguk és a férfikarakterek között.

...
Gyerekirodalom

Minden, amit tudni akartál a Harry Potter-sorozatról! - Bevezetés Rowling univerzumába

Harry Potter 40 éves lesz, JK Rowling 55. Hol írta a regényt? Mennyi pénzt hoztak a könyvek és a filmek? Hogyan vált egy generációt összekötő jelenséggé a regényfolyam.

...
Nagy

J.K. Rowling varázslatos élete

Amikor J.K. Rowling fejéből kipattant a Harry Potter ötlete, volt egy erős megérzése: ennek a történetnek nem lesz könnyű kiadót találni, de ha sikerül, nagyot fog durranni. Harry Potter és J.K. Rowling együtt járták be az utat, amely a nehéz sorstól, a nélkülözéstől és a szeretethiánytól a világhírnév felé vezetett.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

Még több olvasnivaló
...
Kritika

Miért gyilkolnak a gazdagok, ha a pénz és a hatalom már nem elég motiváció?

Jeneva Rose thrillerjében a város leggazdagabb feleségei olyan döntésre szánják el magukat, ami örökre összeköti őket.

...
Nagy

Bognár Péter: Az unokatestvérek bosszúja

„…egy pillanatra az őz jutott szembe, mert hiszen mégiscsak az őz okozta a galibát, az őz, amely az autó reflektorának fénycsóvájában hirtelenjében torzszülöttnek és vámpírnak látszott lenni, és amely hosszan nézett rám, egészen addig, míg félre nem kaptam a kormányt...” Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a kilencedik rész.

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

...
Kritika

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

Elena Ferrante Nápolyi regényeit idéző atmoszféra és történetvezetés jellemzi A tó vize sohasem édes című könyvet, bár ezúttal egy Róma környéki kisváros a helyszín, ahol a fiatal főhős-elbeszélő története zajlik. Az olasz író harmadik, díjnyertes regényét több mint húsz nyelvre fordították le. 

...
Nagy

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket

A kilencedik alkalommal meghirdetett Margó-díj támogatója, az Erste idén először különdíjjal jutalmazza azt a rövidlistás szerzőt, aki saját történetével vagy prózájával példaként szolgál a #higgymagadban faktorra. Cikkünkben négy híres, mára klasszikussá vált szerzőt mutatunk be, akik hittek magukban annyira, hogy ne futamodjanak meg a visszautasítások miatt.

...
Nagy

Karinthy a Micimackót akkora szenzációnak érezte, mint „Mikimauz” megjelenését

Magyarországon a Micimackó Karinthy Frigyes fordításában lett borzasztóan népszerű. De hogyan bukkant az író Milne gyerekkönyvére, ő maga mit gondolt a kötetről, és milyenek voltak a korabeli kritikák? Cikkünkben ennek járunk utána.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Mesés böngészők, varázslatos népmesék, kalandos történetek - Tíz gyerekkönyv a Könyvfesztivál kínálatából

Csütörtökön kezdetét vette a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, amire rengeteg újdonsággal készültek a kiadók. A friss gyerekkönyvek közül válogattunk.

...
Gyerekirodalom

Kelta kincsvadászattal folytatódhatnak Mikó Csaba balatoni kalandjai

Egy hajó megmentése, valójában egy igazi nyomozás áll Mikó Csaba balatoni kalandregényének középpontjában. A Lukrécia megmentése új könyv, szerzője ugyanakkor már jó húsz éve papírra vetette. De milyen kötődése van az írónak a Balatonhoz, és hogyan tér vissza Gergő és Zsófi a folytatásban? Mikó Csabát kérdeztük.

...
Gyerekirodalom

„Nem is kifli. Nem is kukac. Nem is bab, de nem is kavics” - Idén tízévesek a kuflik

A kuflik jöttek, láttak - és immáron tíz éve, hogy velünk vannak. A kis kukacszerű lények népszerűsége töretlen, amit jól mutat, hogy a szülinapra megjelent a 20. könyv, és még egy új tematikus játszótér is nyílt Budapesten.