Zoltán Gábor újabb nyilasokról szóló kötettel jelentkezik

Nyilaskeltető címmel jelenik meg tavasszal Zoltán Gábor új esszékötetete. Mutatjuk, mit lehet tudni.

chk | 2026. február 03. |
Zoltán Gábor új esszékötettel jelentkezik, amelyben a nyilasok földrajzi és szociális hálózatairól ír. A Nyilaskeltető idén tavasszal jelenik meg a Kalligram Kiadó gondozásában.
A kiadó posztja szerint „Zoltán Gábor új esszékötetében a tőle megszokott kíméletlen nyíltsággal tárja elénk az elmúlt években fölfejtett történetszálakat.

Szövegeiből nemcsak a nyilasok földrajzi és szociális hálózatait érthetjük meg jobban, de a jelenünkig hatoló búvópatakokat is”.

Nemzetközi figyelmet kapott 

Az utóbbi hónapokban kifejezetten nagy nemzetközi figyelmet kapott a szerző 2016-ban megjelent Orgia című regénye, aminek francia és svéd fordítása is napvilágot látott.
Zoltán Gábor
Orgia
Kalligram, 2022, 318 oldal
 
A Sydsvenskan nevű svéd újságban január 28-án jelent meg kritika a kötetről. A cikk szerint „az Orgia egy nagyszerű regény, megrázó leírás egy történelmi mélypontról, amely Magyarországon kívül nem túl ismert.

Egy olyan világban, amely ismét a jobboldali radikalizmus szakadékába sodródik, ez az egyik legfontosabb olvasmány”.

A kritika a könyvet olyan alkotók műveihez hasonlítja, mint Nádas Péter és Krasznahorkai László.

A második világháború végnapjait feldolgozó regény a nyilasok brutális és kegyetlen terrorját mutatja be. A felkavaró könyvben egy kényszerből nyilasnak állt keresztény gyári vezető rövid történetét követhetjük végig ’44 és ’45 fordulóján, amint szembesül a fasizmus kegyelmet nem ismerő erőszakos világával. A kötetet 2016-ban az év legjobb könyvei közé is beválogattuk, illetve akkor interjúban is beszélgettünk a szerzővel.

2018-ban Szomszéd címmel a könyv folytatása (és egyben előzménye), 2024-ben Ólomszív címmel az ikerregénye is megjelent. Utóbbi szintén a nyilas terror témáját dolgozza fel, egy kisfiú történetével a középpontban (olvass bele itt).

Nyitókép: Kalligram Kiadó, Gerzson Zoltán

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

„Az egyik legfontosabb olvasmány” – Zoltán Gábor regényét ajánlja egy svéd lap

Egy svéd újság méltatta Zoltán Gábor Orgia című könyvét. 

...

Nemzetközi figyelem övezi Zoltán Gábor nyilas terrorról szóló regényét

Az elmúlt évtizedek egyik elfelkavaróbb regénye külföldön is hódít. 

...

Zoltán Gábor: Fel kell tudni ismerni a novellák saját törvényszerűségeit

Több mint húsz év után újra kisprózakötettel jelentkezett Zoltán Gábor. A Margón Tóth-Czifra Júlia beszélgetett az íróval a novellákhoz való viszonyáról, a zsidó misztika egy figurájáról és a történetmesélésről is.

KÖNYVHÉT
...

Babonák, titkok, kétfejű bárányok és Partium – Bemutatkozik Horváth Adél első regénye / Flair #17

Milyen furcsa lények és hiedelmek élnek egy kis faluban? A Vigadó tér 18-as standnál Bakó Sári vendége Horváth Adél.

...

Visszaszerzett nyelv: Csepelyi Adrienn a népi-urbánus lét békéjéről / Flair #15

A Vigadó téri stúdióban, Zámbó Jimmyvel a háttérben Csepelyi Adrienn mesél új tájszólásról, stigmákról, hazatérésről. Flair podcast, hallgassátok!

...

Skandináv krimik, királyi „fun factek” és klasszikusok – Tekla könyvei / Flair #14

Milyen út vezet a skandináv krimiktől a klasszikusok szeretetéig? Ez itt újra a Flair!

...

Értelmiségi pokoljárás Péterfy Gergellyel – Dante, a digó és a pesti svihák / Flair #12

Péterfy Gergely megírta Digó című regényét egy kiégett értelmiségiről, aki megjárja a poklot. Podcast.

...

Magány, szorongás és a „mindent kipróbálni” frusztrációja – Adorjáni Panna első regényéről / Flair #11

Mihez kezd egy generáció, ha a szülőktől örökölt értékeket nem érzik magukénak? Hallgasd a Flairt!

...

A fiktív falu hóhérja – Vajna Ádám hollywoodi klisék nélkül mesél a középkorról / Flair #10

A Könyvhétnek vége, de a FLAIR podcast pörög tovább: hallgassátok meg beszélgetésünket Vajna Ádám költővel!

Hírek
...

Ben Lerner „vicces és időszerű” regénye nyerte 2026-ban az Orwell-díjat

...

A trailer alapján még Jane Austen is megirigyelné az Értelem és érzelem új adaptációját

...

Lovasi András a zenészeknek adja a Kossuth-díját

...

Philippe Sands rangos német díjban részesült

...

Fosse, Cărtărescu és mások – XIV. Leó pápa írókat fogadott a Vatikánban

...

Filmet kap A varázslatos iskolabusz – már Miss Mitzi is megvan!

A hét könyve
Kritika
Megtalálni a halálban az életet – Szentesi Éva új regényéről
Durica Katarina: Úgy csináltak, mintha tőlem tudták volna meg, hogy meg fognak halni

Durica Katarina: Úgy csináltak, mintha tőlem tudták volna meg, hogy meg fognak halni

Milyen veszélyekkel jár, ha tabusítjuk a halált? Interjú Durica Katarinával.

Listák&könyvek
...

5 könyv szülőknek, akik szeretnék jobban megérteni a gyereküket

...

Egyetlen könyv is megváltoztathatja az életed – Az olvasó országa

...

Ezek a legjobb gyerekkönyvek a HUBBY diákzsűrije szerint

Olvass!
...

„A rések közé minden puha jóság és minden harsogó / gonosztett helyet présel önmagának” – Olvass bele Nagy Lea verseskötetébe!

Lehet szép a pusztulás? Nagy Lea verseskötetéből kiderül!

...

Milyen lenne a világ, ha tinédzserek vezetnék? Olvass bele a Lázadó ifjúság című thrillerbe!

Semmi nem lehet nehezebb, mint tinédzsernek lenni ebben a világban.

...

Miért imádjuk gyűjteni a könyveket, ha mégsincs időnk elolvasni őket? – Olvass bele a cundoku jelenséget feltáró könyvbe!

Ne legyen bűntudatod, mert imádod gyűjteni a könyveket. A japánoknak erre külön elnevezésük is van. Olvass bele!