Ulickaja: A történelemben először az egész bolygó beteg

Ljudmila Ulicakaja videóban mesélte el, hogyan született meg Csak egy pestis című forgatókönyve, amely idén ősszel magyarul is megjelent Morcsányi Géza fordításában (olvass bele ITT). A történet azt mutatja be, hogyan zajlik a járványkezelés egy diktatúrában, és miért fontos, hogyan viselkedik az egyes ember veszélyhelyzetben.

fk | 2020. november 27. |
LJUDMILA ULICKAJA
Csak egy pestis
Ford.: Morcsányi Géza, Magvető, 2020, 96 oldal

Ulickaja a videóban elmondja, ezt a történetet 42 évvel ezelőtt, 35 éves korában írta egy forgatókönyvíró-kurzusra, ahová szeretett volna bekerülni. A neves rendező, aki a kurzust tartotta, azonban elutasította, mondván, ő már mindent tud a forgatókönyvírásról.

Ulickaja harmincöt évesen megírta, hogyan kezeli egy autoriter állam a járványveszélyt - Könyves magazin

Ljudmila Ulickaja harmincöt éves korában írt egy forgatókönyvet, amelyet egy forgatókönyvíró kurzus felvételijére szánt. A kurzuson végül nem vett részt, a szöveg pedig több mint negyven évvel később került elő, és nyert új aktualitást. Rudolf Ivanovics Majert felrendelik Moszkvába, hogy beszámoljon a pestisvakcina-kutatás eredményeiről. Moszkvába érve köhögni kezd, ám arra gyanakszik, hogy csak megfázott a vonatúton.

A forgatókönyv címe Pestis volt, és azokról a járványokról szólt, amelyek Oroszországban estek meg. A cselekmény alapját egy 1939-es eset adta, amikor Moszkvában pestisveszély volt. Egy orvos egy laboratóriumban eltört egy pestisbaktériumos kémcsövet, és ezután Moszkvába utazott fertőzötten. Három nap telt el, mire kórházba került, de azalatt megfertőzött két embert. Az állambiztonsági szervek elkezdték kideríteni, kik voltak a kontaktszemélyek, de a járványról csak a felső vezetés tudott. Az emberek nem tudták, miért vitték el őket. Ahogy azt sem, hogy a börtön helyett, miért kórházba kerültek. Lassanként kiderült, hogy ezek az emberek mind kontaktusba kerültek a pestises beteggel. A kezdődő járványt tulajdonképpen sikerült megfékezni. Végül három ember halt meg, köztük volt az orvos, aki a kémcsövet eltörte.

Ulickaja hangsúlyozta, hogy ez egy igaz történet, amit annak a patológusnak a lányától hallott, aki anno a boncolásokat végezte. A forgatókönyvből film soha nem készült, de most fontosnak érezte, hogy könyv formában megjelenjen, mert a mostani események rímelnek az akkor történtekkel: most is egy pandémia van, ráadásul először a történelem folyamán az egész bolygó beteg. A félelem, az aggódás és a zavarodottság jár át mindenkit. A félelem és a bátorság most egyszerre van jelen, sokszor egyazon emberben is. Mint mondta, a könyvben nem orvosi dolgokról van szó, hanem az emberről, aki ebben a szituációban találja magát. Arról szól, hogyan viselkedjünk egy ilyen helyzetben, amikor megfertőződhetünk és megfertőzhetünk másokat.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ulickaja harmincöt évesen megírta, hogyan kezeli egy autoriter állam a járványveszélyt

Ljudmila Ulickaja új könyve arról szól, mekkora tragédiát okozhat egy rosszul viselt maszk, hogyan kezeli egy autoriter állam a járványveszélyt, és hogyan ismétli a történelem folyamatosan önmagát. Olvass bele! 

...

Októberben jön Ulickaja járványveszélyről szóló kötete, amit negyven éve írt

Ősszel érkezik Ljudmilla Ulickaja egyik nagyon különleges, eddig kiadatlan kötete, a Csak egy pestis. .

...

Ljudmila Ulickaja: A levelek nélkül nem lett volna regény

Hírek
...

Elfogatóparancsot adtak ki a tavalyi Goncourt-díjas francia író ellen

...

Hogyan lehetünk jó anyák 40 felett? Jakupcsek Gabriella új könyvéből kiderül

...

Channing Tatum egy egész jó verset írt Istenről

...

Margó-díj 2025: Gyakran ismételt kérdések

...

Isten is visszatér a Földre A háromtest-probléma szerzőjének új kötetében

...

Filmmel ér véget a netflixes Heartstopper

...

Az erdő gyógyít és kisimít – ezért töltsünk minél több időt a természetben!

...

Mohácsi Balázs: A szakmánk szerint kényszerolvasók vagyunk (Podcast)

...

Litkai Gergely podcastjának könyvajánlója: 2 könyv a fák erejéről

A hét könyve
Kritika
A gamer közösség mutat kiutat az elitiskola fojtogató valóságából
Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

Donatella Di Pietrantoni Törékeny kor című regényében az anya nézőpontjából látunk és értelmezünk minden helyzetet. Kritika.