Ulickaja a videóban elmondja, ezt a történetet 42 évvel ezelőtt, 35 éves korában írta egy forgatókönyvíró-kurzusra, ahová szeretett volna bekerülni. A neves rendező, aki a kurzust tartotta, azonban elutasította, mondván, ő már mindent tud a forgatókönyvírásról.
Ulickaja harmincöt évesen megírta, hogyan kezeli egy autoriter állam a járványveszélyt - Könyves magazin
Ljudmila Ulickaja harmincöt éves korában írt egy forgatókönyvet, amelyet egy forgatókönyvíró kurzus felvételijére szánt. A kurzuson végül nem vett részt, a szöveg pedig több mint negyven évvel később került elő, és nyert új aktualitást. Rudolf Ivanovics Majert felrendelik Moszkvába, hogy beszámoljon a pestisvakcina-kutatás eredményeiről. Moszkvába érve köhögni kezd, ám arra gyanakszik, hogy csak megfázott a vonatúton.
A forgatókönyv címe Pestis volt, és azokról a járványokról szólt, amelyek Oroszországban estek meg. A cselekmény alapját egy 1939-es eset adta, amikor Moszkvában pestisveszély volt. Egy orvos egy laboratóriumban eltört egy pestisbaktériumos kémcsövet, és ezután Moszkvába utazott fertőzötten. Három nap telt el, mire kórházba került, de azalatt megfertőzött két embert. Az állambiztonsági szervek elkezdték kideríteni, kik voltak a kontaktszemélyek, de a járványról csak a felső vezetés tudott. Az emberek nem tudták, miért vitték el őket. Ahogy azt sem, hogy a börtön helyett, miért kórházba kerültek. Lassanként kiderült, hogy ezek az emberek mind kontaktusba kerültek a pestises beteggel. A kezdődő járványt tulajdonképpen sikerült megfékezni. Végül három ember halt meg, köztük volt az orvos, aki a kémcsövet eltörte.
Ulickaja hangsúlyozta, hogy ez egy igaz történet, amit annak a patológusnak a lányától hallott, aki anno a boncolásokat végezte. A forgatókönyvből film soha nem készült, de most fontosnak érezte, hogy könyv formában megjelenjen, mert a mostani események rímelnek az akkor történtekkel: most is egy pandémia van, ráadásul először a történelem folyamán az egész bolygó beteg. A félelem, az aggódás és a zavarodottság jár át mindenkit. A félelem és a bátorság most egyszerre van jelen, sokszor egyazon emberben is. Mint mondta, a könyvben nem orvosi dolgokról van szó, hanem az emberről, aki ebben a szituációban találja magát. Arról szól, hogyan viselkedjünk egy ilyen helyzetben, amikor megfertőződhetünk és megfertőzhetünk másokat.