Politikapornóról, az írók felelősségéről és a kötelezőkről vitáztak a Partizánon

Politikapornóról, az írók felelősségéről és a kötelezőkről vitáztak a Partizánon

vl | 2021. március 11. |

Február 11-én jelent meg a Tizenegyes rovatban a Tóth Krisztinával készített interjú, amelyben olvasási szokásokról kérdezzük az írókat. Ennek keretében merült fel az a számunkra játékos kérdés, hogy mit tenne be és mit venne ki a kötelező olvasmányok közül. Ezt minden válaszolótól megkérdezzük, mert valóban játéknak, nem politikának képzeljük el a kötelezőkről való beszédet. A Jókai Mórról adott válszt a HVG kapta fel, ami gyorsan megjelent mindenhol. Az óriásira fújt ügyben, amiről itt írtunk, megjelentek a trollok, a fenyegetés, sőt a postaládába tömött kutyaszar is.

A Partizánon Gulyás Márton szervezett beszélgetést Szabó Borbála íróval, illetve Csete Soma kritikussal, akik a 444-en fejtették ki álláspontjukat az ügyről.

Szabó Borbála elmondta, hogy ő nem az irodalomhoz szólt hozzá, hanem ahhoz, hogy ebből is politikai ügy lett, konkrétan politikai pornóvá válik minden (cikkét itt lehet elolvasni), és még a Válaszonline se közölte le.

Csete Soma szerkezeti hibákról írta cikkét, szóba hozva Tóth Krisztina, a média és a szakma felelősségét. Szerinte az írónak bele kellett volna állni a véleményébe, továbbra is Jókairól és a közoktatásról kellett volna beszélnie, nem egy áldozati szerepet magára vennie.

Hallgassátok meg a beszélgetést a vitáról zajló diskurzusról, közoktatásról, politikapornóról, a nyilvánosság szerepéről:

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Jókai Mór nem lehet vita tárgya Maruzsa szerint, de miért nem?

Maruzsa Zoltán felelős államtitkár nem kíváncsi az írók véleményére.

...

Jókai nagyon jó regényíró, de a kamaszokat nem viszi közelebb az olvasóvá váláshoz

Bár Tóth Krisztina interjúja nyomán most lángolt fel a kötelező olvasmányok körüli vita, valójában már évtizedek óta téma, hogy milyen könyveket kellene kivenni a kötelezők listájáról, és miket kéne beemelni ahhoz, hogy a gyerekek jobban megszeressék az olvasást. 

...

A Jókai-rajongók, a kutyaszar és az elnémítás kultúrája

Tóth Krisztinát meglincselik az internetezők, mert Az arany embert kivenné a kötelező olvasmányok listájáról. Olvasás, kánon, cancel culture.

Hírek
...

Gimnazistákkal készül darab Grecsó Krisztián regényéből

...

Krasznahorkai László: Az én Magyarországom a nyelvé, nem a huszároké

...

Szűcs Krisztián, a Heaven Street Seven frontembere könyvet írt

...

Most te is megnézheted, hol alkotott Esterházy Péter!

...

Nem filléres ajándékot kap Krasznahorkai

...

Dezső András most a balatoni maffiák világát tárja fel

A hét könyve
Kritika
Ha nem éltem át a népirtást, van jogom szenvedni?
Ha nem éltem át a népirtást, van jogom szenvedni?

Ha nem éltem át a népirtást, van jogom szenvedni?

Gaël Faye ruandai népirtásról szóló könyve, a Zsakaranda a hét könyve. 

Olvass!
...

Látlelet a magány ezer arcáról – olvass bele Krusovszky Dénes novelláskötetébe!

Megszabadulhatunk valaha nemkívánatos emlékeinktől? És leküzdhető-e a magány érzése?

...

„Ez a beteg, omladozó, kizsákmányoló monstrumplatformok kora” – így teszi tönkre az életedet az internet

Az internet már nem az emberről, hanem a pénzról szól. De lehetne máshogy is. Olvass bele!

...

Mit tennél, ha egy kémprogram leleplezné a legnagyobb titkodat? – Olvass bele az InverzPanda című regénybe!

Hozzáfért mostanában valaki a telefonodhoz?

Kiemeltek
...

Rejtélyes gyilkosságok és fülledt szerelmek – 7 sorozat a Netflix, Prime és Apple TV kínálatából márciusra

Mutatjuk, hogy mit érdemes néznetek márciusban!

...

A Hamnet a női közösségek regénye is [A nő hétszer]

William Shakespeare világába kalauzol Maggie O’Farrell Hamnetje, de mit árul el a regény a női szerepekről, a családi kötelékekről, nő és férfi viszonyáról? Podcast.

...

Túl sok a gyereknevelési tanács az interneten? Így szűrd meg, hogy kire hallgatsz, és kire nem!

Kinek higgyen a szülő az interneten és kinek nem? Szakértőket kérdeztünk.