Szvetlana Alekszijevics távozásra szólította fel Lukasenkót

Elítélte a tüntetőkkel szembeni brutális rendőri erőszakot Szvetlana Alekszijevics. A Nobel-díjas fehérorosz író – aki idén a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége lett volna – a Szabad Európa Rádióban távozásra szólította fel Lukasenkót, és arra kérte, fejezze be a népe ellen indított leszámolást, mielőtt véres polgárháborúba sodródik az ország.

Könyves Magazin | 2020. augusztus 13. |

A Csernobili ima szerzője Minszkből, telefonon adott interjút a Szabad Európa Rádiónak. Alekszijevics arra kérte Lukasenkót, hogy távozzon, mielőtt még túl mély szakadékba taszítja az embereket, mielőtt még véres polgárháború törne ki. A 72 éves író egyenesen az elnöknek címezve szavait azt üzente: „Senki sem akar vért. Csak te akarsz hatalmat. És a te hatalomvágyad az, ami vért követel.”

Alekszijevics azt mondta az interjúban, hogy sokkolta a rendőri erőszak és kegyetlenség, amivel a békés tüntetőkkel szemben felléptek – beleértve azt is ahogyan a nőkkel bántak Minszkben és más városokban. Szerinte a fehérorosz emberek teljesen biztosak abban, hogy Lukasenko elvesztette a választásokat, és hogy a fő riválisát, Szvjatlana Tihanojszkaját arra kényszerítették, hogy hagyja el az országot, amikor panaszt próbált tenni a központi választási bizottságnál.

Szvetlana Alekszijevics: Napjainkban a tanú az irodalom főhőse - Könyves magazin

Izgalmas interjút adott a Literának a Nobel-díjas Szvetlana Alekszijevics, aki idén Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége lett volna. A fehérorosz íróval Pálfalvi Lajos, a Csernobili ima fordítója beszélgetett. Szó esett cenzúráról, a munka közben megismert tragikus sorsokról és az értelmiség szerepéről is. Most tíz érdekes gondolatot gyűjtöttünk össze a beszélgetésből.

Kiemelte azt is, hogy már senki sem lát olyanokat maga körül, aki úgy támogatná Lukasenkót, mint régen, de ki is bízna benne, mikor az utcákon ez történik. Az író azt is említette, hogy a szovjet eredetű speciális rendőri alakulat, az OMON is ki lett vezényelve Minszkbe, hogy erőszakkal számolják fel a tüntetéseket. Mint mondta, szinte embertelen, ördögi dühöt látnak rajtuk, és éppen ezért nehéz azt elképzelniük, hogy ez a fehérorosz alakulat lenne. A fehérorosz emberek szerinte nem mennének egymásnak, főként a kisvárosokban nem, ahol mindenki ismer mindenkit. Minszkben azonban valami nagyon valószerűtlen dolog történik.

Szvetlana Alekszijevics: A szovjet korszak legborzalmasabb hagyatéka a szovjet nép - Könyves magazin

A homo sovieticust, vagyis a szocializmus gyermekét helyezi nagyító alá öt részből álló „vörös enciklopédiája", Az utópia hangjai zárókötetében 2015 irodalmi Nobel-díjasa, Szvetlana Alekszijevics.

Alekszijevics dicsérte Tihanojszkaját, aki nemrég még egy otthon ülő anyuka volt, mostanra viszont szimbólum lett, a változások és az új élet vágyának jelképe. Mint mondta, hálás azért, hogy Tihanojszkaja és társai megőrizték a méltóságukat. Az viszont szerinte most már lehetetlen, hogy Lukasenko következmények nélkül mondjon le, mert már vér folyt.

Forrás: RFE/RL 

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Szvetlana Alekszijevics: Napjainkban a tanú az irodalom főhőse

Izgalmas interjút adott a Literának a Nobel-díjas Szvetlana Alekszijevics. A fehérorosz íróval Pálfalvi Lajos, a Csernobili ima fordítója beszélgetett. Szó esett a cenzúráról, a munka közben megismert tragikus sorsokról és az értelmiség szerepéről is. Most tíz érdekes gondolatot emeltünk ki a beszélgetésből.

...
Hírek

Szvetlana Alekszijevics: Az összeesküvés-elmélet a kedvenc műfajunk

Amikor az ember valamit nem tud megérteni, a tudatalattija, a képzelőereje, a genetikai emlékezete lép működésbe – nyilatkozta a Nobel-díjas Szvetlana Alekszijevics.

...
Hírek

Szvetlana Alekszijevics kiadót alapít női írók számára

A hét könyve
Kritika
A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké
...
Zöld

Kleinheincz Csilla: Nem akartam a mágiával elvenni az olvasótól a valóságos megoldásokat

Kleinheincz Csilla a hazai spekulatív irodalom egyik kiemelkedő alakja, a Gabo Kiadó szerkesztője, fordító. Új regényében visszanyúlt a tanulmányaihoz, és ember és föld kapcsolatán keresztül beszél napjaink égető kérdéseiről. Podcast.

Olvass!
...
Beleolvasó

Milbacher Róbert nagyanyjának élettörténetét írta meg a halálos ágyától gyerekkoráig

 A Keserű víz Milbacher Róbert eddigi legszemélyesebb és legkatartikusabb könyve. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Nádasdy Ádám sokat hordta az irháját keresztül-kasul a városon, sosem telt be vele

Nádasdy Ádám visszaemlékezéseiben feltárul egy határokon átívelő, szerteágazó családtörténet, és az, hogy milyen volt felnőni egy soknyelvű, többkultúrájú családban a szürke ötvenes években. Olvass bele!

...
Könyvtavasz

Amikor anya és lánya hazatér, a család ősi birtokán egy több száz éve eltűnt telepeskolónia rejtélye is megoldódhat

A díjnyertes író, Kimberly Brock titkokkal teli, gyönyörűen megírt történetében magával ragadóan mesél a roanoke-i elveszett kolónia rejtélyéről, és a szeretet, a család, az anyaság és az emberi szív határtalan misztériumairól. Olvass bele!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.