Greta Thunberg előtt tiszteleg az angol Winchester Egyetem, amelynek kampuszán egy életnagyságú szobrot állítottak fel a környezetvédelemért küzdő aktivistáról. A szoboravatás kisebb botrányt váltott ki, ugyanis a hallgatói önkormányzat és az egyetemi szakszervezet is a szobor felállításának késleltetését kérte. A koronavírus-járvány miatt sok hallgató küszködik anyagi nehézségekkel, és az egyetemnek is alkalmazottaktól kellett megválnia, az alkotás pedig sokba került. Joy Carter, az egyetem rektorhelyettese a kritikák ellenére azt mondta, „büszkék arra, hogy tisztelegnek Thunberg előtt”, illetve hozzátette, az egyetem szerint ez az első szobor Thunbergről.
Greta Thunbergről az elmúlt években több könyv is megjelent. A gyerekeknek szóló A jövőnk most kezdődik című könyv környezetvédelmi aktivizmusát, és életének egy szeletét mutatja be, majd ezek után bevezet a klímakatasztrófához köthető néhány alapfogalomba, illetve röviden bemutatja, hogy mit tehetnek a gyerekek a saját életükben azért, hogy csökkentsék az ökológiai lábnyomukat. (ITT írtunk róla.)
Egy másik izgalmas kötet az Ég a házunk, amelyet Thunberg a családjával közösen írt. A kötet részletesen mesél az aktivista mára történelemmé rögzült útjáról. Ha valaki az ismert sztori hátterére kíváncsi, ugyanúgy szeretni fogja a könyvet, mint az, akit a tágabb összefüggések mozgatnak meg. Az Ég a házunk egyszerre szól mentális nehézségekről, családi kapcsolatokról, társadalmi mozgalmakról, kompromisszumokról, a klímakatasztrófát kiváltó okokról, és arról, hogy mindez hogyan függ össze. Erről a kötetről ITT írtunk bővebben.
Szintén Greta Thunbergről mesél a Greta vagyok című könyv, amely nemcsak a kamasz lány által bejárt útról és a Fridays for Future nevű mozgalomról szól, hanem arról is, mit jelent pontosan a klímaváltozás és milyen változásokkal kell szembenézni a jövőben.
Ebben a cikkünkben összegyűjtöttük a tíz legérdekesebb tényt a világ egyik legismertebb környezetvédő ikonjáról.