Múlt héten fejezte be a Budapest Bábszínház A Szerb Antal-kód - avagy a Pendragon legenda című előadás próbáit; utóbbiról néhány képet meg is osztott a társulat a színház Facebook-oldalán. A fordulatokban gazdag krimit, amely az idén 120 éve született Szerb Antal életét és egyik leghíresebb művét dolgozza fel, Benkó Bence és Fábián Péter rendezésében ősszel mutatják be, és 14 éves kortól ajánlják.
Szerb Antal mindössze 43 éves volt, amikor munkaszolgálatosként meggyilkolták, és bár tragikusan rövid életútja miatt az életműve jól áttekinthető, a mai napig újabb és újabb generációk fedezik fel maguknak az Utas és holdvilágot vagy A Pendragon legendát. Utóbbit 1932-ben kezdte el írni, és eleve kalandregénynek szánta, legfőbb célja az volt vele, hogy valamennyit keressen. „Remélem, ki tudok sajtolni belőle néhány pengőt. Realpolitik” – írta egy barátjának. Havasréti József azt írta róla a könyvében, hogy A Pendragon legendát Szerb legjobban sikerült regényének tartják, "kisebb becsvággyal íródott, mint az ambiciózusabb Utas és holdvilág, így kevésbé túlírt, lapjain kevesebb az efféle modorosság, mely az Utas egyes részleteit előnytelenül jellemzi".
Május elsején emlékeztünk meg születésének 120. évfordulójáról, cikkünkben ezt írtuk róla:
"Szerb Antal tipikus könyvember volt, aki a legkülönfélébb műfajokban alkotott, aki egész életében irodalmat tanított, és aki mindig arra vágyott, hogy olvassák az írásait. Könyveinek megjelenései eseményszámba mentek, nem egy közülük vitákat is generált. A Magyar irodalomtörténet például a megjelenésekor nagyon sikeres volt, az első kiadás pillanatok alatt elfogyott. Sőt, a könyv akkora közönségsikert aratott, hogy 1934-ben részben emiatt egy nappal meg kellett hosszabbítani a könyvhetet. Másrészről viszont sok kritikus kifogásolta a stílusát és a nyelvhasználatát, 1943-ban pedig be is tiltották a kötetet."
Az Utas és holdvilágról ITT írtunk hosszabban, ITT pedig négy olyan könyvet ajánlunk, amelyekből jobban megismerhető Szerb Antal.