Roald Dahl családja bocsánatot kért az író antiszemitizmusa miatt

Roald Dahl családja bocsánatot kért az író antiszemitizmusa miatt

ro | 2020. december 07. |

Harminc éve halt meg Roald Dahl, akit a munkásságát bemutató honlap a világ első számű mesélőjének nevez, és akinek olyan kedvenceket köszönhetünk, mint a Matilda, a Charlie és a csokigyár vagy A barátságos óriás. Dahl életének kevésbé tárgyalt epizódjai közé tartozik az író antiszemitizmusa: egy 1983-as interjúban például azt mondta, hogy a zsidó karakternek van egy olyan vonása, amely ellenségeskedést vált ki, amit az író "a nem zsidókkal szembeni esetleges nagylelkűség hiányával" magyarázott. Szerinte ez az oka annak is, hogy az "anti-izé" (azaz az antiszemitizmus) mindenhol felüti a fejét. Hozzátette azt is, hogy "az a görény Hitler" sem ok nélkül pikkelt rájuk.

Roald Dahl családja most a legnagyobb csendben adott ki egy bocsánatkérő közleményt, amelyben aláhúzzák, hogy a család és az írói hagyatékot kezelő Roald Dahl Story Company bocsánatot kér azért "a tartós és érthető fájdalomért", melyet az író kijelentései okoztak. Azt írták, hogy érthetetlenek számukra ezek az előítéletes megjegyzések, amelyek ellentétben álltak azzal a férfival, akit ők ismertek, valamint a Roald Dahl-történetek lényegét adó értékekkel, melyek generációkon át pozitívan hatottak a fiatalokra. A család reményét fejezte ki, hogy Roald Dahl a legjobb és a legrosszabb pillanatiban is segít emlékeztetni bennünket arra, hogy a szavak hatása tartós.

Az esetről beszámoló Guardian megjegyzi, hogy Dahl antiszemita nézeteiről nem esik szó az író szerzői honlapján, és a bocsánatkérést közvetlenül nem küldték el a zsidó szervezeteknek sem.

Roald Dahl a mai napig egyike a legnépszerűbb gyerekirodalmi íróknak (holott nemcsak gyerekeknek írt). A 2018-as adatok szerint a szerzői hagyatékát kezelő cég adózás előtti profitja elérte a 12,7 millió fontot (ez több mint 5 milliárd forintot jelent). Mindez a tévés és moziszerződésekből, a jogdíjakból és a merchandising termékek értékesítéséből jött össze. Pár éve Steven Spielberg rendezett filmet A barátságos óriásból, a Warner Bros pedig idén mutatta be a Boszorkányokat. Az év elején arról lehetett olvasni, hogy az Oscar-díjas Taika Waititi rendez animációs sorozatot a Netflixnek a Charlie és a csokigyárból, valamint egy filmet a könyvben szereplő Umpa-Lumpákról.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Visszatértek és botrányt kavartak Roald Dahl boszorkányai

Roald Dahl a 30 évvel ezelőtt adaptációt nem szerette. Vajon Robert Zemeckisnek, a Vissza a jövőbe-trilógia és a Forrest Gump rendezőjének sikerült-e megugrania a lécet?

...

Sztárok olvasnak fel Roald Dahl mesekönyvéből

Egy rakás hollywoodi nagyágyú mesél majd Roald Dahl regényéből, a projekt jótékony célokat szolgál: a felajánlásokat a koronavírus elleni harcra fordítják.

...

Orrborka és hopfüzsgő – Száz éve született Roald Dahl

Kiemeltek
...

Köztük lehet az új kedvenced: 10 világirodalmi könyv a tavaszi kínálatból

Thrillerek, sci-fi, romantikus és klasszikus regények is felkerültek listánkra. 

...

Miért van kevés Nádas-előadás a színházakban?

Egy izgalmas felolvasószínház és egy kedélyes beszélgetés a Párhuzamos történetek ünneplésére.

...

Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Újra Margó, újra teméredk izgalmas megjelenés! Idén tavasszal sem lesz hiány könyves újdonságokban, ezért ebben a listában összegyűjtöttük nektek, hogy április 4. és 6. között milyen bemutatók várnak rátok.

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

Nádas Péter gigantikus kelet-európai eposza újraírta a regény és az igazság fogalmát, miközben megmutatta, hogy a történelem nem a lapok között van, hanem a mozdulatainkban, a vágyainkban, a legmélyebb gondolataink között.